Τρίποντο με την... υπογραφή Κβιλιτάια για την Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & BINTEO)

Σάββατο, 28/11/2020 - 17:52

Τη νίκη με 4-2 πήρε η Ανόρθωση κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Αμμοχώστου δεν ήταν άλλος από τον Κβιλιτάια ο οποίος σκόραρε τρεις φορές για την «Κυρία» και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Γεωργιανός σκόραρε δις από το σημείο του πέναλτι στο 14ο και 53ο λεπτό. Για την Ένωση μείωσε με τον ίδιο τρόπο προσωρινά ο Φελίπε στο 62ο λεπτό ενώ ο Κβιλιτάια στο 73ο λεπτό έδωσε ξανά… αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Μπαλοτέλλι στο 86ο λεπτό μείωσε ξανά για το Παραλίμνι σε 3-2 όμως ο Σελίν στο 88ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Με τη νίκη αυτή η Ανόρθωση έφτασε τους 26 βαθμούς και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, περιμένοντας το αυριανό (29/11) ντέρμπι της Λεμεσού μεταξύ του Απόλλωνα και της ΑΕΛ. Η ομάδα του Παραλιμνίου με την ήττα αυτή έμεινε καθηλωμένη στον πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα έχοντας μόλις 7 βαθμούς μετά από 12 αναμετρήσεις.

Την ερχόμενη αγωνιστική (13η) η Ανόρθωση πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη Δόξα (04/12 – 20:00). Από την άλλη, η ομάδα του Παραλιμνίου υποδέχεται στο «Τάσος Μάρκου» τον Απόλλωνα (06/12 – 16:00).

Σουτ για τους φιλοξενούμενους με τον Μπελόνε όμως ήταν άστοχο και δεν απείλησε τον Λόρια στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πέναλτι για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Χουσμπάουερ από τον Μπαρμπόσα στο 12ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κβιλιτάια ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό.

Καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο 28ο λεπτό. Ο  Χουσμπάουερ έκανε το σουτ εκτός ισορροπίας ο Πέτρου ήταν στη σωστή θέση όμως και μάζεψε τη μπάλα.

Κεφαλιά του Ντένινγκ με τη συμπλήρωση ακριβώς μισής ώρα στην αναμέτρηση η μπάλα όμως κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Δεύτερο πέναλτι για την Ανόρθωση σε καθαρή ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Φαν Άνχολτ στο 52ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ξανά ο Κβιλιτάια ο οποίος ήταν ξανά εύστοχος και ανάβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 53ο λεπτό.

Ευκαιρία για την Ένωση με τον Μαρκόφσκι να πιάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Λόρια μάζεψε σταθερά τη μπάλα στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ένωση στο 62ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σίλντεφελντ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φελίπε ο οποίος ήταν εύστοχος και μείωσε στο σκορ σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Αντεπίθεση για την ομάδα του Παραλιμνίου στο 67ο λεπτό με τον Θεοδώρου να νικάει τον Σελίν πιάνοντας το φαλτσαριστό σουτ με τη μπάλα να καταλήγει μόλις πάνω από την εστία του Λόρια.

Νέα καλή στιγμή για την Ένωση στο 69ο λεπτό με τον Θεοδώρου να δοκιμάζει τη μακρινή εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Παρά το γεγονός πως η Ένωση έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, η Ανόρθωση βρήκε το τρίτο γκολ ξανά με τον Κβιλιτάια στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στραβοκλωτσιά του Σελίν, ο Λόρια έκανε σπουδαία απόκρουση και έσωσε το αυτογκόλ στο 76ο λεπτό.

Στο 86ο λεπτό η Ένωση μείωσε ξανά στην αναμέτρηση με τον Μπαλοτέλλι με όμορφο πλασέ, νικώντας τον Λόρια ο οποίος δε μπόρεσε να αντιδράσει.

Η Ανορθωση στο 88ο λεπτό πήρε ξανά... αέρα δύο τερμάτων με τον Σελίν ο οποίος μετά από άστοχη έξοδο του Πέτρου είδε την μπάλα να κτυπά στο πόδι του και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Σελίν, Σίλντεφελντ, Κορέια, Γκαλίτσιος (Κορρέα 84'), Αρτυμτάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (Ελουντού 46'), Μίχα (Πηλέας 56'), Χουσμπαουερ (Χριστοφή 46'), Κβιλιτάια (Μανιάς 79')

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Κάρλος Άλος Φερέρ): Πέτρου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Ιρέπ (Μπαλοτέλλι 60'), Άνχολντ (Μουλαζίμης 68'), Λουσέρο, Μπελόνε (Κοσμάς 78'), Φελίπε, Θεοδώρου, Μακρόφσκι (Κολοκούδιας 78'), Ντένινγκ (Ουντότζι 60')

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συλλυπητήρια στην οικογένεια του Μάριου που έφυγε γρήγορα. Όλες οι σκέψεις μας είναι με την οικογένεια του. Συλλυπητήρια σε όλο τον κόσμο για τον χαμό του Μαραντόνα γιατί ήταν είδωλο για όλες τις γενιές, ειδικά στη δική του. Μεγάλωσα θαυμάζοντας τον και προσπαθώντας να πετύχω κάτι. Σίγουρα ήταν και άτυχος που υπάρχει και αυτή τη πανδημία, η κόσμος δεν μπορεί να δείξει την αγάπη που του είχαν. Κρίμα που είχε αυτό το τέλος. Πετύχαμε το ζητούμενο, τρεις βαθμούς και αυτό έχει σημασία. Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα άλλο για το παιχνίδι».

Για την αλλαγή στον σχηματισμό και το γεγονός έπαιξε χωρίς ακραίους επιθετικούς: «Προσπαθήσαμε να δούμε κάτι διαφορετικό και δείξαμε πως δεν μπορούμε για το διαφορετικό».

Για τους Μίχα και Χούσμπαουερ: «Περιμένουμε και εμείς».

Κάρλος Άλος Φερέρ (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Φώτη Θωμά, που αποχωρεί μετά από έξι χρόνια στην ομάδα. Δεν θέλω να μιλήσω για το παιχνίδι γιατί θα δεχθώ μεγάλη τιμωρία. Χάσαμε 4-2, αλλά είμαι περήφανος για την ομάδα μου. Δε θα μιλήσω για τους διαιτητές. Για το τι φταίει, ρωτήστε τον πρόεδρο μπορεί να θέλει να αλλάξει προπονητή, δεν είναι δική μου δουλειά για να μιλήσω για αυτό. Εμείς αν είμαστε εδώ θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε στο επόμενο παιχνίδι».

Κωνσταντίνος Φάνου (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Ένα πολύ περίεργο παιχνίδι. Πραγματικά, περίεργα και τα συναισθήματα. Όταν δέχεσαι 4-5 τελικές, σκοράρει η άλλη ομάδα 4 γκολ, τα 2 με πέναλτι, σκοράρεις 2 γκολ και στο τέλος χάνεις με 4-2 στο συγκεκριμένο γήπεδο, νομίζω είναι ένα πολύ περίεργο συναίσθημα. Θετικά συναισθήματα για κάποια σημεία της εμφάνισης, προβληματισμός για την ήττα. Ίσως έπρεπε να αποφύγουμε κάποια λάθη. Αυτά θα τα δει ο προπονητής με το επιτελείο του. Φάνηκε και στο γήπεδο πως οι παίκτες προσπάθησαν. Τελείωσε ο αγώνας. Αποτύχαμε για το βαθμολογικό κέρδος. Συνεχίζουμε για τους επόμενους αγώνες. Δεν είναι ωραίο να είσαι χαρούμενος μετά από μια ήττα. Αυτή είναι η νοοτροπία μας παρά τα κακά αποτελέσματα. Από εκεί και πέρα, χάσαμε μια ευκαιρία να φύγουμε με θετικό αποτέλεσμα.

Σήμερα, αποχαιρετούμε το Φώτη Θωμά από την ομάδα μας μετά από 5 χρόνια στο πόστο του team manager. Ένας άνθρωπος που υπεραγαπά την Ένωση. Θέλουμε να του πούμε ένα τεράστιο ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε οτιδήποτε αποφασίσει να κάνει. Ήταν ένας άνθρωπος αγαπητός σε ένα δύσκολο χώρο. Πάντα ο Φώτης ήταν εκεί έχοντας αγνή αγάπη για αυτό που κάνει».

Γκεόργκι Κβιλιτάια (Ανόρθωση): «Δεν κάναμε το καλύτερο παιχνίδι όμως στο τέλος μετρά το αποτέλεσμα. Είμαι χαρούμενος για τα τρία μου γκολ, θα πάρω τη μπάλα σπίτι μου (γέλια). Μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερα αλλά μετρά η νίκη στο τέλος της ημέρας».

Θεόδωρος Κολοκούδιας (Ένωση Νέων Παραλιμνίου): «Όταν χάνουμε δε μπορούμε να πούμε και πολλά. Βλέπουμε τη συνέχεια θα το παλέψουμε. Σε αυτή την κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα κανείς δε μπορεί να σκεφτεί τον εαυτό του. Παλεύουμε για την ομάδα».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Τη δεδομένη στιγμή αυτό που μας ενδιέφερε στο παιχνίδι ήταν να επιστρέψουμε στις νίκες μετά την ήττα που είχαμε με την ΑΕΛ. Κρατάμε το γεγονός ότι το καταφέραμε. Είναι σαφές πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά τη δεδομένη στιγμή αυτό που θέλαμε ήταν να κερδίσουμε, να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, να μείνουμε στην κορυφή και το καταφέραμε. Θα περιμένουμε για τον Ελουντού. Ελπίζουμε να μην ήταν κάτι σοβαρό. Ο προπονητής μας είναι ο πιο απαιτητικός από όλους μας ως προς το τι ζητά από τον εαυτό του πρώτα από όλα και μετά από τους παίκτες. Εμείς σίγουρα αυτό που θέλουμε είναι να κερδίζουμε και στο τέλος της χρονιάς να καταφέρουμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Από εκεί και πέρα, είναι γεγονός πως μπορούμε να παίξουμε καλύτερα από τα τελευταία παιχνίδια μας και θα θέλαμε να δούμε βελτίωση. Όμως το βασικό είναι να κερδίζουμε».