Επικράτησε του Ολυμπιακού και επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 3/1/2023 - 20:52

Επιστροφή στις νίκες, έστω και δύσκολα για τον ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν στο ΓΣΠ του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta με 1-0 και ξεκίνησαν στο 2023 ιδανικά. Σκόρερ για την ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ο Ντάλσιο στο 28ο λεπτό, σκοράροντας το πρώτο του γκολ.

Με τη νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 40 βαθμούς και… οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, περιμένοντας το αποτέλεσμα της ΑΕΚ με την Πάφο για να δει αν θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έμεινε… καθηλωμένος στους 9 βαθμούς, στη ζώνη του υποβιβασμού.

Την ερχόμενη, 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στο «Άλφαμεγα Stadium» για να αναμετρηθεί με την ΑΕΛ (08/01 - 19:00). Με τη σειρά του ο Ολυμπιακός, θα φιλοξενήσει στο ΓΣΠ την Καρμιώτισσα (09/01 - 19:00).

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι στο 26ο λεπτό. Κεφαλιά από τον Ντάλσιο, σπουδαία απόκρουση από τον Μολ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στο 28ο λεπτό πήραν προβάδισμα με τον Ντάλσιο να νικάει τον Ελβετό τερματοφύλακα, με το πρώτο του γκολ στη φετινή σεζόν. Παράλληλη πάσα από τον Σούσιτς και ο Ντάλσιο με ωραίο πλασέ εκτέλεσε υποδειγματικά τον Μολ.

Δυνατό σουτ του Νάνι στο 73ο λεπτό, όμως δεν ανησύχησε τον Μπέλετς, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

Στην αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ στο 89ο λεπτό, με τον Εφραίμ να μπαίνει στην περιοχή, όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Σατσιάς (Μορέιρα 87'), Σαρφό, Ντάλσιο, Εντονγκαλά (Εφραίμ 70'), Δώνης (Νταουσβίλι 79'), Κβιλιτάια

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου (Χέντρικς 46'), Δόσης (Ζευκής 80'), Ιωάννου, Πεχλιβάνης (Ευτυχίδης 62'), Νάνι, Κυριάκου (Ψύχας 70'), Κορομά (Σάλι 62')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (ΑΠΟΕΛ): «Καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο και να είναι μια καλύτερη χρονιά για όλους μας. Ήταν ένα παιχνίδι μετά τις γιορτές και το περιμέναμε ότι θα είναι δύσκολο γιατί ο Ολυμπιακός παίζει πολύ καλά αμυντικά. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Ολυμπιακός δυσκολεύει τις μεγάλες ομάδες. Από την άμυνα δε δώσαμε χώρους και επιθετικά βρήκαμε λίγες ευκαιρίες. Ευτυχώς αξιοποιήσαμε μια ευκαιρία. Δεν υπάρχουν εύκολες ομάδες. Συγχαρητήρια στον κόσμο που μας βοήθησε για 90 λεπτά. Συγχαρητήρια και στους παίκτες για την προσπάθεια. Όπως ξέρετε έχουμε παίχτες που ήταν έξω για μεγάλο διάστημα. Πρέπει να έχουμε υπομονή μαζί τους για να επανέλθουν σταδιακά. Από εκεί και πέρα ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι και βλέπουμε το παιχνίδι με την ΑΕΛ. Δε μπορώ να πω κάτι για το μεταγραφικό. Δε ξέρω πότε θα έρθουν οι μεταγραφές. Δεν είναι αυτή η δουλειά μου, όμως το ξέρετε πως δεν είναι εύκολο. Θα γραφτούν πάρα πολλά, όμως ο Ιανουάριος δεν είναι εύκολος για μεταγραφή. Ελπίζω όποιος και αν έρθει, θα είναι ποιοτικός και θα μπορεί να βοηθήσει. Δυστυχώς δε ξέρω πότε θα επιστρέψουν οι τραυματίες, δίνει το καλύτερο το ιατρικό τιμ, όμως είναι πολύ δύσκολο. Ελπίζω να επιστρέψουν σύντομα. Σε όλο τον κόσμο ο προπονητής ανανεώνει κάθε εβδομάδα, ανάλογα με το αποτέλεσμα. Είμαι καλά, δίνω τον καλύτερο μου εαυτό. Για ανανέωση να το αφήσουμε στην άκρη. Έχουμε άλλες προτεραιότητες τώρα».

Μάκης Σεργίδης (Ολυμπιακός): «Καλή χρονιά με υγεία σε όλο τον κόσμο, με εξέλιξη στο κυπριακό ποδόσφαιρο. Ήρθαμε σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ξέρουμε το σερί που τρέχει ο ΑΠΟΕΛ και σαφώς με τον κόσμο του αντλεί μεγαλύτερη δυναμική. Τα παιδιά προσπάθησαν να ακολουθήσουν το πλάνο, όμως δεχθήκαμε ένα εύκολο γκολ και μας επηρέασε ψυχολογικά. Δεν είναι εύκολο όταν δεν κάνεις πολλές φάσεις, να δημιουργήσεις σε τέτοιες άμυνες. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο απαιτητικοί, όμως απέναντι ήταν ο ΑΠΟΕΛ. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να πάρεις βαθμούς εδώ πέρα. Έχουμε ανάγκη τους βαθμούς, οι οποίοι ελπίζω να έρθουν σύντομα. Κάθε ήττα πονά, δεν έχει σημασία κόντρα σε ποιον αντίπαλο είναι. Η ομάδα πρέπει να ξεκολλήσει από τα χαμηλά, οφείλουμε να βρούμε βαθμούς στη συνέχεια. Είναι νωρίς ακόμη, δε θα τους χαρακτήριζα τελικούς τα επόμενα παιχνίδια. Δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να ενισχυθούμε άμεσα. Ο Ιανουάριος είναι δύσκολος για ενίσχυση. Γίνεται προσπάθεια από τη διοίκηση, έγιναν προτάσεις και αναμένουμε απαντήσεις».