«Άλωσε» το Τσίρειο και πήρε μεγάλο τρίποντο η Δόξα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 16/9/2022 - 20:57

Άλλη μια «γκέλα» για την ΑΕΛ, η οποία γνώρισε την σοκαριστική ήττα με 2-1 από την Δόξα, στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πλέον έχει χάσει 3 από τα 4 ματς, που έχει δώσει.

Οι «λέοντες» δεν πατούσαν καλά στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να πιέζει και να ανοίγει μόλις στο 9ο λεπτό το σκορ με γκολ του Αντενόν. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν ρυθμούς ψάχνοντας την ισοφάριση, δημιούργησαν αρκετές μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκαν.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μούριελ, ο οποίος έκανε μεγάλες αποκρούσεις και κράτησε το σκορ, ενώ υπάρχει ανησυχία για τον Μιραλάς, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 40ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ισοφάρισαν στο 61ο λεπτό, με εκτέλεση πέναλτι του Μπεραχίνο, αφού 4 λεπτά νωρίτερα ο Τζάλμα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, από την άσπρη βούλα. Οι «λέοντες» δημιούργησαν πάλι πολλές ευκαιρίες και ήταν κυρίαρχοι στον αγώνα, όμως όπως και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ήταν άστοχοι.

Εντέλει η Δόξα είναι αυτή που θα προηγηθεί ξανά στο σκορ, με τον Μπένι να χτυπάει στην αντεπίθεση στο 77ο λεπτό.

Η ΑΕΛ πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση τόσο βαθμολογικά, εφόσον βρίσκεται στην προτελευταία θέση, όσο και ψυχολογικά και πρέπει να αντιδράσει, για να επαναφέρει την ηρεμία στα αποδυτήρια. Από την άλλη η Δόξα πανηγυρίζει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και μάλιστα πάλι εκτός έδρας και θέλει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις.

Στην επόμενη (5) αγωνιστική, η ΑΕΛ φιλοξενείται το Σάββατο στο ΓΣΠ, από τον ΑΠΟΕΛ και η Δόξα υποδέχεται την Ομόνοια, στο «Γλάυκος Κληρίδης». Οι αγώνες δεν έχουν οριστεί ακόμα.

Πρώτο ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΛ δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο, με την Δόξα να πιέζει ψηλά και να έχει τον έλεγχο στην μεσοεπιθετική γραμμή.  Έτσι στο 9ο λεπτό η ομάδα της Κατωκοπιάς άνοιξε το σκορ, με τον Μπένι να κάνει την σέντρα, τον Κοβάσεβιτς να κάνει κεφαλιά-πάσα στον Αντενόν, ο οποίος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ, μέσα από την μικρή περιοχή.

Οι «λέοντες» θα αντιδράσουν στο 14ο λεπτό, φτάνοντας μια ανάσα πριν από το γκολ, με τον Χάσα να δίνει στο Μιραλάς και εκείνο να κάνει το πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή, με τον Σισκόφσκι να κάνει τεράστια απόκρουση και να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα θα απειλήσει ξανά η ομάδα της Λεμεσού, με τον Τζάλμα να επιχειρεί το σουτ μακριά από την περιοχή και τον πορτιέρο της Δόξας να λέει πάλι «όχι».

Οι φιλοξενούμενοι θα απαντήσουν στο 19ο λεπτό, με τον Παυλίδη να κάνει μια σέντρα-σουτ και τον Μούριελ να αποκρούει σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι θα δημιουργήσουν άλλη μια τεράστια ευκαιρία στο 24ο λεπτό, με τον Τζάλμα να εκτελεί το φάουλ έξω από την περιοχή και τον Μπεραχίνο να κάνει την προβολή, με τον Κέρλα να διώχνει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς κατάφερε να περιορίσει την ΑΕΛ και να κόψει το μομέντουμ που είχε χτίσει. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 38ο λεπτό, με τον Κοβάσεβιτς να εκτελεί το φάουλ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μούριελ. Ενώ στο 41ο λεπτό θα φτάσει μια ανάσα πριν από το γκολ, με τον Μπένι να κάνει το σουτ, τον πορτιέρο των «γαλαζοκίτρινων» να αποκρούει και την μπάλα να καταλήγει στον Ασαμόα, ο οποίος έκανε το σουτ ενώ ο Μούριελ βρισκόταν στο έδαφος, όμως ο τελευταίος κατάφερε να εκτιναχθεί και να αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.

Το ημίχρονο έληξε με το σκορ να παραμένει ίδιο.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη τελική για την ΑΕΛ στο 54ο λεπτό, με τον Τσιμπόλα να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Σισκόφσκι να μαζεύει. Ενώ 3 λεπτά αργότερα θα φτάσει μια ανάσα πριν από το γκολ, με τον Τζάλμα να εκτελεί πέναλτι και τον πορτιέρο της Δόξας να αποκρούει.

Τελικά στο 61ο λεπτό οι «λέοντες» θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν, από την άσπρη βούλα, με τον Μπεραχίνο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να πηγαίνει και να γίνεται απειλητική, δημιουργώντας τεράστια ευκαιρία στο 73ο λεπτό, με τον Τζάλμα να εκτελεί το φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι.

Όμως η Δόξα θα καταφέρει να προηγηθεί ξανά στο 77ο λεπτό, με τον Στυλιανού να βγαίνει στην αντεπίθεση, να πασάρει στον Μπένι και εκείνος με ένα δυνατό σουτ, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς έληξε με το σκορ να παραμένει ίδιο.

1

Οι ενδεκάδες

ΑΕΛ (Μάριος Ζαχαρίου): Μπέκερ, Φραντζής, Κασά, Νταβόρ, Μπεραχίνο, Μιραλάς, Παντελή, Τσιμπόλα, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Σις.

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα, Ίλιτς, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Παυλίδης, Βαγιέχο, Στυλιανού

Το τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ο Χαράλαμπος Συμεού αντικατέστησε τον Μάριο Ζαχαρίου (ΑΕΛ): «Καλησπέρα σας. Λόγω μικρής αδιαθεσίας του προπονητή τον αντικαθιστώ εγώ στη διάσκεψη. Υπήρχε θέληση και πάθος στους παίκτες, όμως δεν έφταναν για να πάρουμε αποτέλεσμα που θέλαμε, παρά τις ευκαιρίες που χάσαμε στο παιχνίδι. Με μία αντεπίθεση χάσαμε τα πάντα. Αυτό που έχει σημασία είναι να ανασυνταχτούμε άμεσα στη διακοπή, να προχωρήσουμε μπροστά, διότι η θέση που βρίσκεται η ομάδα δεν της αξίζει καθόλου».

Τσιμπόλα (ΑΕΛ): «Είναι ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς, δεν το περιμέναμε. Θα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να παλέψουμε για τη συνέχεια. Ξέρω ότι είναι απογοητευμένοι οι οπαδοί μας όμως θα δουλέψουμε για να διορθώσουμε την κατάσταση». (Cytavision)

Ρικάρντο Σέου (Δόξα): «Είδαμε πολύ ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Ελέγχαμε το παιχνίδι. Μπορεί να υποφέραμε από τον αντίπαλο όμως πήραμε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Όταν δεχθήκαμε το γκολ από την ΑΕΛ γύρισα στους ανθρώπους στο πάγκο και τους είπα ότι θα κερδίσουμε. Η στατιστική είναι για τα μαθηματικά και όχι για το ποδόσφαιρο. Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου και θα συνεχίσουμε για παρόμοια αποτελέσματα».

«Πιστεύω ότι έχουμε καλή νοοτροπία. Δεν έχω χώρο στα αποδυτήρια για μικρή νοοτροπία. Θέλουμε να δώσουμε την... εικόνα πως στο Κυπριακό ποδόσφαιρο οι μικρές ομάδες μπορούν να ανταγωνιστούν τις μεγάλες ομάδες. Παίξαμε τρία εκτός και ένα εντός. Έχουμε 2 νίκες και μία ισοπαλία και μία ήττα κόντρα στον πρωταθλητή. Και σε εκείνο το παιχνίδι ο Απόλλωνας δεν ήταν καλύτερος. Θα μπορούσαμε να είχαμε 12 βαθμούς. Δεν χαλαρώνουμε. Κάθε προπόνηση για εμάς είναι τελικός. Με αυτή την νοοτροπία μπορούμε να κάνουμε καλό πρωτάθλημα και να ανταγωνιστούμε τις μεγάλες ομάδες».

«Έχουμε 15 μέρες ξεκούραση για την διακοπή.  Στόχος είναι να κερδίσουμε και την Ομόνοια. Πάμε για να κερδίζουμε κάθε αγώνα. Είναι σημαντική η διακοπή για εμάς».

Σισκόφσκι (Δόξα): «Ήταν μια δύσκολη νίκη για εμάς, ξέραμε ότι η ΑΕΛ είχες θέματα με τραυματισμούς. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι, θέλουμε να κερδίζουμε σε κάθε αγώνα». (Cytavision)