Ξεκίνημα στο 2024 με τρίποντο για την Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 2/1/2024 - 20:58

Ιδανικό ξεκίνημα στο 2024 για την Ανόρθωση!

Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 1-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία της αναμέτρησης, η «Κυρία» πήρε το τρίποντο με το γκολ του Γκασάμα (14').

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 37 βαθμούς και συνεχίζει να ακολουθεί τον ΑΠΟΕΛ κατά πόδας στην κορυφή της βαθμολογίας. Με τη σειρά της, η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους έμεινε καθηλωμένη στους δέκα βαθμούς, ούσα στην προτελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Την ερχόμενη, 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ανόρθωση πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει στο ΓΣΠ τον ΑΠΟΕΛ (06/01 - 17:00). Από την άλλη, η ομάδα των Πολεμιδίων υποδέχεται στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Εθνικό Άχνας (07/01 - 17:00).

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Γκασάμα. Η φάση ξεκίνησε από μπαλιά του Κορέια στον Γουαρίς. Ο δεύτερος πήρε μπάλα εντός περιοχής, γύρισε στο πέναλτι στον Καστέλ, έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Άντος, όμως από κοντά ο Γκασάμα έκανε το 1-0.

Στο 22ο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου λίγο έλειψε να κάνει το 2-0. Ο Καστέλ έφυγε πίσω από την άμυνα, πήγε να περάσει τον Άντος εκτός περιοχής, βρέθηκε στο έδαφος, με τον κίπερ της Καρμιώτισσας να διώχνει τη μπάλα.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Κοβάσεβιτς επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως ο Μιχαήλ μάζεψε σταθερά τη μπάλα στο 44ο λεπτό.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου η Ανόρθωση «άγγιξε» το 2-0 όμως η κεφαλιά του Καστέλ μετά από σέντρα του Φερέιρα στο 49ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Άντος.

Στο 56ο λεπτό η Καρμιώτισσα έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία. Αρχικά ο Θεοδώρου απέναντι από τον Μιχαήλ δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στη συνέχεια της φάσης ο Ρόσι έκανε το πλασέ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της «Κυρίας».

Στο 66ο λεπτό ο Γκερέρο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά τον πολύμηνο τραυματισμό του, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους φίλους της «Κυρίας».

Ο Κατσαντώνης επιχείρησε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως για λίγο δε βρήκε στόχο (69'). Ένα λεπτό αργότερα (70'), ο Γκερέρο δέχθηκε το παράλληλο γύρισμα όμως δεν έφτασε τη μπάλα για να τη... σπρώξει στα δίκτυα για να κάνει το 2-0 στην επιστροφή του στη δράση.

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Αντωνίου (Ουαγκέ 46'), Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια, Τεχέρα (Κίκο 76'), Χρυσοστόμου (Τιουνέ 66'), Γουαρίς (Γκερέρο 66'), Φερέιρα (Μουσοντά 66'), Γκασάμα, Καστέλ

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Νεοφύτου, Φουρ (Μπεν Σαλάμ 70'), Παντελή (Ντούμπια 46'), Ρόσι (Αριστείδου 85'), Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ματθαίου (Θεοδώρου 46'), Σουκ (Αγγελή 46')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Νταβίντ Γκαγιέγο (Ανόρθωση): «Υπήρχαν δύο ημίχρονα ,στο πρώτο παίξαμε καλά λαλά μας έλειπε το τελείωμα. Στο δεύτερο ήταν διαφορετικό, ναι μεν συγχαίρω τους παίχτες μου για την προσπάθειά τους αλλά συγχαίρω και την Καρμιώτισσα για τη μεγάλη της προσπάθεια. Δεν μου άρεσε που το παιχνίδι ήταν πάνω-κάτω, δεν είναι αυτό που θέλουμε στο σπίτι μας, αλλά στο τέλος σημασία έχει η νίκη. Δεν υπάρχουν διαφορετικοί αντίπαλοι, υπάρχουν οι τρεις βαθμοί σε κάθε ματς. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια. Στην τελική είναι ένα παιχνίδι όπως όλα τα άλλα. Δεν θα λήξει η σεζόν όμως είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, είναι μια ομάδα πολύ ικανή, είναι στην κορυφή σημαίνει έχει κάνει τα πράγματα καλύτερα. όπως λέω και στους παίχτες μας, πρέπει να φτιάξουμε περισσότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο και να φτιάξει ο αντίπαλος λιγότερες από εμάς. Ο Γκερέρο είναι ένας ποδοσφαιριστής πολύ σημαντικός για εμάς. Είμαι προπονητής που μου αρέσει να υπάρχει ανταγωνισμός σε όλες τις θέσεις. Πρέπει να θυμόμαστε ότι παρότι είναι στο 100% σε σχέση με τον τραυματισμό του, στη φυσική του κατάσταση δεν είναι. Περιμένουμε να επιστρέψει στο 100% και να δώσει λύσεις».

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Καλή χρονιά σε όλους. Ξέραμε ότι είχαμε αντιμετωπίσουμε μια καλή ομάδα στην έδρα της. Την κοιτάξαμε στα μάτια αλλά δεν τα καταφέραμε. Τώρα μπαίνουμε σε παιχνίδια που πρέπει να πάρουμε βαθμούς. Πρέπει να κάνουμε μια νέα αρχή με τον Εθνικό. Στα μεταγραφικά είμαστε κοντά με τον Στέφανο Χαραλάμπους ενώ έχουμε συμφωνήσει με τον Πέτρο Ψύχα όπως είδατε».

Σεκού Γκασάμα (Ανόρθωση): «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο υποφέραμε. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα τέρματα, δεν το κάναμε και στο τέλος λίγο έλειψε να δεχτούμε την ισοφάριση. Πάντα ήθελα να βάλω τέρμα εντός έδρας καθώς είναι ένα φοβερό το συναίσθημα, αλλά σίγουρα το σημαντικό είναι να κερδίζει η ομάδα. Νιώθω πολύ καλά, καθώς συνδυαζόμαστε πολύ καλά και οι δύο μας ως επιθετικοί βοηθούμε την ομάδα».

Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο (Ανόρθωση): «Το πιο σημαντικό ήταν να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά πήραμε τη νίκη και αυτό ήταν που μετράει. Το επόμενο παιχνίδι είναι ακόμα πιο δύσκολο από το σημερινό». Ήταν η πρώτη μου επαφή με την μπάλα μετά τον τραυματισμό μου. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την υποδοχή και το ιατρικό τιμ για τον επαγγελματισμό τους. Η συμπεριφορά των ανθρώπων της Ανόρθωσης όλο αυτό το διάστημα που ήμουν τραυματίας έδειξε το πόσο μεγάλος σύλλογος είναι σαν ομάδα. Είμαι έτοιμος για το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ, νιώθω πολύ καλά. Κάναμε πολύ καλή δουλειά με τους γυμναστές και φυσιοθεραπευτές».