Νίκησε την... αδιόρθωτη ΑΕΛ και «έβαψε» κυανόλευκο το ντέρμπι ο Απόλλωνας

Σάββατο, 6/1/2024 - 21:04

Το Λεμεσιανό ντέρμπι «βάφτηκε» κυανόλευκο!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με το εμφατικό 3-1 της συμπολίτισσας ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Μετά την ισοπαλία κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, οι «κυανόλευκοι» εμφανίστηκαν ακόμη πιο βελτιωμένοι και με πολύ καλή εμφάνιση, κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και να πάρουν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Δεν λέει να σηκώσει... κεφάλι το σύνολο του Κόσκελα, το οποίο για άλλη μια φορά, υπέπεσε σε πολλά αμυντικά λάθη και γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του, χάνοντας κι άλλο έδαφος στον «μαραθώνιο».

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως θεαματικό, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 11ο λεπτό, με τον Μαλεκκίδη και γενικά να έχουν καλύτερη επίδοση, την περισσότερη διάρκεια.

Οι «λέοντες» μπόρεσαν να ανεβάσουν... στροφές και ισοφάρισαν στο 45ο λεπτό με τον Φραντζή, όμως δεν πρόλαβαν να το χαρούν, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Μάρκες έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά την ανάπαυλα, οι ποδοσφαιριστές του Ματσίν μπήκαν πάλι δυνατά και έκαναν το 3-1, με τον Βαλμπουένα στο 47ο λεπτό, να «κλειδώνει» τη νίκη. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά ο Απόλλωνας διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα.

Έτσι οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν στους 29 βαθμούς τοποθετούμενοι στην έβδομη θέση, ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε στους 19 βαθμούς και στην ένατη θέση.

Στην επόμενη (19η) αγωνιστική, οι «γαλαζοκίτρινοι» φιλοξενούνται το Σάββατο (13/01, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση και ο το σύνολο του Ματσίν υποδέχεται την Κυριακή (14/01, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Άρη.

Το παιχνίδι

Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να επιχειρεί το μακρινό σουτ, όμως ήταν άστοχο.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ απάντησε, με τον Σρνιτς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει.

Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο ενδέκατο λεπτό, με τον Νταρίκουα να κάνει την σέντρα από τα δεξιά και τον Μαλεκκίδη ανενόχλητο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μέσα από την περιοχή.

Το σύνολο του Κόσκελα απείλησε ξανά στο 27ο λεπτό, με τον Γερολέμου να δοκιμάζει το σουτ, έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του αντίπαλου πορτιέρο.

Τεράστια φάση για τους «λέοντες» στο 43ο λεπτό, με τον Μακρή να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Λέουβενμπεργκ.

Η ΑΕΛ ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα, με τον Γερολέμου να δίνει στον Φραντζή, που με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση στο 47ο λεπτό, με τον Μάρκες να νικάει τον Ολιβέιρα με δυνατό σουτ, λίγο έξω από την περιοχή.

Ο Απόλλωνας έκανε το 3-1 στο 47ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να συγκλίνει από τα δεξιά και να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 58ο λεπτό, με τον Μαλεκκίδη να κάνει την κεφαλιά και τον Ολιβέιρα να αποκρούει σταθερά.

Η ΑΕΛ σημείωσε νέα τελική στο 65ο λεπτό, με τον Μακρή να επιχειρεί το σουτ και τον Λέουβενμπεργκ να διώχνει σε κόρνερ.

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Ντέγοεστ (49′ Σωτηρίου), Τζάλμα, Μεντόγεβιτς, Μορέιρα (46′ Παπαφώτης), Σέρνιτς (74′ Μόρσεϊ), Μακρής, Γερολέμου, Μεντόσα (74′ Κολιάς)

Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σέλβικ, Τέκιε, Κρμέντσικ (76′ Πέρετζ), Μαλεκκίδης, Χάμπος (83′ Ποντικός), Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Μάρκες

Τόνι Κόσκελα (ΑΕΛ): «Δυστυχώς δεν δώσαμε στους οπαδούς μας αυτό που περίμεναν σήμερα χάσαμε στο τραζίσιον και τις μακρινές μπαλιές. Δεχθήκαμε το γκολ νωρίς, ισοφαρίσαμε μετά δεχθήκαμε πολύ εύκολα το γκολ και αυτό μας σκότωσε».

Πάμπλο Ματσίν (Απόλλωνας): «Ήταν πολύ σημαντικό ντέρμπι και σημαντική νίκη. Είχαμε πολλές απουσίες με μόλις τέσσερις ποδοσφαιριστές στον πάγκο. Ήταν ανταγωνιστική ομάδα μου στο 100%. Όλοι οι ποδοσφαιριστές ανταποκρίθηκαν. Μας βοήθησε ότι σκοράραμε πρώτοι και αυτό μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Όσο περνούν οι αγώνες θα αποκτούμε περισσότερη αυτοπεποίθηση και πρέπει να βελτιωθούμε και στην φυσική κατάσταση».

Για το θέμα φυσική κατάσταση και αν μίλησε καθόλου με την διοίκηση για ενίσχυση: «Ο τρόπος για να βελτιωθούμε είναι απλός, σκληρή προπόνηση. Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου. Θα πρέπει να εξετάσει το θέμα ενίσχυση η διοίκηση για να έχουμε περισσότερες επιλογές».

Για τον Βαλμπουενά: «Τον απολαμβάνουμε στην τρέχουσα σεζόν. Είμαι μεγάλος παίκτης που έπαιξε Μουντιαλ με πολλούς τίτλους. Έχουμε και τον Χάμπο που είναι ο αρχηγός μας ενώ και άλλοι παίζουν σαν αρχηγοί παρά το γεγονός ότι δεν φοράνε το περιβραχιόνιο».

Για τους τραυματίες: «Ο Πειμπέρνς και ο Γιούρτσεβιτς επέστρεψαν στις προπονήσεις, εν συνεχίζεται η αποθεραπεία ων υπολοίπων. Οι υπόλοιποι θα μείνουν περισσότερο εκτός».

Για τις πρώτες του εντυπώσεις: «Προσπαθώ να μάθω την ομάδα, το ρόστερ, τους ποδοσφαιριστές, ακόμα και το πρωτάθλημα. Μου άρεσε το παιχνίδι, η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καλή και από τον κόσμο μας και από τους φίλους των αντιπάλων».