Τεσσάρα στο… χαλαρό για τον ΑΠΟΕΛ επί της Καρμιώτισσας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 1/2/2024 - 17:56

Το… χαβά του ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 4-1 της Καρμιώτισσας στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους γηπεδούχους ήρθαν από τους Ντάλσιο (34', 54'), Σατσιά (49') και Κοσταντίνοφ (71'). Για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε προσωρινά ο Κατσαντώνης (37').

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Λευκωσίας ανέβηκε στους 51 βαθμούς και παραμένει με απόσταση… ασφαλείας από τη δεύτερη θέση. Με τη σειρά της η ομάδα των Πολεμιδίων έμεινε καθηλωμένη στους 14 βαθμούς και παραμένει εντός ζώνης του υποβιβασμού, έχοντας και παιχνίδι περισσότερο.

Την ερχόμενη, 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ θα παραμείνει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (05/02 - 19:00). Από την άλλη, η Καρμιώτισσα θα φιλοξενήσει στο «Στέλιος Κυριακίδης» την ΑΕΛ (06/02 - 19:00).

Ζήτησε πέναλτι η Καρμιώτισσα για χέρι στο έβδομο λεπτό, παίζεται «είπε» ο Σολωμού. Συμφώνησε μαζί του και το VAR το οποίο τσέκαρε τη φάση. Η πρώτη τελική στο ματς καταγράφηκε για την Καρμιώτισσα στο 17ο λεπτό. Ο Κοβάσεβιτς έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ρσσι έπιασε ένα... άψυχο πλασέ με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπέλετς.

Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 28ο λεπτό. Ο Μαρκίνιος ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, έβγαλε τη σέντρα στον Βιγιαφάνες, ο οποίος έκανε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Ντάλσιο. Μετά από όμορφη πάσα του Μαρκίνιος, ο άσος των «γαλαζοκίτρινων» επιχείρησε το μακρινό σουτ, νίκησε τον Άντος και έβαλε μπροστά την ομάδα της Λευκωσίας.

H Kαρμιώτισσα δεν άργησε να... απαντήσει. Μετά από φάουλ-γέμισμα του Θεοδώρου, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ και μετά από κόντρα ο Κατσαντώνης βρέθηκε «φάτσα» με τον Μπέλετς, πλασάροντας τον εύστοχα για το 1-1 στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη συμπλήρωση του 45ου λεπτού, ο Μαρκίνιος έβγαλε καταπληκτική κάθετη στον Ντάλσιο, με τον δεύτερο να βγαίνει τετ α τετ με τον Άντος, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν σε ετοιμότητα και βγήκε... νικητής.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Σούσιτς από αριστερά έκανε τη σέντρα, με τη μπάλα να περνάει από αρκετά κορμιά και να καταλήγει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Σατσιάς με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Άντος για το 2-1 στο 49ο λεπτό.

Το 3-1 για τους «γαλαζοκίτρινους» ήρθε στο 54ο λεπτό εκ νέου από τον Ντάλσιο. Ο άσος του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε εντός περιοχής μετά από πάσα του Μαρκίνιος και με όμορφο πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Καρμιώτισσας, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν... διαστάσεις στη νίκη τους στο 71ο λεπτό όταν ο Κοσταντίνοφ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Μετά από σέντρα του Μεχρί, ο Βούλγαρος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 82ο λεπτό ο Τσεμπάκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία των φιλοξενούμενων, όμως ο Άντος αντέδρασε σωστά και έδιωξε τον κίνδυνο. Δύο λεπτά (84') αργότερα ο Δώνης βρέθηκε στην περιοχή όμως το πλασέ το δεν κατάφερε να νικήσει τον Άντος.

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Σατσιάς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς (Τσεμπάκ 71'), Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες (Μεχρί 66'), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (Γουίλσον 76'), Εντονγκαλά (Δώνης 76'), Τομανέ (Κβιλιτάια 66')

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Ντούμπια (Ψύχας 58'), Θεοδώρου (Γκριμπάκιν 85'), Ρόσι (Μιχαήλ 67'), Γκρατινάρου, Χριστοφόρου (Ματθαίου 67'), Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ (Χαραλάμπους 58'), Παούλαβετς

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Ζοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Την Τρίτη που δεν έγινε το ματς μπέρδεψε λίγο την προετοιμασία μας αλλά η ομάδα ήταν συγκεντρωμένη. Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν τόσο καλοί αλλά πετύχαμε το τέρμα. Σε μια αδράνεια ήρθε η ισοφάριση. Στην επανάληψη ο κόουτς Ρικάρντο έκανε κάποιες αλλαγές που ήταν πολύ εύστοχες. Οι αλλαγές μας βοήθησαν πάρα πολύ. Μας βοήθησε το γρήγορο γκολ. Μετά το δεύτερο γκολ ήταν σημαντικό να σκοράρουμε νωρίς ακόμα περισσότερα τέρματα έτσι ώστε να προφυλάξουμε παίκτες, να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες και να διαχειριστούμε το ρόστερ. Μπορούσαμε να σκοράρουμε ακόμα περισσότερα γκολ. Θα είχαμε μία μέρα περισσότερη για ξεκούραση αλλά τώρα θα έχουμε μία μέρα λιγότερη. Οι αλλαγές μας βοήθησαν πάρα πολύ. Για τους Σαρφό και Ζεφτέ ήταν ένα εσωτερικό ζήτημα. Από τη στιγμή που ήρθαν πίσω, είναι διαθέσιμοι. Συμβαίνουν αυτά. Είναι κανονικά μέλη της ομάδας και θα είναι μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου».

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Είχαμε δύο πρόσωπα. Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος αλλά όχι το δεύτερο. Μετά το τρίτο γκολ που δεχθήκαμε το παιχνίδι τελείωσε. Προσεγγίσαμε σωστά το παιχνίδι και μας βγήκε. Όταν χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας το πληρώσαμε. Όταν δεν είσαι συγκεντρωμένος με αυτές τις ομάδες δεν μπορείς να ελπίζεις».

Ανδρέας Κατσαντώνης (Καρμιώτισσα): «Ξέραμε πως θα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Σκόραρα αλλά δεν ήταν αρκετό μιας και δεν κερδίσαμε. Πιστεύουμε στην ομάδα, κερδίσαμε μεγάλες ομάδες και θέλουμε να κερδίζουμε κάθε αγώνα».

Ντάλσιο Γκόμες (ΑΠΟΕΛ): «Το πιο σημαντικό είναι η νίκη και όχι ότι σκόραρα. Έχουμε ένα στόχο και είναι το πρωτάθλημα, δεν πετύχαμε τίποτα παρά μια νίκη. Είναι η δουλειά μου να πηγαίνω και να έρχομαι με την Εθνική μου ομάδα. Να συνεχίσει να έρχεται στο γήπεδο ο κόσμος και τον θέλουμε μαζί μας, δίπλα μας».

Σαΐντ Μεχρί (ΑΠΟΕΛ): «Θέλω να πω ευχαριστώ στον κόσμο, το προσωπικό και στους ποδοσφαιριστές που με βοήθησαν να προσαρμοστώ. Ήταν το πρώτο μου παιχνίδι, έδωσα ασιστ και είμαι πολύ χαρούμενος. Είναι πολύ ωραία η χώρα εδώ, με πολύ καλό κλίμα και πολύ καλούς ανθρώπους. Δούλεψα ξανά σε τέτοιο σύστημα. Δούλεψα ξανά με τον Σα Πίντο στο Ιράν, οπότε είναι εύκολο για μένα να προσαρμοστώ σε αυτό το σύστημα. Επίσης μου αρέσει να δουλεύω με αυτό τον προπονητή, καθώς με βοηθά μέσα από τις προπονήσεις να εξελιχθώ».

Γιάννης Βιολάρης (Καρμιώτισσα): «Παράκληση της διοίκησης είναι να μας ενημερώσουν γιατί έγινε αλλαγή στον VARίστα. Ενώ ορίστηκε για την Τρίτη ξένος VARίστας και ήταν ορισμένος ξανά στον αγώνα της Δόξας σήμερα. Γιατί έγινε αλλαγή στη δική μας περίπτωση του VARίστα και δεν έγινε στο επόμενο. Ελπίζω να μην δικαιωθούμε τηλεοπτικά και να μας πουν ότι είχαμε πέναλτι ξανά. Επίσης θεωρώ ότι ένας εκ των εποπτών στο 1-1 ενώ έφευγε παίχτης μας μόνος του έδωσε φάουλ επιθετικό που πιστεύω μπορούσε να τον αφήσει να προχωρήσει. Περιμένουμε τις αναλύσεις. Δεν είμαστε εναντίον των Κύπριων διαιτητών, τους στηρίζουμε, αλλά περιμένουμε ενημέρωση γιατί άλλαξαν τον δικό μας VARίστα και δεν άλλαξε στο επόμενο παιχνίδι»