Γλίτωσε... έμφραγμα η ΑΕΚ και νίκησε τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 17/10/2022 - 20:53

Πήγε να «αυτοκτονήσει» όμως τα κατάφερε η ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν με 4-2 κόντρα στον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, σε ένα ματς θρίλερ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Λάρνακας ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό, με αυτογκόλ του Καρτασιάν και το διπλασίασε με τον Τρισκόφσκι στο 43ο λεπτό. Ο «Τακταλάς» φάνηκε ανήμπορος στον αγωνιστικό χώρο και ποτέ δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση, αντιμετωπίζοντας μεσοεπιθετικά προβλήματα.

Στην ανάπαυλα, η εικόνα ήταν διαφορετική, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν με νωθρότητα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν το καλό τους... πρόσωπο, μειώνοντας το σκορ στο 50ο λεπτό, με τον Χέντρικς και ισοφάρισαν στο 56ο λεπτό, με τον Ψύχα.

Οι Λαρνακείς ανέβασαν «στροφές» και έχοντας την κατοχή έκαναν πολλές μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς στις καθυστερήσεις, με τον Λόπεζ να κάνει το 3-2 στο 92ο λεπτό και τον Τρισκόφσκι να διαμορφώνει το τελικό σκορ, δύο λεπτά αργότερα, μετρώντας συνολικά 2 γκολ και μία ασίστ στον αγώνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ βρίσκεται στην 4η θέση με 13 βαθμούς και ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 4 βαθμούς.

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική η ΑΕΚ φιλοξενείται το Σάββατο (22/10, 20:00), στο ΓΣΠ από τον ΑΠΟΕΛ και ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Παρασκευή (21/10, 19:00), στο ίδιο γήπεδο τον Απόλλωνα.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να καταιγιστική και έχοντας την κατοχή, θα ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Εγγλέζου να κάνει την παράλληλη σέντρα, από τα αριστερά και τον Καρτασιάν να βάζει αυτογκόλ.

Οι Λαρνακείς συνέχισαν να πιέζουν και απείλησαν στο 12ο λεπτό, μετά από κομπίνα μεταξύ του Άλτμαν και του Τρισκόφσκι, με τον πρώτο να πασάρει μετά, από κόρνερ στον αρχηγό της ομάδας της Λάρνακας και αυτός να κάνει κατευθείαν το σουτ, με τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να μαζεύει σταθερά την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι θα φτάσουν μια ανάσα πριν από το γκολ, με τον Μάμα να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναούμ και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Η ΑΕΚ απέκτησε πλήρως τον έλεγχο του ρυθμού, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει και δημιούργησε νέα επικίνδυνη φάση στο 23ο λεπτό, με τον Εγγλέζου να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και τον Μολ να αποκρούει εξαιρετικά.

Ο «Τακτακαλάς» δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί επιθετικά, ενώ δεν κατάφερε να χτυπήσει ούτε στην αντεπίθεση, καθώς οι ποδοσφαιριστές των «κιτρινοπράσινων» έκλειναν καλά τους κενούς χώρους και είχαν γρήγορες επιστροφές.

Οι Λαρνακείς θα κάνουν νέα ευκαιρία στο 33ο λεπτό, με τον Άλτμαν να κάνει ένα φαλτσαριστό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να παίρνει την μπάλα στην αγκαλιά του.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα θα διπλασιάσει το σκορ στο 43ο λεπτό, με τον Χριστοφόρου να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Τρισκόφσκι να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχή των «μαυροπράσινων», στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός θα απειλήσει πρώτος στο 48ο λεπτό, με τον Πεχλιβάνη να δοκιμάζει ένα σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα μειώσουν το σκορ, με τον Χέντρικς να παίρνει την μπάλα στην μικρή περιοχή, να κάνει ένα γυριστό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ θα αντιδράσει στο 54ο λεπτό, με τον Άλτμαν να κάνει ένα συρτό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Μολ να μαζεύει σταθερά την μπάλα.

Ο «Τακταλάς» ήταν εμφανώς καλύτερος από το πρώτο ημίχρονο και θα βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 56ο λεπτό, με τον Ψύχα να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, να ελευθερώνεται και να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «μαυροπράσινοι» θα συνεχίσουν να κρατάνε παραπάνω μπάλα και θα απειλήσουν στο 69ο λεπτό, με τον Πεχλιβάνη να κάνει το σουτ, από τα δεξιά και την μπάλα να περνάει, διπλά από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των γηπεδούχων.

Οι «κιτρινοπράσινοι θα χάσουν τεράστια ευκαιρία στο 73ο λεπτό, με τον Άλτμαν να κάνει την παράλληλη πάσα από τα δεξία και τον Τρισκόφσκι να κάνει το σουτ, με τον τερματοφύλακα της ομάδα της Λευκωσίας να ελέγχει.

Η ΑΕΚ θα συνεχίσει να πιέζει και έγινε επικίνδυνη στο 85ο λεπτό, με τον Άλτμαν να κάνει το σουτ, στο ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Τελικά οι Λαρνακείς θα καταφέρουν να βγουν μπροστά στο σκορ, με τον Λόπεζ στο 92ο λεπτό, να κάνει το πλασέ και να αφήνει άναυδο τον Μολ.

Δύο λεπτά αργότερα θα βρουν πάλι δίχτυα, με τον Τρισκόφσκι να κάνει το πλασέ, μέσα από την μικρή περιοχή και να «σφραγίζει» το τρίποντο για την ομάδα του.

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Χριστοφόρου (71′ Ροσάλες), Μάμας (60′ Λέδες), Πονς, Ναούμ (60′ Ρόμο), Ασάντε (71′ Λόπες), Άλτμαν (90+5′ Μιλίτσεβιτς), Τρισκόφσκι.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Έσελινγκ, Ιωάννου (66′ Σλόγκαρ), Μπάρντι (46′ Κυριάκου), Σάλι (74′ Κορόμα), Δόσης, Ευτυχίδης (66′ Σλόγκαρ), Νάνι (46′ Ψύχας), Πεχλιβάνης, Χέντρικς.

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, είναι σημαντική. Νομίζω πως εμείς υποφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο για δέκα λεπτά. Ένα εύκολο απόγευμα το κάναμε δύσκολο, κόντρα σε μία δουλεμένη ομάδα με προπονητή που διαθέτει εξαιρετικό χαρακτήρα.

Στα τελευταία είκοσι λεπτά προσπαθήσαμε, τελειώσαμε φάσεις, είχαμε ευκαιρίες και σκοράραμε, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

Σημαντικό για εμάς το αποτέλεσμα, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για ολόκληρη τη διάρκεια ενός αγώνα, καθώς οι εναλλαγές μας δημιουργούν προβλήματα μέχρι και στην υγεία μας».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Είναι πολύ νωρίς για το πρωτάθλημα. Όλες οι ομάδες είναι ανταγωνιστικές. Δέκα λεπτά χωρίς συγκέντρωση μπορούσε ο Ολυμπιακός να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Είχαμε καλή απόδοση, αν εξαιρέσεις το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Ίσως να χαλαρώσαμε. Ευτυχώς καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο.

Είναι ξεχωριστή η σημερινή ημέρα για την ΑΡΕΝΑ και για όλους όσους απαρτίζουν την ΑΕΚ και θέλω να τους αφιερώσω την νίκη.

Είναι μια θέση που την γνωρίζω. Το ζητούμενο είναι να κερδίζει η ομάδα και όχι τι πετυχαίνω εγώ». (Primetel)

Γιάννης Πετράκης (Ολυμπιακός):  «Σήμερα υπήρχαν τρία διαστήματα στο παιχνίδι. Τα πρώτα 45 λεπτά και δίκαια η ΑΕΚ προηγήθηκε ήταν καλύτερη. Από το 46’ μέχρι το 75’ υπήρχε μία άλλη εικόνα από την πλευρά τη δικιά μας, ισοφαρίσαμε και φτάσαμε κοντά να πετύχουμε και τρίτο γκολ, επίσης δεν απειληθήκαμε και ιδιαίτερα. Στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού δεν ήμασταν όπως έπρεπε και δεχτήκαμε το τρίτο γκολ.

Είμαι ευχαριστημένος από το δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το διάστημα που είπα. Είμαστε σε καλό δρόμο και δεν πρέπει να μας πάρει από κάτω η ήττα».

«Πάντα υπάρχει βελτίωση για κάθε ομάδα, το ποδόσφαιρο δεν είναι playstation και να πατάς κουμπιά, χρειάζεται χρόνο η ομάδα για να έρθει και άλλη βελτίωση».