Επέστρεψε στις νίκες με τριάρα επί του Ολυμπιακού η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 19/12/2021 - 18:58

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΛ!

Η ομάδα της Λεμεσού μετά από δύο μήνες κατάφερε να πανηγυρίσει το τρίποντο της επιτυχίας αφού επικράτησε στο Τσίρειο με 3-0 του Ολυμπιακού για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ΑΕΛ σκόραραν οι Ανδρέου (9’) και Τσέποβιτς (22’, 45’).

Η ΑΕΛ «καθάρισε» τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο αφού όλα τα τέρματα της αναμέτρησης ήρθαν στο πρώτο 45 λεπτό. Στο δεύτερο μισό, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, κράτησε μπάλα, δημιούργησε προϋποθέσεις, όμως οι Λεμεσιανοί υπερασπίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Με τη νίκη αυτή οι «λέοντες» ανέβηκαν στους 15 βαθμούς και βρίσκονται στην ένατη θέση της βαθμολογίας, έχοντας παράλληλα και παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε καθηλωμένη στους 16 βαθμούς και την όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για τον Ολυμπιακό η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι το 2022 όταν θα αγωνιστεί στο ΓΣΠ με την ΑΕΚ (04/01 - 17:00) για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Για την ΑΕΛ το 2021 θα ολοκληρωθεί με την εξ αναβολής αναμέτρηση κόντρα στην Ομόνοια (22/12 - 19:00 για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος στο ΓΣΠ.  Για τη 15η αγωνιστική οι «λέοντες» ως τυπικά φιλοξενούμενοι αντιμετωπίζουν τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού στο Τσίρειο (03/01 - 19:00).

Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Τεϊσέιρα εντός περιοχής. Παρ' όλα αυτά, ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του μετά από τη συμβολή του VAR.

Στο ένατο λεπτό ο Πελέ μπήκε από πλάγια στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Μολ να αποκρούει ασταθώς τη μπάλα. Στην επαναφορά ο Ανδρέου προ κενού τέρματος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα, όμως ο βοηθός ύψωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Μετά από νέο έλεγχο του VAR, το γκολ της ΑΕΛ μέτρησε κανονικά.

Στο 22ο λεπτό η ΑΕΛ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Τσέποβιτς. Από την σέντρα του Μαζάν, ο επιθετικός της ΑΕΛ βρέθηκε στην... καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 43ο λεπτό ο Σάντος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Σαμπίνια, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση. Μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής πήγε να δει τη φάση και αποφάσισε όπως καταλογίσει την παράβαση. Στο 45ο λεπτό ο Τσέποβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, δε λάθεψε και διαμόρφωσε το 3-0.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μάντζη από ευνοϊκή θέση να στέλνει την μπάλα έξω στο 64ο λεπτό. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τη μπάλα να καταλήγει δύο φορές στο δοκάρι της ΑΕΛ. Ο Γκουστάβο μετά από σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ ο Σαμπίνια στο... ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα εκ νέου στο δοκάρι και έξω.

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Βοζίνια, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Σάντος, Μάζαν, Νταβόρ, Ανδρέου (Τόρες 57'), Παπαφώτης (Μάζουρεκ 85'), Ριέρα (Ρέινολντς 75'), Πελέ (Έουλερ 57'), Τσέποβιτς (Τσάβες 85')

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Φώτη (Νάνι 67'), Σαμπίνια, Μουκτάρης (Γκουστάβο 32'), Σάλι (Μάντζης 46'), Κα (Πεχλιβάνης 67'), Γουίλσον, Μανρίκε (Χριστοδούλου 76'), Σαρφό, Κονφέ, Ντιαγνιέ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Σάββας Παντελίδης (ΑΕΛ): «Πετύχαμε μια απόλυτα δίκαιη νίκη, συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους. Το πρώτο ημίχρονο νομίζω ότι βγήκαν όλα όσα σχεδιάσαμε, σκοράραμε τρία γκολ και μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Αλλάξαμε κάποια πράγματα κι επιτέλους είχαμε το μυαλό μας περισσότερο στο πώς θα βάλουμε περισσότερους παίκτες στην περιοχή. Βγήκε το πλάνο. Στο δεύτερο ημίχρονο περισσότερο διαχειριστήκαμε το ματς και λιγότερο ψάξαμε τέταρτο γκολ. Δώσαμε χρόνο σε παιδιά που είχαν προβλήματα τραυματισμού και διαχειριστήκαμε το αποτέλεσμα ενόψει του αγώνα της Τετάρτης (σ.σ. με Ομόνοια). Ασφαλώς είμαι ευχαριστημένος και με το αποτέλεσμα και με την εμφάνιση αλλά ακόμα δεν μπορώ να είμαι χαρούμενος γιατί βαθμολογικά δεν κάναμε τίποτα. Έχω στο μυαλό μου όπως είχα πει μια ομάδα που να μπορεί να βάλει πολλούς παίκτες στην περιοχή και να έχει απώτερο στόχο να πετύχει γκολ και όχι να κρατήσει την μπάλα. Αυτό δεν μου αρέσει. Μου αρέσει το ποδόσφαιρο που μπορείς να κλέψεις την μπάλα, να βγεις μπροστά και να βάλεις κόσμο στην περιοχή».

Γιώργος Πετράκης (Ολυμπιακός): «Δεν είναι το σκορ και το αποτέλεσμα που θέσαμε σαν στόχο. Το ποδόσφαιρο είναι στιγμές. Το Α' μέρος ήταν κάπως περίεργο, η έκβαση του πρώτου 45λεπτου και οι διακοπές, κάπως μας αποσυντόνισαν. Εμείς προσπαθήσαμε να διαφοροποιήσουμε κάποια πράγματα στο Β' ημίχρονο, αλλάξαμε σχηματισμό, αλλά δεν ήρθε το γκολ και το αποτέλεσμα δεν μας αφήνει ικανοποιημένους.

Το μεγαλύτερο μας λάθος ήταν ο βαθμός ετοιμότητας, δεν ήμασταν και τόσο συγκεντρωμένοι. Δυστυχώς είναι κακό αποτέλεσμα, όμως αυτή δεν είναι η εικόνα μας. Κάνουμε λάθη με πρώτον εμένα, οι παίκτες μου όμως έκαναν καλή προσπάθεια στο Β' ημίχρονο, αλλά το γκολ δεν ήρθε. Μας προβληματίζει το ότι δεν σκοράρουμε, αλλά δουλεύουμε πάνω σε αυτό.

Έχουμε τους παίκτες και η πορεία θα τους εξελίξει. Σαν ομάδα κάναμε καλά πράγματα μέχρι τώρα, υπάρχουν όμως και τα κενά ημίχρονα όπως το σημερινό. Είναι αιτία προβληματισμού και το 3-0 δύσκολα το διαχειρίζεσαι. Θα δούμε τι είναι αυτό που μας λείπει και αν αυτό βρεθεί, τότε θα προχωρήσουμε για την απόκτηση του».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους προπονητές και τους παίκτες μας για την καλή προσπάθεια. Όπως είπα και πριν το παιχνίδι το γήπεδο δείχνει τι μπορεί να αλλάξει και τι όχι, ευτυχώς νομίζω δείξαμε πως μπορούμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα ναι.

Θέλω να πω δυο κουβέντες γιατί τα πράγματα έχουν ξεφύγει πάρα πολύ. Να συγχαρούμε τα σωματεία που πάλεψαν για να έρθει το VAR. Το λέω αυτό γιατί απόψε αυτοί οι διαιτητές και οι βοηθοί κλήθηκαν να αποφασίσουν για 3-4-5 φάσεις και τις έκαναν όλες λάθος. Ευτυχώς υπήρξε διόρθωση από το VAR. Είναι πάρα πολύ κουραστικό αυτό το πράγμα. Ευτυχώς που κερδίσαμε γιατί κι άλλες φορές είχαμε παρόμοια γεγονότα και κάποιοι έλεγαν μιλά η ΑΕΛ για τη διαιτησία επειδή έχασε, είναι απόφαση του προέδρου, θα καταγγελθεί ο διαιτητής και οι βοηθοί του για όσα έκαναν στον αγωνιστικό χώρο».

Βασίλης Παπαφώτης (ΑΕΛ):  «Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι καθώς μετά από αρκετό καιρό, δώσαμε χαρά στους οπαδούς μας. Αυτή η νίκη είναι σημαντική αλλά παράλληλα δεν είναι κάτι καθώς δεν μας αξίζει η θέση που είμαστε. Βλέπουμε μπροστά. Δεν μας αξίζει η θέση που βρισκόμαστε. Θέλουμε να συνεχίσουμε να παίζουμε καλό ποδόσφαιρο και να παίρνουμε τους τρεις βαθμούς. Η αντεπίθεση ξεκίνησε από σήμερα. Πέρασαν δύσκολα, τους θέλουμε δίπλα μας και θέλουμε να μας στηρίζουν».