«Λύγισε» την ΑΕΖ και έπιασε κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 9/12/2023 - 20:57

Έκανε το καθήκον του!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-1 της ΑΕΖ στο ΓΣΠ, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και... κόλλησε δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Μετά την «πεντάρα» κόντρα στην Δόξα, οι «γαλαζοκίτρινοι» με μια καλή εμφάνιση συνέχισαν τις επιτυχίες και χάρις την επικράτηση της ΑΕΚ επί του Άρη, απέκτησαν τρεις βαθμούς διαφορά από την «ελαφριά» ταξιαρχία, ενώ σε περίπτωση απώλειας και της Πάφου που αντιμετωπίζει αύριο (10/12, 18:00) την Καρμιώτισσα, η ομάδα της Λευκωσίας θα μείνει μόνη της στην κορυφή.

Στα του αγώνα, το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να δίνουν έμφαση τόσο στην ανασταλτική, όσο και στην επιθετική λειτουργία τους. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 38ο λεπτό με τον Βιγιαφάνες και η ομάδα από το Ζακάκι ισοφάρισε στο 44ο λεπτό με τον Αντωνίου.

Μετά την ανάπαυλα, οι ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο ανέβασαν και άλλο την απόδοση τους και απέκτησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας στο τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Μαρκίνιος και Ντάλσιο (67', 90+2). Η ομάδα από το Ζακάκι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνη και έφυγε χωρίς κέρδος από το ΓΣΠ.

Έτσι, οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στους 32 βαθμούς τοποθετούμενοι στην πρώτη θέση (ένα ματς περισσότερο από την Πάφο), ενώ το σύνολο του Λιάσου Λουκά παρέμεινε στους ένδεκα βαθμούς και την 12η θέση.

Στην επόμενη (15η) αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται την Κυριακή (17/10, 18:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και η ΑΕΖ υποδέχεται την ίδια μέρα (17/10, 17:00), στο «Αμμόχωστος» την ΑΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ  απείλησε στο δέκατο λεπτό, με τον Κβιλιτάια να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα έξω.

Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΖ απάντησε, με τον Ντιγκινί να δοκιμάζει το σουτ, που όμως κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ.

Καλή προϋπόθεση για τους «γαλαζοκίτρινους» στο 23ο λεπτό, με τον Βιγιαφάνες να εκτελεί το φάουλ και την μπάλα να φτάνει στον Κοσταντίνοφ, ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να την στείλει με δύναμη στα δίχτυα, με αποτέλεσμα ο Μπέκερ να μπλοκάρει.

Ευκαιρία για το σύνολο του Σα Πίντο στο 30 λεπτό, με τον Δώνη να επιχειρεί το σουτ στην κίνηση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ οκτώ λεπτά αργότερα, με τον Ντάλσιο να κάνει την σέντρα με στόχο τον Βιγιαφάνες, που με κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρο της ΑΕΖ.

Η ομάδα από το Ζακάκι ισοφάρισε στο 44ο λεπτό με μια φάση... καρμπόν με το γκολ των αντιπάλων τους, με τον Ματόνγκο να γεμίζει την περιοχή και τον Αντωνίου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο 47ο λεπτό, με τον Ντάλσιο να δοκιμάζει το σουτ, υποχρεώνοντας τον Μπέκερ σε δύσκολη απόκρουση.

Νέα φάση για την ομάδα της Λεμεσού στο 55ο λεπτό, με τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό να παίρνει την κεφαλιά και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του λέει πάλι «όχι».

Οι ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο έκαναν το 2-1 στο 67ο λεπτό, ο Κβιλιτάια έκανε κεφαλιά-πάσα με αποδέκτη τον Μαρκίνιος, που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 92ο λεπτό ο Ντάλσιο με πλασέ, μετά από σέντρα του Εντογκαλά.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Τσεπάκ, Βιτάλ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες, (71′ Σαρφό), Δώνης, (71′ Ντογκαλά), Μαρκίνιος (Γουίλσον),, Κβιλιτάια (80′ Τομανέ).

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Ε.Αντωνίου, Ντελμίρο, Κ.Αντωνίου, (75′ Ρέινολντς) Φοστάβε,(55′ Ελευθερίου) Σαρφό, (66 Ιωσηφίδης) Σλόγκαρ, (75′ Νζάου), Βάλντι, (66′ Παστελλής), Φράγκος, Χατζηβασίλη, Ντιγκινί

Ζοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι, ήταν μια φανταστική νίκη. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο. Ήμασταν σοβαροί από το πρώτο λεπτό. Σκοράραμε, δημιουργήσαμε, μπορούσαμε και για δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος. Δεχθήκαμε το γκολ αλλά δεν επηρεαστήκαμε. Η νίκη είναι σημαντική, γιατί πάμε ξανά μόνοι στην κορυφή και περιμένουμε τα άλλα αποτελέσματα. Ο Σα Πίντο είναι ικανοποιημένος από την αφοσίωση των παικτών».

Για το ότι ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα με τέσσερις δυνατές ομάδες: «Ξέρουμε την σημαντικότητα και προετοιμαζόμαστε για τα ματς αυτά. Τα ματς αυτά κάποιες φορές είναι πιο εύκολο να κρατήσεις σε εγρήγορση τους ποδοσφαιριστές».

Για το ότι το ΑΠΟΕΛ έχει 10 νίκες στα τελευταία 11 παιχνίδια: «Πάντα υπάρχει χώρος για βελτίωση. Υπάρχει πρόοδος στην ομάδα σε ένα πολύ ισορροπημένο με 7 ομάδες που ανταγωνίζονται για τον τίτλο. Υπάρχει πάντα η ευκαιρία για βελτίωση. Το σημαντικό είναι ότι ακόμα και οι παίκτες που δεν παίζουν, νιώθουν μέρος του συνόλου».

Για την κατάσταση του Μπεν: «Ο Μπεν δεν συμμετέχει στις προπονήσεις της ομάδας, ακολουθεί το ιατρικό πρόγραμμα. Είναι θέμα του ιατρικού επιτελείου το πότε θα μπορέσει να προπονηθεί».

Για τον κόσμο: «Οι οπαδοί μας είναι φανταστικοί, είναι ο 12ος μας παίκτης είτε παίζουμε εντός είτε εκτός έδρας και αυτό βοηθά τους οπαδούς μας»

Λιάσος Λουκά (ΑΕΖ): «Θεωρώ οι παίκτες μας έκαναν πάρα πολύ καλό παιχνίδι, ιδιαίτερα στο α' ημίχρονο. Στο β' ημίχρονο είχαμε θέμα στις μονομαχίες, καθώς είχαμε δεχτεί και αρκετές κίτρινες κάρτες. Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο β' ημίχρονο η αλήθεια».

Για το αν θα αλλάξει τη φιλοσοφία του: «Αυτή η ομάδα αγωνίζεται σε όλα τα στάδια και απέναντι σε όλους τους αντιπάλους το ίδιο. Δεν διαλέγουμε παιχνίδια. Σε όλους τους αγώνες είμαστε αουτσάιντερ».