«Τούμπαρε» την Ένωση και επέστρεψε στις νίκες ο Ακρίτας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 25/11/2022 - 20:59

Ο Ακρίτας επικράτησε με 2-1 εναντίον της Ένωσης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta και μπήκε με το... δεξί στην επανέναρξη του «μαραθωνίου».

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, με γκολ από τα... αποδυτήρια στο 1ο λεπτό, με τον Ντιαβαρά. Όμως ο Ακρίτας κατάφερε να αντιδράσει και να φέρει στα ίσα τον αγώνα, με τον Άμπραχαμ να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 14ο λεπτό.

Την υπόλοιπη διάρκεια το ματς ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται λόγω του αγωνιστικού χώρου, που είχε αρκετό νερό, εξαιτίας της έντονης βροχόπτωσης.

Εντέλει οι γηπεδούχοι έφεραν «τούμπα» τον αγώνα, με τον Γαβριήλ στο 38ο λεπτό.

Στην ανάπαυλα η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, δίχως όμως να τις αξιοποιεί. Ο Ακρίτας διαχειρίστηκε καλά τον αγώνα και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι θα ανέβουν στην προτελευταία θέση με 7 βαθμούς και η ομάδα του Παραλιμνίου θα παραμείνει στην 11η θέση με ισάριθμους βαθμούς.

Στην επόμενη (13η) αγωνιστική, ο Ακρίτας φιλοξενείται την Παρασκευή (2/12, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και η Ένωση υποδέχεται την ίδια μέρα και ώρα, στο «Τάσος Μάρκου» την ΑΕΚ.

Οι ενδεκάδες

Ακρίτας Χλώρακας (Νταβίντ Μπαντία):  Περντρέου, Κόρατς, Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο (69′ Κονέ), Γαβριήλ (84′ Αμπντουσαλάμοφ), Φοριέλ, Σέχιτς, Βαράντα (77΄Αραούχο), Ραμίρες (90+3′ Σαραβάνια), Καραγιάννης.

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Μέιρα (76′ Γαβριήλ), Κωνσταντίνου (69′ Λαμί), Κατσιάρης (46′ Λουσέρο), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (80′ Λόπες), Γεβρέμοβιτς, Ντιαβαρά, Ρουσιάς (46′ Βουτσένοβιτς).