«Πέταξε» την ευκαιρία κόντρα στη Δόξα και έμεινε στη δεύτερη θέση ο ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 19/2/2023 - 19:56

Έχασε την ευκαιρία!

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε ισόπαλος με 1-1 κόντρα στην Δόξα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και παρέμεινε δεύτερος στο -1 από την ΑΕΚ.

Σε ένα παιχνίδι που οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν κυρίαρχοι και άνοιξαν το σκορ, με τον Ντβάλι στο 29ο λεπτό, η ομάδα της Κατωκοπιάς «χτύπησε» στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και κατάφερε να πάρει έναν πολύ σημαντικό βαθμό, με τον Ασάντε στο 48ο λεπτό.

Η ομάδα της Λευκωσίας δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, όμως για ακόμη μια φορά πλήρωσε την δυστοκία της και δεν εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» της ΑΕΛ που κέρδισε την πρωτοπόρο, νωρίτερα το μεσημέρι.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Σισκόφσκι για τους φιλοξενούμενους, ο οποίος κατέβασε... ρολά και με καταπληκτικές αποκρούσεις στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε το σκορ ισόπαλο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ΑΠΟΕΛ παρέμεινε δεύτερος με 53 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι στην 12η θέση με 15 βαθμούς.

Στην επόμενη (25η) αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενείται το Σάββατο (25/02, 19:00) , στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Δόξα υποδέχεται την Παρασκευή (24/02, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» την Καρμιώτισσα.

Πρώτο ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία για την Δόξα στο 10ο λεπτό, με τον Ασάντε να φεύγει στην αντεπίθεση και να δίνει στον Τρούγιτς, ο οποίος έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Κρέσπο να σώζει στην γραμμή.

Μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους στο 16ο λεπτό, με τον Ασαντά ξανά από τα δεξιά να κάνει την μπαλιά, τον Σαντίκ να παίρνει την κεφαλιά, τον Μπέλετς να αποκρούει και τον Τρούγιτς στην επαναφορά να σουτάρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟΕΛ απάντησε, με τον Εφραίμ να κάνει το πλασέ, μέσα από την μικρή περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον Μπεν να εκτελεί το φάουλ και τον Ντβάλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 36ο λεπτό, με τον Μπεν να κάνει την σέντρα, τον Μακέντα να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματάει στην γραμμή και ύστερα στο δοκάρι, μετά από παρέμβαση αμυντικού της Δόξας.

Νέα μεγάλη φάση για την ομάδα της Λευκωσίας στο 42ο λεπτό, με τον Ντάλσιο να είναι απέναντι από τον Σισκόφσκι και να στέλνει την μπάλα άουτ.

1

Δεύτερο ημίχρονο

Η Δόξα ισοφάρισε στο 48ο λεπτό, με τον Κοβάσεβιτς να κάνει το γύρισμα και τον Ασαντέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλάσε από την μικρή περιοχή,

Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 56ο λεπτό, με τον Εφραίμ από πολύ κοντά να κάνει το πλασέ και την μπάλα να καταλήγει έξω.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους στο 72ο λεπτό, με τον Ντάλσιο να κάνει σουτ, μέσα από την μικρή περιοχή και ο τον Σισκόφσκι να αποκρούει.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» απείλησαν ξανά τρία λεπτά αργότερα, με τον Μακέντα να επιχειρό το σουτ, έξω από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον πορτιέρο της Δόξας σε απίστευτο διώξιμο.

Ευκαιρία πάλι για την ομάδα της Λευκωσίας στο 89ο λεπτό, με τον Μαρκίνιο να κάνει νέο σουτ και τον Σισκόφκσκι να αποκρούει ξανά.

Μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ στο 93ο λεπτό, με τον Ντάλσιο να σουτάρει και τον τερματοφύλακα της Δόξας να διώχνει.

1

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι (17′ Γουΐλερ), Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (74′ Μαρκίνιος), Εφραίμ (56′ Βιγιαφάνες), Μπεν, Μακέντα.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Τιτζανί (71′ Κέρλα), Σαντίκ, Ασαμόα (35′ Μπένι), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε (83′ Μέσα), Τρούγιτς (83′ Ερέρα).

1

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ απογοητευμένος λόγω του αποτελέσματος. Είναι κάποια πράγματα που δεν καταλαβαίνω, τα είπα και στους παίκτες πριν βγούμε στο παιχνίδι αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε το παιχνίδι. Θα γυρίσω λίγο πίσω, όταν είχαμε μιλήσει μετά το ματς με τον Άρη. Είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο του ποδοσφαίρου και ξέρω κάποια πράγματα. Δεν μπορώ να είμαι... τυφλός. Στο παιχνίδι με τον Άρη είπα ότι νομίζω ότι φέτος θα είναι το πιο καθαρό πρωτάθλημα αν δεν το πάρει το ΑΠΟΕΛ. Είναι ο ίδιος κύριος που έδωσε δυο πεντακάθαρα πέναλτι με τον Άρη. Πεντακάθαρα πέναλτι!. Αν το ΑΠΟΕΛ είναι λίγο κάτω, τότε όλα μια χαρά, αξιόπιστο το πρωτάθλημα και όλα μια χαρά. Είμαι πολύ στεναχωρημένος με αυτά τα πράγματα. Εγώ δεν ξέρω τους κανόνες, έχω κουραστεί. Παιδιά έχω κουραστεί. Έχω ήδη συζητήσει με τους παίκτες μου, θα δώσουμε τα πάντα. Φοβάμαι ότι αν πάμε όπως πάμε... δεν ξέρω τι θα μας βρει. Δεν χάθηκε τίποτα, έχουμε πολλά παιχνίδια. Είναι μακρύς ο δρόμος αλλά ότι και να γίνει στο τέλος θα πετύχουμε, είμαι 100% σίγουρος».

Για το κακό πρώτο ημίωρο: «Σίγουρα πρέπει να κάνουμε ανάλυση. Δεν ήμασταν καλοί σε εκείνο το σημείο, είχαμε κάποια προβλήματα και τα διορθώσαμε στο ημίχρονο. Είχαμε και κάποια προβλήματα, μας έλειπε πολύ και ο Κβιλιτάια που δεν μπορούσε να αγωνιστεί, μας άλλαξε το πλάνο. Νομίζω ότι ελέγχαμε το παιχνίδι. Κάθε φορά αρχίζει το παιχνίδι και πρέπει να πεις στους παίκτες προσέξτε το ένα, προσέξτε το άλλο. Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις έτσι ποδόσφαιρο. Έχω κουραστεί. Δεν ξέρω και αν θα τιμωρηθώ και δεν με νοιάζει. Μιλάω μέσα από την καρδιά μου, δεν είμαι χθεσινός. Συνέχεια σου κόβανε τον ρυθμό. Αν ήταν ξένος διαιτητής σίγουρα θα έβαζε 10 λεπτά καθυστερήσεις σήμερα. Δεν πειράζει, εμείς θα το φτιάξουμε... Θέλω στο τέλος αυτοί οι φίλαθλοι να είναι περήφανοι με την ομάδα».

Για την διαιτησία: «Γιατί φοβούνται; Ποιο είναι το πρόβλημα του ΑΠΟΕΛ; Το ΑΠΟΕΛ έδωσε τα περισσότερα πράγματα στο Κυπριακό ποδόσφαιρο, έδωσε τα περισσότερα πράγματα από όλες τις ομάδες μαζί. Να ξέρουμε να μην συμμετέχουμε, να πούμε και στους φιλάθλους να μην έρχονται! Δεν ρίχνω ευθύνες σε κάποιους άλλους. Εγώ φταίω, εγώ διάλεξα αυτούς τους παίκτες. Αλλά είμαι έκπληκτος με κάποια πράγματα. Δεν το πιστεύω! Δεν πειράζει, πάμε παρακάτω».

1

Δόξα (Κώστας Σακκάς): «Να ευχηθώ στο ΑΠΟΕΛ να πετύχει τους στόχους του. Εύχομαι τα καλύτερα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γνωρίζαμε ότι θα δεχθούμε αρκετή πίεση και ήρθαμε με συγκεκριμένο πλάνο. Θα μπορούσαμε να προηγηθούμε σε δυο πολύ καλές ευκαιρίες. Στο ημίχρονο είπαμε να συνεχίσουμε στο ίδιο τέμπο, στην ίδια φιλοσοφία. Παλεύουμε για τη σωτηρία μας και θα παλεύουμε σε κάθε παιχνίδι. Σήμερα κερδίσαμε και ψυχολογία που θα μας βοηθήσει στην πολύ δύσκολη συνέχεια».

Για τα ψυχικά αποθέματα και τις αντοχές της ομάδας: «Εχουμε αρκετά καλούς παίκτες, μας λύπει το μεγάλο ρόστερ. Δούλεψαν και οι προηγούμενοι, δουλεύουμε και εμείς για αυτό. Θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερους βαθμούς. Έχουμε πολύ σημαντικό παιχνίδι, την Παρασκευή με την Καρμριώτισσα και εύχομαι να έχουμε την ίδια απόδοση και να πάμε καλά».

Για τη διαιτησία και τα παράπονα του ΑΠΟΕΛ: «Είναι η πρώτη φορά που δέχομαι αυτή την ερώτηση και δεν θα ήθελα να απαντήσω. Όταν η ομάδα μου βρισκόταν σε αυτή τη θέση δεν με ρώτησαν κάτι τέτοιο».