Ξεκίνημα με το... δεξί για τον Απόλλωνα στη σεζόν με «υπογραφή» Πίττα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 23/8/2021 - 21:02

Τρίποντο με υπογραφή... Πίττα!

Τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στον Εθνικό Άχνας, όμως ξεκίνησε με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της προσφυγικής ομάδας με 4-2 κατά την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta στο Τσίρειο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Πίττα ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ ο Μάριος Ηλία από το σημείο του πέναλτι στο 8ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τον Ζράντι στο 28ο λεπτό. Η ανατροπή ήρθε πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Πίττα στο 43ο λεπτό. Το 2-2 ήρθε από τον Φόλπρεχτ στο 64ο λεπτό, ενώ το 3-2 σημείωσε Πίττας από το σημείο του πέναλτι. Το τελικό 4-2 ήρθε ξανά από τον Κύπριο διεθνή στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Ο Εθνικός στο πρώτο 45λεπτό μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε τον Απόλλωνα και ευτύχισε νωρίς να πάρει προβάδισμα από την άσπρη βούλα. Στη συνέχεια οι Λεμεσιανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν με τη φοβερή ενέργεια του Ζράντι. Μάλιστα, οι «γαλάζιοι» βρήκαν και δεύτερο γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μέρος και απλοποίησε τη δουλειά του για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πολύ καλός με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές, όμως οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Σε μια από τις πρώτες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος ήρθε και η ισοφάριση. Κάπου εκεί οι Αχνιώτες κλείστηκαν πίσω, με τον Απόλλωνα να ανεβαίνει ψάχνοντας το γκολ της νίκης, βρίσκοντας το με τον Πίττα από το σημείο του πέναλτι. Στο τέλος μάλιστα ο νεαρός άσος ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ και αποθεώθηκε από τον κόσμο των Λεμεσιανών.

Την ερχόμενη (2η) αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta μετά τη διακοπή, ο Απόλλωνας παραμένει στο Τσίρειο για να αντιμετωπίσει τον Άρη, ως τυπικά φιλοξενούμενος. Από την άλλη, ο Εθνικός υποδέχεται στο Δασάκι τη νεοφώτιστη ΠΑΕΕΚ. Οι αναμετρήσεις είναι ορισμένες για το Σαββατοκύριακο 11/12 Σεπτεμβρίου, χωρίς να έχει καθοριστεί ακόμη η ημερομηνία και η ώρα της κάθε αναμέτρησης.

Τρομερή ευκαιρία για τον Εθνικό στο έκτο λεπτό. Ο Περατικός είδε τη μπάλα να φτάνει μπροστά του μετά την εκτέλεση του κόρνερ και σούταρε με δύναμη, όμως ο Ρομπέρζ που ήταν στημένος στο δεξί δοκάρι έκοψε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι μετά από χέρι του Χάμπου Κυριάκου στην αρχή της φάσης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάριος Ηλία στο όγδοο λεπτό και δε... λάθεψε α λά Πανέκα, δίνοντας το προβάδισμα στον Εθνικό με 1-0.

Ο Εθνικός αναπτύχθηκε ωραία με τον Φόλπρεχτ να βρίσκει κάθετα τον Αμπντουλάγεφ στην περιοχή του Απόλλωνα, όμως ο Αζέρος δεν κατάφερε να αποφύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και υπέπεσε και σε φάουλ στο 12ο λεπτό.

Στο 28ο λεπτό, ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με φοβερό σουτ του Ζράντι. Ο Λιβανέζος μέσος με ατομική ενέργεια ελευθερώθηκε και άνοιξε στον Κολ ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πάτησε τη μπάλα για τον Ζράντι. Αυτός με ξερό, μονοκόμματο σουτ, νίκησε τον Μπογκατίνοφ για το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Πίττας λίγο έλειψε να φέρει τα... κάτω, πάνω. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 43ο λεπτό ήρθε η ανατροπή για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας κέρδισε τη μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή, μπήκε μέσα και με συρτό σουτ νίκησε τον Μπογκατίνοφ, κάνοντας το 2-1.

Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Ζράντι με σκαφτή πάσα έβγαλε τον Πίττα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, όμως το πλασέ του δεύτερου έφυγε άουτ.

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Εθνικό στο 47ο λεπτό. Ο Ηλία έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζάκπα, με τον Γιοβάνοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Φιλιώτης μπήκε στην αντίπαλη περιοχή με χώρο και πολύ καλές προϋποθέσεις, όμως η σέντρα του πήγε κατευθείαν στα χέρια του Μπογκατίνοφ, στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Φόλπρεχτ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έφερε το ματς στα ίσα και έκανε το 2-2.

Στο 74ο λεπτό, ο Νταμπό από δεξιά μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε δυνατό σουτ όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Πτώση του Ψύχα μέσα στην αντίπαλη περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Θωμά Ιωάννου και έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα στο 77ο λεπτό. Μετά από συμβολή του VAR, ο Τιμόθεος Χριστοφή καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιωάννης Πίττας και με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 3-2 για τον Απόλλωνα στο 80ο λεπτό, σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο νεαρός άσος διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ.

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς (Μαλεκκίδης 88'), Χάμπος, Ίλιεφ (Τζουμ 65'), Ζράντι (Ίντζια 88'), Κολ (Ψύχας 76'), Πίττας, Νταμπό (Γιάνγκα 76')

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία, Ντόλεζαλ (Καράουσκς 82'), Αμπντουλάγεφ (Κ. Ηλία 67'), Κουντόμπιακ, Ζάκπα (Κουμής 75'), Γκόρουπετς, Ιωάννου, Φόλπρεχτ (Φλοριάν 75'), Ταράσοφ

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Ήταν το ιδανικό χρονικό σημείο για την πρώτη μας νίκη. Ήταν ένα έντονο παιχνίδι μετά από ένα έντονο δεκαήμερο, στο οποίο αλλάξαμε κάποια πράγματα. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, μετά μας ισοφάρισαν σε 2-2 και ήταν θέμα πώς θα ανταποκριθούμε πνευματικά. Τα παιδιά τα πήγαν πολύ καλά, βοήθησαν πολύ και οι παίκτες που μπήκαν αλλαγή. Μας βοήθησαν και οι οπαδοί, θέλουμε και τους πιο «φωνακλάδες» στο γήπεδο για να μας βοηθήσουν. Είδαμε ότι δυσκολεύτηκαν όλες οι ομάδες στο ξεκίνημα. Γενικώς ήταν ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να βελτιώσουμε και να αλλάξουμε, πρέπει να προσαρμοστούμε στις νέες συνθήκες, να βελτιωθούμε στην αμυντική ισορροπία και στο να δημιουργούμε κενούς χώρους».

Για την αντίδραση που έβγαλε η ομάδα όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ: «Αλλάξαμε κάποια βασικά πράγματα μετά τις πρώτες εβδομάδες. Η προετοιμασία είναι περίοδος για τους προπονητές και όχι τους οπαδούς. Χρειαζόμασταν αυτές τις εμπειρίες και το πώς ανταποκρίνονται και στο πνευματικό κομμάτι. Έπρεπε να διαπιστώσω πόσο γερμανικό τρόπο σκέψης μπορούν να αποδεχτούν οι παίκτες».

Για τα μεταγραφικά: «Τώρα είναι η περίοδος που κάποιοι παίκτες που ήθελαν να πάνε σε μεγάλα πρωταθλήματα βλέπουν ότι δεν τους θέλουν. Δεν έχω αμφιβολία ότι οι παίκτες που έχουμε, αλλά ψάχνουμε για τους κατάλληλους παίκτες και όχι για κάποιους που απλώς θα γεμίσουν την ομάδα. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Χρειαζόμαστε λίγη περισσότερη ταχύτητα».

Για τη διακοπή και κατά πόσον μπορεί να βοηθήσει την ομάδα: «Η νίκη ήταν σημαντική για όλους. Νομίζω ότι θα βοηθήσει η διακοπή, για να ενσωματωθούν οι νέοι παίκτες. Είναι σημαντικό μετά από μια μεγάλη χρονιά ότι θα έχουν χρόνο να ξεκουραστούν οι παίκτες».

Για τη βελτιωμένη εικόνα του Απόλλωνα: «Υπάρχουν δύο τομείς στους οποίους πρέπει να βελτιωθούμε. Ο πρώτος είναι ο πνευματικός. Πάντα θα υπάρχουν αναποδιές, πιέζουμε ψηλά και αυτό έχει ρίσκο. Έχουμε παίκτες που δεν είναι συνηθισμένοι να το κάνουν, πρέπει να βελτιωθούμε στην κάλυψη των χώρων. Πρέπει επίσης να βρούμε ισορροπία και στο τι κάνουμε με τη μπάλα. Στην Κύπρο είναι σαν να σταματά το παιχνίδι μετά τη δεύτερη επαφή. Θέλουμε πιο γρήγορο παιχνίδι με την μπάλα με λιγότερες επαφές. Αν δεν μπορούμε να έχουμε σωστή αμυντική ισορροπία δεν μπορούμε να παίξουμε όσο επιθετικά θέλω».

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός Άχνας): «Καταρχήν να ευχηθώ καλή σεζόν σε όλους. Καλή υγεία σε όλους. Από εκεί και πέρα για το παιχνίδι μπήκε στο πρώτο μέρος αρκετά καλά. Βάλαμε γρήγορο γκολ όμως μετά χωρίς λόγο δεχθήκαμε δύο γκολ πριν το ημίχρονο με δικά μας λάθη. Στο δεύτερο μέρος βάλαμε ξανά γκολ όμως δυστυχώς για εμάς ήρθε το πέναλτι. Έγινε το 3-2 και μας έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα. Ρισκάραμε μετά και δεχθήκαμε κι άλλο εύκολο γκολ. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Δε μπορώ να πω πως μια από τις δύο ομάδες ήταν καλύτερη στο γήπεδο. Από την πλευρά μας δεχθήκαμε πολύ εύκολα γκολ. Αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δουλέψουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας. Είναι πολύ νωρίς ακόμη, είναι το πρώτο παιχνίδι. Η χρονιά θα είναι δύσκολη. Πρέπει να δούμε το επόμενο παιχνίδι. Έχουμε χρόνο για τον επόμενο αντίπαλο και αυτό θα κάνουμε για να είμαστε ακόμη πιο έτοιμοι. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα και καλή χρονιά».

Μάριος Ηλία (Εθνικός Άχνας): «Θέλω να πω συγχαρητήρια σε όλους. Κάναμε τρομερή προσπάθεια. Είναι και η ήττα στο παιχνίδι. Κοιτάζουμε ήδη το επόμενο παιχνίδι. Έχω εμπιστοσύνη στην ομάδα μου. Κάθε παιχνίδι θα πηγαίνουμε για τη νίκη».

Ιωάννης Πίττας (Απόλλωνας): «Σίγουρα όπως πάντα η πρώτη αγωνιστική είναι δύσκολη. Παρ' όλα αυτά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη και αυτό μόνο έχει σημασία. Πρώτο μου χατ τρικ με τον Απόλλωνα και ευελπιστώ να κάνω κι άλλα. Σίγουρα κάναμε αλλαγές τη φετινή σεζόν αλλά πιστεύω σε αυτό που χτίζουμε και θα είμαστε καλύτεροι. Ο κόσμος έπαιξε το ρόλο του για τη νίκη μας και ελπίζω στη συνέχεια να μας στηρίξει ακόμη περισσότερο».

Χάμπος Κυριάκου (Απόλλωνας): «Σημαντική νίκη για εμάς μετά τα κακά αποτελέσματα της προετοιμασίας. Ο κόσμος και με το δίκαιο του αμφισβήτησε την ομάδα. Είπαμε από την αρχή ότι ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Έχουμε τη διακοπή για να ενωθούμε ακόμη περισσότερο και εμείς και ο κόσμος. Μπράβο σε όλους για τη νίκη, συνεχίζουμε. Όταν τελείωσε το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ είπα σε δηλώσεις πως παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε ακόμη καλύτεροι. Το δείξαμε ξανά σήμερα. Ήμασταν πίσω στο σκορ, το γυρίσαμε. Ακόμη και στην ισοπαλία δείξαμε ηρεμία. Συγχαρητήρια στον Πίττα που έκανε χατ τρικ. Συνεχίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι και πιστεύω ως το τέλος θα είμαστε εκεί. Είμαι χαρούμενος και ευχαριστώ την ομάδα. Θέλω να μείνω ταπεινός και θα συνεχίσω τη σκληρή δουλειά για την ομάδα. Ελπίζω για άλλες 200 εμφανίσεις».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Τεράστια νίκη για εμάς. Το γνωρίζαμε από την αρχή ότι θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Το θετικό είναι πως όσοι ποδοσφαιριστές κλήθηκαν να αγωνιστούν από τον κ. Τσόρνιγκερ ανταποκρίθηκαν. Ήταν εμφανές ότι η ομάδα έχει κάποια έλλειψη ομοιογένειας, όμως έδειξε αρετές, έδειξε ποιότητα και διάθεση να ανατρέψει τα δεδομένα. Είναι πολύ σημαντικό γιατί κερδίζουμε ηρεμία και αυτοπεποίθηση. Έχουμε τρεις εβδομάδες μπροστά μας για να εξελίξουμε την ομάδα. Ο προπονητής με τους συνεργάτες του, να έρθουν οι νέοι ποδοσφαιριστές και οι υπόλοιποι να ανεβάσουν στροφές. Θεωρούμε θα είμαστε μια ανταγωνιστική ομάδα. Το μεγαλύτερο κέρδος σήμερα είναι η παρουσία του κόσμου. Πολλές χιλιάδες κόσμου και τους ευχαριστούμε. Θα συνεχίσουμε, δεν κερδίσαμε τίποτα. Κάθε εβδομάδα θα προσπαθούμε να τους δίνουμε χαρά. Πλησιάζουμε στην τελική ευθεία για τη μεταγραφική περίοδο, θεωρούμε είναι θέμα χρόνου να έχουμε εξελίξεις».