Πέρασε από το «Αμμόχωστος» και πήρε δεύτερο σερί τρίποντο η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/12/2023 - 19:06

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη!

Η ΑΕΛ πέρασε με επιτυχία από το «Αμμόχωστος», όπου επικράτησε με 4-1 της ΑΕΖ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Προερχόμενοι από το τρίποντο κόντρα στην Δόξα, οι «λέοντες» εμφανίστηκαν ακόμα πιο βελτιωμένοι και έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Μακρή, που σκόραρε δις (32', 64') και μοίρασε και μία ασίστ στο τέρμα του Κα (31'), πρόσθεσαν άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην συγκομιδή τους. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ανδρέου (90+2').

Η ομάδα από το Ζακάκι πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Χατζηβασίλη (39') και μετά την ανάπαυλα δημιούργησε φάσεις, που εντέλει δεν μπόρεσε να μεταφράσει σε γκολ και κόντρα στην ροή του αγώνα το.. πλήρωσε με τους αντιπάλους να ανεβάζουν και άλλο τον δείκτη του σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην ενδέκατη θέση έχοντας ισάριθμους βαθμούς, ενώ το σύνολο του Κόσκελα ανέβηκε στους 19 βαθμούς τοποθετούμενο στην όγδοη θέση.

Στην επόμενη (16η) αγωνιστική, η ΑΕΖ φιλοξενείται την Παρασκευή (22/12, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από τον Άρη και η ΑΕΛ υποδέχεται το Σάββατο (23/12, 17:00), στο νέο στάδιο της Λεμεσού την Πάφο.

Το παιχνίδι

Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΖ στο τρίτο λεπτό, με τον Ντελμίρο να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας όμως την μπάλα αρκετά άουτ.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 11ο λεπτό, με τον Τζάλμα να κάνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Τεράστια φάση για τους φιλοξενούμενους στο 27ο λεπτό, με τον Τζάλμα να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και τον Κα από πολύ κοντά να κάνει το πλασέ, ωστόσο ο Μπέκερ του είπε «όχι».

Οι «λέοντες» άνοιξαν το σκορ στο 30ο λεπτό, με τον Μακρή να κάνει το γύρισα στην μικρή περιοχή και τον Κα αυτή την φορά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ έκανε το 2-0, με τον μεσοεπιθετικό από το Καμερού να εκμεταλλεύεται το ανασταλτικό λάθος των γηπεδούχων, να μπαίνει στην περιοχή και να δίνει στον Μακρή, ο οποίος με προβολή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η ομάδα από το Ζακάκι απείλησε στο 35ο λεπτό, με τον Αντωνίου να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ολιβέιρα.

Η ΑΕΖ μείωσε το σκορ στο 39ο λεπτό, με τον Σλόγκαρ να κάνει καταπληκτική μπαλιά, με αποδέκτη τον Χατζηβασίλη στην «καρδία» της περιοχής, που έκανε το συρτό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το σύνολο του Λουκά έφτασε μια ανάσα πριν την ισοφάριση στο 49ο λεπτό, με τον Ντιγκινί να επιχειρεί το σουτ και τον Φραντζή να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 59ο λεπτό, με τον Αντωνίου να κάνει την μακρινή μπαλιά με στόχο τον 35χρονο επιθετικό, που προσπάθησε να κρεμάσει τον Ολιβέρια, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ΑΕΛ έκανε το 3-1 στο 64ο λεπτό, με τον Μακρή να διπλασιάζει το προσωπικά του τέρματα, με σουτ εκτός περιοχής.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 92ο λεπτό ο Ανδρέου.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής (70′ Ιωσηφίδης), Κ. Αντωνίου (46′ Ε.Αντωνίου), Σαρφό, Σλόγκαρ, Ντελμίρο (76′ Ρόχα), Ρέινολντς (46′ Φοστάβ), Φράγκος, Χατζηβασίλης, Ρουίθ (70′ Ματόνγκο), Ντιγκινί

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Παπαφώτης, Σέρνιτς (87′ Σιλβέστρος), Μορέιρα (70′ Γερολέμου), Μαρς, Μακρής (82′ Ανδρέου), Τζάλμα, Κα (70′ Τσούκα), Ντέγοεστ

Λιάσος Λουκά (ΑΕΖ): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Δίκαιο και άδικο δεν υπάρχει στο ποδόσφαιρο. Τη τύχη σου την φτιάχνεις μόνος σου στο ποδόσφαιρο. Είχαμε αρκετές ευκαιρίες και δεν τα καταφέραμε. Είναι λίγο η τύχη, λίγο ο αντίπαλος τερματοφύλακας μας στέρησαν το κάτι παραπάνω. Είναι ακόμη νωρίς και έχουμε ακόμη αρκετά παιχνίδια. Έχουμε αρκετό καιρό να κερδίσουμε και είναι δύσκολο. Έρχεται μεταγρταγφική και θα ενισχυθούμε. Είμαστε κοντά στο στόχο μας και θέλουμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Η ΑΕΖ θα είναι δυνατή. Εάν δεν σκοράρεις δεν μπορεί να σου φταίει ο αντίπαλος. Ήταν απίστευτη η αντίδραση της ομάδας μετά και το δεύτερο τέρμα που δεχθήκαμε. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε και δεν τα καταφέραμε. Μας πόνεσε, μας στεναχώρησε αλλά δεν μπορούμε να πούμε και περισσότερα. Πάμε παρακάτω».

Τόνι Κόσκελα (ΑΕΛ): «Είναι μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς και θα μας δώσει αυτοπεποίθηση αλλά και να καλύψουμε λίγο έδαφος από τις ομάδες που προπορεύονται για την μάχη της πρώτης 6αδας. Πρέπει να το πάρουμε παιχνίδι με παιχνίδι και να προσπαθήσουμε να πάρουμε όσα περισσότερα μπορούμε. Η τακτική βγαίνει αναλόγως με τον αντίπαλο. Πρέπει να είμαστε συμπαγείς και ομάδα. Κάθε παιχνίδι θα επιλέγουμε τους καλύτερους έντεκα».