Ζορίστηκε αλλά πήρε τρίποντο... κορυφής ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/1/2021 - 20:25

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού στο Τσίρειο στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με τον Ντιγκινί στο 10ο λεπτό ενώ ο Πίττας διαμόρφωσε το 2-0 στην αναμέτρηση στο 78ο λεπτό. Για τον Ολυμπιακό μείωσε σε 2-1 ο Πεχλιβάνης στο 83ο λεπτό. Να αναφέρουμε πως ο Κύπριος διεθνής του Απόλλωνα έφτασε τα δέκα γκολ στη σεζόν το οποίο αποτελεί ρεκόρ καριέρας.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλωνας έφτασε τους 43 και βρίσκεται μόνος στο +3 από τη δεύτερη Ομόνοια. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έμεινε στους 24 βαθμούς και παραμένει εκτός εξάδας έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο.

Την ερχόμενη αγωνιστική (21η) ο Απόλλωνας πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα (24/01 - 18:30) στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή». Η ομάδα της Λευκωσίας για την 21η αγωνιστική φιλοξενεί στο Μακάρειο τον Εθνικό Άχνας (23/01 - 16:00).

Πάντως, οι δύο ομάδες έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις και μεσοβδόμαδα. Οι «μαυροπράσινοι» φιλοξενούν την Ένωση στο Μακάρειο την Τετάρτη (20/01) για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Από την άλλη, ο Απόλλωνας πάει στη Λευκωσία εξίσου στις 20 του μήνα για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου.

Εκτελέστηκε με κομπίνα κόρνερ τρίτο λεπτό για τον Απόλλωνα Ο Πέδρο έκανε μια συρτή σέντρα στην περιοχή, ο Γιούστε άφησε και η μπάλα έφτασε στον Πίττα, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο ένατο λεπτό. Γύρισμα στην περιοχή του Απόλλωνα από τον Κα, ο Ζαχαρίου έκανε το σουτ, πάνω στην γραμμή έδιωξε ο Ρομπέρζ.

Στο δέκατο λεπτό ο Απόλλωνα άνοιξε το σκορ με τον Ντιγκινί. Μπήκε στην περιοχή ο Γάλλος και έπιασε το σουτ με το αριστερό νικώντας τον Μιχαήλ.

Άμεση απάντηση των «μαυροπράσινων» με τον Ζαχαρίου που πλάσαρε εύστοχα, μετά από εξαιρετική ασίστ του Μάντζη στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Το γκολ όμως εν τέλει ακυρώθηκε από το VAR.

Σέντρα του Μανρίκε από αριστερά, ο Μάντζης όντας ολομόναχος στη μικρή περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, μπλόκαρε όμως με δεύτερη προσπάθεια ο Δημητρίου στο 24ο λεπτό.

Από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά, έδιωξε σε νέο κόρνερ ο Δημητρίου με δυσκολία στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 43ο λεπτό ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Σωτηρίου. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR χωρίς να πάει να δει τη φάση και δε δόθηκε η παράβαση. Η μπάλα πάντως χτύπησε ξεκάθαρα στο χέρι του αμυντικού του Ολυμπιακού.

Στο 45ο λεπτό ο Πίττας έχασε το... άχαστο προ κενού τέρματος. Γύρισμα του Γιαννιώτα στον Πίττα, ο οποίος σε κενή εστία και πέφτοντας έστειλε την μπάλα έξω με προβολή.

Αστόχησε προ κενού τέρματος και ο Μάντζης για τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις. Ο Μανρίκε έκανε το γύρισμα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Μάντζης από το ύψος της μικρής περιοχής, υπό πίεση, αστόχησε σε ανυπεράσπιστη εστία.

Από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Σαντάνα έκανε το σουτ, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Ντιγκινί έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με το χέρι, ελέχθηκε από το VAR και ακυρώθηκε το γκολ στο 50ο λεπτό.

Στο 61ο λεπτό, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιγκινί, έδιωξε δύσκολα ο Μιχαήλ.

Δοκάρι για τον Απόλλωνα μετά από δυνατό σουτ του Γιαννιώτα, ο Ντένιτς πήρε το... ριμπάουντ, έδιωξε όμως ο Μιχαήλ με υπερένταση στο 74ο λεπτό.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, σουτ του Γιαννιώτα, απέκρουσε ασταθώς ο Μιχαήλ, ο Πίττας στη συνέχεια έστειλε την μπάλα έξω.

Το 2-0 για τον Απόλλωνα ήρθε στο 78ο λεπτό με τον Ιωάννη Πίττα. Εντός περιοχής ο Κύπριος διεθνής έπιασε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Νεοφύτου.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο σκορ στο 83ο λεπτό. Σέντρα του Κα, ο Πεχλιβάνης έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Ντένιτς, Πίττας (Παπουνασβίλι 86'), Πέδρο, Γιαννιώτας, Ρομπέρζ, Χάμπος (Μάρκοβιτς 74'), Ντιγκινί, Γιούστε, Βασιλείου, Ματέι

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης, Γκουστάβο (Κυριάκου 64'), Κα (Σάλι 83'), Σαντάνα (Χαραλάμπους 83'), Μανρίκε, Ζαχαρίου (Πεχλιβάνης 74'), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι, Μάντζης (Κοστόφ 74')

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν και τη σημαντική νίκη που πέτυχαν. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ευκαιρίες εμείς, είχε και ο Ολυμπιακός. Στο δεύτερο ημίχρονο αν εξαιρέσω το τελευταίο δεκάλεπτο ελέγξαμε απόλυτα το παιχνίδι. Πετύχαμε και άλλο γκολ, είχαμε και άλλες ευκαιρίες και ήμασταν όπως θέλουμε να είμαστε. Στο τέλος βρήκε το γκολ ο Ολυμπιακός και προκλήθηκε μια αναστάτωση. Το μυαλό μας από τώρα είναι στο παιχνίδι της Τετάρτης».

Για τον Σάλαϊ: «Την πολιτική του σωματείου όταν έχει οικονομικά συμφέροντα δεν την καθορίζω εγώ. Αλλά και εγώ σαν προπονητής δεν στέρησα ποτέ σε κάποιον την ευκαιρία. Η Φενέρ είναι σκαλοπάτι για να πάει ακόμη πιο ψηλά. Τώρα για την αντικατάσταση του, είμαστε καθημερινά στο ψάξιμο για βρούμε αυτόν ή αυτούς που θα τον αντικαταστήσουν».

Για την ενίσχυση: «Και εγώ απ’ την μεριά μου θέλω βάθος και είναι απόλυτα λογικό. Έχουμε όμως μόνο τέσσερις μεταγραφές και πρέπει να έρθουν αυτοί που πρέπει. Θα ήθελα απ’ την πρώτη του Γενάρη τους παίκτες. Υπάρχει για παράδειγμα παίκτης που του λέμε απ’ την αρχή, μας λέει θα απαντήσω σε δέκα μέρες και μετά λέει όχι. Πιστεύω στους παίκτες μου και προχωράμε. Ψάχνουμε με υπομονή για να βρούμε αυτούς που πραγματικά θέλουμε».

Για τον Ψύχα: «Να πω κάτι που ίσως δεν πρέπει να το πω. Στο παρελθόν όποτε είχα ένα παιδί το οποίο ήταν έτοιμο έδινα ευκαιρία. Είναι το νούμερο 1 για να δώσω ευκαιρία. Ο Ψύχας είναι στην ομάδα και τον πιστεύω αλλά πρέπει απ’ την καθημερινότητα να πείσει για την ευκαιρία».

Για τον Αγκίρε: «Έχει κάποιο πρόβλημα και δεν το ξεπέρασε ακόμη».

Λεωνίδας Βόκολος (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για μας. Ερχόμενοι από μια περίοδο δύσκολη για μας, πιστεύω ότι ίσως δικαιούμασταν κάτι περισσότερο από αυτό παιχνίδι. Δυστυχώς στο ποδόσφαιρο δεν παίρνεις πάντα όσα δικαιούσαι. Αυτό που λέω πάντα είναι ότι πρέπει να προχωρήσουμε. Έχουμε ένα παιχνίδι δύσκολο μπροστά μας και συγκεντρωνόμαστε σε αυτό τώρα. Το πρώτο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας μας ήταν πάρα πολύ καλή και πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω».

Μάριος Πεχλιβάνης (Ολυμπιακός): «Ήρθαμε για να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό, να πάρουμε ό,τι καλύτερο, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε, πολύ μεγάλη ομάδα ο Απόλλωνας, εμείς παλέψαμε, τώρα το αφήνουμε πίσω και θα δουλέψουμε στις προπονήσεις για τη νίκη στο επόμενο παιχνίδι. Το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά, άλλαξε ο προπονητής, είχαμε θέμα με τον κορωνοϊό, όμως απόψε ήμασταν αρκετά βελτιωμένοι, αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Κάθε παιχνίδι πλέον είναι πολύ σημαντικό, έχουμε κάνει καλή πορεία μέχρι στιγμής και θέλουμε να πάμε ακόμη πιο ψηλά».

Τζόρτζε Ντένιτς (Απόλλωνας): «Ήταν δύσκολος αγώνας. Παίξαμε καλά σε πολύ μεγάλο μέρος του παιχνίδια. Είχαμε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε και να το κάνουμε πιο εύκολο. Είχαμε όμως και καθαρό μυαλό για να διατηρήσουμε τη νίκη και στο τέλος κρατήσαμε τη νίκη που είναι πολύ σημαντικό. Μπορώ να παίξω τα πάντα και ότι μου ζητήσει ο προπονητής. Έχω αγωνιστεί σε διάφορες θέσεις η κύρια μου θέση είναι το κέντρο. Είμαι χαρούμενος για το νέο συμβόλαιο. Το μυαλό μου είναι εδώ και έχω ακόμη 2.5 χρόνια συμβόλαιο. Πρέπει να παίζουμε το κάθε παιχνίδι σαν τελικό. Πάνε καλύτερα στα τελευταία παιχνίδια (σ.σ ΑΠΟΕΛ), δεν μπορώ να πω πολλά. Πρέπει να κερδίσουμε».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Κρατούμε τους βαθμούς της νίκης. Είχαμε σε σημεία κλειδιά την ευκαιρία να καθαρίσουμε το παιχνίδι. Το 1ο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν καλός. Στο τέλος με το 2-1 αγχωθήκαμε όμως ξέρουμε ότι δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Τα καταφέραμε και σήμερα και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Κόντρα στον ΑΠΟΕΛ είναι ένα παιχνίδι απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Θα πάμε στη Λευκωσία και αν παραταχθούμε με ότι καλύτερο διαθέτουμε για να πάρουμε την πρόκριση. Ο Σάλαϊ έχει περάσει νωρίτερα το απόγευμα από ιατρικές εξετάσεις. Εφόσον όλα είναι θετικά θα υλοποιηθεί η μεταγραφή. Τη βδομάδα που μπαίνει ίσως έχουμε εξελίξεις για τις μεταγραφές. Γίνονται πολύ μεγάλες προσπάθειες, γνωρίζουμε ότι η ομάδα χρειάζεται μεταγραφές. Ψάχνουμε να βρούμε το κάτι το οποίο θα μας προσδώσει περισσότερη ποιότητα».