Νίκησε την Δόξα και μπήκε με το... δεξί στο «Άλφαμεγα Stadium» ο Απόλλωνας

Πέμπτη, 15/12/2022 - 21:20

Έκανε το καθήκον του στην «πρεμιέρα»!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0 επί της Δόξας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και μπήκε με το... δεξί στο «Άλφαμεγα Stadium».

Στο ιστορικό ματς για το νέο γήπεδο της Λεμεσού, οι «κυανόλευκοι» δεν έθελξαν με την επίδοση τους, όμως κατάφεραν να πάρουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και αυτό είναι που μετράει.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς κοίταξε στα... μάτια τον αντίπαλο της, δημιούργησε ευκαιρίες και του έβαλε δύσκολα, αλλά εντέλει δεν μπόρεσε να επωφεληθεί βαθμολογικά από τον αγώνα.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, έβαλε ο Αντενόν με αυτογκόλ (43'), μετά από γύρισμα του Χαμάς, στην μικρή περιοχή.

Ο Κωνσταντίνος Μακρίδης ήταν αρκετά προβληματισμένος, ειδικά για την εμφάνιση των γηπεδούχων στην ανάπαυλα, όπου έγιναν πολλά ανασταλτικά και επιθετικά λάθη, με τον Κύπριο τεχνικό να καλείται να τα διορθώσει.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού αναρριχήθηκε στην 5η θέση με 22 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 11η θέση με ισάριθμους βαθμούς.

Στην επόμενη (16η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται την Πέμπτη (22/12, 19:00), στο ΓΣΠ από την Ομόνοια και η Δόξα υποδέχεται την Τετάρτη (21/12, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» το Παραλίμνι.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Απόλλωνας έκανε την πρώτη ευκαιρία στο 8ο λεπτό, με τον Πίττα να βρίσκεται μπροστά από τον Σισκόφσκι, μετά από εκτέλεση φάουλ και τον κίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει.

Δύο λεπτά αργότερα η Δόξα απάντησε, με τον Κέρλα να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και τον Γιοβάνοβιτς να ελέγχει την φάση.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά στο 14ο λεπτό, με τον Χαμάς να βγάζει μπαλιά στον Ντιγκινί, ο οποίος δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά την φάση, μέσα από την περιοχή.

Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Καραμανώλη να παίρνει την κεφαλιά από πολύ κοντά και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα της Λεμεσού απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι μετά από γυριστή κεφαλιά του Ντιγκινί.

Οι γηπεδούχοι εντέλει άνοιξαν το σκορ ένα λεπτό αργότερα, με τον Αντενόν να βάζει αυτογκόλ, μετά από γύρισμα του Χαμάς στην περιοχή.

1

Δεύτερο ημίχρονο

O Απόλλωνας έγινε επικίνδυνος στο 58ο λεπτό, με τον Χέντι να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και Σισκόφσκι να μαζεύει την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Δύο λεπτά αργότερα η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπένι να στέλνει την μπάλα αουτ, μέσα από την μικρή περιοχή.

Οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν στο 65ο λεπτό, με τον Χέντι να δοκιμάζει το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να ελέγχει σταθερά.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς απείλησε στο 83ο λεπτό, με τον Μπένι να κάνει το σουτ, εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

1

Απόλλωνας (Κωνσταντίνος Μακρίδης):  Α.Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Βουκασίν, Αλεσάμι, Μαυρίας (70′ Φιλιώτης), Χαμάς, Κολ (60′ Χάμπος), Σαχάρ (87′ Ρέθιο), Ντιγκινί (70′ Ζράντι), Χέντι (70′ Ίλιεφ), Πίττας.

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν (62′ Τιντζιανί), Κέρλα, Μπένι, Ιωσηφίδης (46′ Κάργκμπο), Ασαμόα (16′ Στυλιανού), Καραμανώλης, Βαγιέχο, Μέσκα, Σόμπτσικ (77′ Αμπντουλαχί), Σαντίκ.

1

Κωνσταντίνος Μακρίδης (Απόλλωνας): «Να ευχαριστήσουμε πρώτα όσους συνέβαλαν να γίνει αυτό το πολύ όμορφο γήπεδο. Ελπίζω να είμαστε όλοι μαζί να το προσέχουμε, να το αγαπάμε, είναι το σπίτι μας, ένα στολίδι, έχουμε όλη την ευθύνη να το προσέχουμε. Πραγματικά θα ήθελα να μπω για πέντε λεπτά ή δέκα στον αγωνιστικό χώρο σήμερα, να βγάλω ενέργεια, πάθος, μου το έβγαζε κι ο κόσμος από την κερκίδα.

Για το παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο ξεκινήσαμε καλά, το ελέγχαμε, είχαμε ένταση, ενέργεια, προϋποθέσεις, φάσεις, καταφέραμε να βάλουμε ένα γκολ, είχαμε προϋποθέσεις και για άλλα. Το δεύτερο δεν ήμασταν στο επίπεδο που έπρεπε, χάσαμε ενέργεια, ένταση, δεν βάζαμε σωστές πιέσεις, μετέφερε εύκολα το παιχνίδι μπροστά ο αντίπαλος και μας δημιούργησε κάποια προβλήματα. Είναι κάτι που μας προβληματίζει. Ξέρουμε ότι δεν έχουμε συνέπεια για 90', αυτό δουλεύουμε πάρα πολύ τις τελευταίες βδομάδες και σιγά σιγά θα το βελτιώσουμε κι αυτό. Θέλουμε πάρα πολλή δουλειά, καλύτερη συνέπεια, συγκέντρωση, αποφασιστικότητα, ενέργεια για 90', τα παιχνίδια δεν τελειώνουν στο 45'. Είναι δουλειά μας να βρούμε τον τρόπο να το διορθώσουμε».

Για το αν κατέληξε στις θέσεις που θα ενισχυθούν και ποιος θα τους επιλέξει: «Αν έρθουν παίκτες τον Γενάρη θα τους επιλέξω εγώ ναι. Είσαστε σαν δημοσιογράφοι πολλά χρόνια στον χώρο. οι μεταγραφές του Γενάρη είναι πάρα πολύ δύσκολες. Εγώ είπα ότι δεν συγκεντρώνομαι πάνω στις μεταγραφές, ναι σκεφτόμαστε τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε την ομάδα να γίνει καλύτερη, αλλά οι πιο σημαντικοί παίκτες είναι αυτοί που έχουμε στην ομάδα σήμερα. Αν βρεθεί κάτι που μπορεί να μας δώσει ένα κλικ να γίνει καλύτερη η ομάδα, τότε θα το δούμε».

«Τα αποτελέσματα τα κτίζουν οι εμφανίσεις. Είναι σημαντικό που πήραμε τη νίκη, σημαντικό που ξέρουμε ότι πρέπει να βελτιωθούμε. Κτίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο είδαμε περίπου αυτό που θέλουμε να βλέπουμε, θέλουμε δουλειά όμως σε όλο το ενενηντάλεπτο, να βγάζει η ομάδα ενέργεια ένταση και ψηλό τέμπο με την μπάλα. Θέλει δουλειά και χρόνο, δεν μπορεί να κτιστεί σε δυο βδομάδες».

Για τα αγωνιστικά: «Για τον Νταμπό θα δούμε ενόψει Ομόνοιας. O Πινακάς είχε άδεια να πάει στην Ελλάδα να δει τον παππού του που είναι άρρωστος, ο Καμπράλ ήταν εκτός με τον Ποντικό.

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Σημαντική νίκη, υπήρχαν οι ιδιαιτερότητες της πρεμιέρας. Κρατάμε τους βαθμούς και τίποτα περισσότερο. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, στο δεύτερο όχι. Πρέπει να έχουμε συνέπεια. Ευχαριστούμε τον κόσμο, γέμισε το γήπεδο. Πρέπει να ανεβάσουμε την απόδοση μας για να έρθουν συνεχόμενες νίκες, είναι σημαντικό που πήραμε δεύτερη σερί. Xρειάζεται λίγος καιρός να το συνειδητοποιήσουμε, είχαμε το άγχος να μπούμε με το δεξί. Η σκέψη μας είναι καρφωμένη στον αγώνα με την Ομόνοια στη Λευκωσία, πάμε με μοναδικό στόχο να κερδίσουμε».

Ρικάρντο Σέου (Δόξα): «Σήμερα είδαμε πολύ καλό παιχνίδι, δύο ομάδες πολύ ανταγωνιστικές, δεν αξίζαμε αυτό το αποτέλεσμα ακόμη κι αν στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε την κατοχή εμείς είχαμε τις καλύτερες ευκαιρίες. Είμαστε ανταγωνιστικοί, παίζουμε στα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς δικό μας, δημιουργήσαμε, παίξαμε πολύ καλά.

Η Δόξα θέλει να κάνει το επόμενο βήμα σε ό,τι αφορά την ποιότητα αλλά πάντα κάτι συμβαίνει. Είχαμε επτά πέναλτι κατά και τα πέντε δεν ήταν. Η τηλεόραση δεν έδειξε επανάληψη το πέναλτι. Να δείχνουν όλοι περισσότερο σεβασμό στη Δόξα. Δουλεύουμε όπως οι άλλοι, είμαστε επαγγελματίες όπως οι άλλοι, έχουμε οικογένειες όπως οι άλλοι και χρειαζόμαστε το ποδόσφαιρο για να επιβιώσουμε.

Πιστεύω πολύ στη διαδικασία μου, οι παίκτες πιστεύουν, η διοίκηση με εμπιστεύεται επειδή είδε τη Δόξα να παίζει πολύ καλά. Αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε, θα είμαστε η ίδια ομάδα με Παραλίμνι όπως παίξαμε με Απόλλωνα, ΑΠΟΕΛ, ΑΕΚ, δεν κοιτάμε φανέλες, μπαίνουμε στο γήπεδο κι ακολουθούμε την ιδέα μας. Με αυτή την ποιότητα και τη νοοτροπία θα πετύχουμε τον στόχο της παραμονής».

Για ποιο πέναλτι αναφέρεται: «Υπήρχε καθαρό χέρι, ξεκάθαρο πέναλτι. Κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος μέχρι τώρα είχαμε τρία πέναλτι σαν αυτό, το δικό μας δεν δόθηκε. βλέπουμε κάθε βδομάδα τους ίδιους διαιτητές σε κάποιες αποφάσεις με διαφορετικό τρόπο. Τουλάχιστον έπρεπε το VAR να στείλει τον διαιτητή να το δει. Όλοι είδαν ότι είχαμε βάλει ένα βίντεο, είδαμε κάποιες τέτοιες φάσεις. Παρακολουθώ χρόνια το κυπριακό ποδόσφαιρο, θέλω να βλέπω μια πρόοδο κι είναι καιρός οι διαιτητές να πάνε ένα επίπεδο πιο ψηλά. Πρέπει να μας καταλάβουν κι εμάς και τους παίκτες, κατά τη διάρκεια του αγώνα και της βδομάδας δίνουν τα πάντα κι είναι κρίμα και άδικο να μην παίρνουν αυτά που δικαιούνται. Κάθε βδομάδα δίνω το χέρι στους διαιτητές, τους στηρίζω στις σωστές και λάθος αποφάσεις αλλά κουράστηκα να κάθομαι στον πάγκο και να μην μιλάω, πρέπει να στηρίζω τους παίκτες μου όταν αδικούνται. Έχουμε 7-8 μεγάλες ομάδες αλλά πρέπει να δούμε και τις μικρές. Χάσαμε αρκετούς πόντους από τα λάθη που έγιναν, θα μπορούσαμε να είμαστε σε διαφορετική θέση».