Έκαμψε την αντίσταση του Οθέλλου με πρωταγωνιστή Σολ η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/9/2023 - 21:03

Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο!

Με τον Φραν Σολ να σημειώνει δύο προσωπικά τέρματα, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Οθέλλου στην «Αρένα», για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι Λαρνακείς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και μπόρεσαν άνετα να πάρουν... αέρα δύο τερμάτων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 3-1.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα από την Αθηαίνου ανέβασε την απόδοση της και εκμεταλλευόμενη την κακή εμφάνιση των γηπεδούχων, έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως η δυστοκία της σε συνδυασμό με τις αποκρούσεις του Πίριτς, δεν της επέτρεψαν να πάρει βαθμολογικό κέρδος.

Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Φραν Σολ (11', 45+4'), Γκαρσία (26' ΑΥΤΟΓΚ.), Ιβάν Τρισκόφσκι (38') και Ιμπραϊμ Σανγκαρέ (59').

Έτσι το σύνολο του Όλτρα ανέβηκε στους επτά βαθμούς τοποθετούμενο στην 4η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους δύο βαθμούς και την δέκατη θέση.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται την Παρασκευή (22/09, 19:00), στο «Αμμόχωστος» από την ΑΕΖ και ο Οθέλλος υποδέχεται την Κυριακή (24/09, 19:00), στο ίδιο γήπεδο τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ στο 9ο λεπτό, με τον Φαράζ να κάνει το παράλληλο γύρισμα στον Πέρε Πονς, ο οποίος δεν εκτέλεσε την φάση όπως θα ήθελε.

Δύο λεπτά αργότερα, οι «κιτρινοπράσινοι» άνοιξαν το σκορ, με τον Φραν Σολ να βγαίνει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και να νικάει τον Ταουντούλ.

Ο Οθέλλος ισοφάρισε στο 25ο λεπτό, με τον Μπαμπίγια να κάνει το σουτ από τα αριστερά, τον Πίριτς να κάνει ασταθή απόκρουσε και τον Γκαρθία να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 36ο λεπτό, με τον Γκαρθία να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.

Το σύνολο του Όλτρα είναι αυτό όμως που πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ δύο λεπτά αργότερα, με τον Τρισκόφσκι εκμεταλλευόμενος το λάθος στην ανασταλτική λειτουργία των αντίπαλων, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό πλασέ.

Τελική για την ομάδα από την Αθηαίνου στο 44ο λεπτό, με τον Σανκάρε να δοκιμάζει το μακρινό σουτ και τον Πίριτς αποκρούει.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΚ έκανε το 3-1, με τον Σολ να κάνει το πλασέ και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Οθέλλος μείωσε σε 3-2 στο 59ο λεπτό, με τον Σταμούλη να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Σανγκαρέ να νικάει τον Πίριτς από πολύ κοντά.

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 88ο λεπτό, με τον Ουεσλάτι να κάνει το σουτ και τον πορτιέρο των «κιτρινοπράσινων» να αποκρούει εντυπωσιακά.

Τεράστια ευκαιρία για το σύνολο του Γαρπόζη, με τον Κορίνους να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Μιλίσεβιτς να την διώχνει πάνω στην γραμμή.

1

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία (73′ Γκαλιόλο), Φαράζ (86′ Ντιογκού), Λέντες (86′ Καπτούμ), Πόνς, Σάντος (63′ Γκιούρτσο), Τρισκόφσκι (63′ Ντίμερς), Σόλ.

Οθέλλος (Αλέξης Γαρπόζης): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ντιαγέ, Ναρντίνι (79′ Μαλλούρης), Ράμος (69′ Ουεσλάτι), Σαγκαρέ, Γκαρσία, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Αντχόν (46′ Κορίνους ).

1

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Το σημαντικό είναι οι τρεις βαθμοί και τους πήραμε. Πρέπει όμως να το αναλύσουμε, διότι δεν σημαίνει αν κερδίζεις είναι όλα καλά» είπε στην αρχική του αναφορά ο Ισπανός τεχνικός. Και πρόσθεσε: «Στο πρώτο μέρος φτιάξαμε φάσεις, πετύχαμε γκολ, αλλά το πρώτο που πρέπει να βελτιώσουμε είναι ότι δεχόμαστε γκολ με μεγάλη ευκολία. Πρέπει να βρούμε τον τρόπο να είμαστε πιο δυνατοί και συγκεντρωμένοι. Στην επίθεση έχουμε πολλούς παίκτες να σκοράρουμε, αλλά αν δεν είσαι καλός στην άμυνα, δεν θα πετυχαίνεις κάθε φορά τρία γκολ. Γίνονται εύκολα λάθη, δεν είναι αυτό το επίπεδο μας στην ανασταλτική λειτουργία. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες ότι δεν τελείωσε το ματς και παρουσιαστήκαμε με το χειρότερο τρόπο. Έχουμε πολλά να διορθώσουμε αλλιώς θα έχουμε προβλήματα. Μπορούμε να ανέβουμε επίπεδο αλλά πρέπει να βελτιωθούμε στα στημένα. Από θαύμα δεν ισοφαριστήκαμε».

Για τον Γκαρσία: «Δέχθηκε ένα χτύπημα στο κεφάλι. Είναι καλά αλλά θα πρέπει να τον δει ο γιατρός» ενώ πρόσθεσε πως ο Ρομπέρζ αύριο Κυριακή θα προπονηθεί κανονικά».

1

Αλέξης Γαρπόζης (Οθέλλος): «Ξέραμε τι θα αντιμετωπίζαμε. Δεχθήκαμε ένα γκολ που απαγορεύεται να δεχόμαστε. Ισοφαρίσαμε αλλά βρεθήκαμε και πάλι πίσω στο σκορ. Δεν είχαμε άλλη επιλογή. Κάναμε το δικό μας παιχνίδι. Το παλέψαμε μέχρι την τελευταία φάση. Μένουν οι βαθμοί και δεν πήραμε σήμερα αυτό που αξίζαμε. Κρατάμε τα θετικά και συνεχίζουμε. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ και τους εύχομαι καλή συνέχεια. Δεν έδεσε ακόμη η ομάδα. Αν βρούμε τι φταίει θα πάρουμε και τους βαθμούς. Τη δύσκολη δουλεία έχουν οι παίκτες. Αυτό που μένει είναι πως 4 παιχνίδια έχουμε 2 βαθμούς».