Επέστρεψε στις νίκες με... υπογραφή Τρισκόφσκι η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/3/2021 - 20:22

Νίκησε και... ξεμπούκωσε η ΑΕΚ!

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε τους πρώτους της βαθμούς στα play-off του πρωταθλήματος καθώς κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού εντός έδρας με 2-1 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της σεζόν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λαρνακείς δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον αρχηγό της ομάδας, Ιβάν Τρισκόφσκι. Ο Σκοπιανός άσος άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 26ο λεπτό διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ αλλά και αυτά της ομάδας του. Ο Ολυμπιακός κατάφερε απλώς να μειώσει στο σκορ στο 68ο λεπτό με αυτογκόλ του Μοϊσόφ.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ βρίσκεται ακόμη στην πέμπτη θέση της κατάταξης όμως μείωσε κάπως τη διαφορά από την τέταρτη θέση στους εννέα βαθμούς. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έμεινε στους 34 βαθμούς και στην τελευταία θέση του πρώτου γκρουπ.

Την ερχόμενη αγωνιστική (3η), η ΑΕΚ φιλοξενεί στην «Αρένα» τον Απόλλωνα (12/03 - 18:00) ενώ ο Ολυμπιακός με τη σειρά του φιλοξενεί στο Μακάρειο την Ανόρθωση (14/03 - 18:30).

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Τάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Ακοράν (Νάντο 73'), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Ιωάννου, Φλοριάν (Σπόλιαριτς 73'), Μακρής (Ναράνχο 58'), Μοϊσόφ

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Σάλι (Χάνι 79'), Σαντάνα, Μανρίκε (Κα 46'), Σαρφό (Γκουστάβο 60'), Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (Μάντζης 60'), Νάνι, Κυριάκου (Ψάλτης 46')