Συνέχισε το... σερί ο Απόλλωνας, νίκησε (και) την Ομόνοια και ανεβαίνει (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 18/3/2023 - 18:59

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1 της Ομόνοιας. στο πλαίσιο των play-off του πρώτου γκρουπ και συνεχίζει την ανοδική του πορεία.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους «κυανόλευκους» να ανοίγουν το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Εκπολό. Η ομάδα της Λευκωσίας ανέβασε την απόδοση της και ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σράντι.

Στην συνέχεια συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους γηπεδούχους που αντιμετώπιζαν προβλήματα να σκοράρουν κόντρα στην ροή του αγώνα, με τον Πίττα στο 44ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει την υπεροχή, όμως οι περσινοί πρωταθλητές διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμα, με τον Ουάρντα να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα στο 84ο λεπτό.

Έτσι οι «πράσινοι» παρέμειναν την 6η θέση με 42 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε στους 50 βαθμούς, τοποθετούμενη στην 5η θέση.

Στην τρίτη αγωνιστική των play-off, o Απόλλωνας υποδέχεται στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Άρη και η Ομόνοια στο ΓΣΠ την Πάφο. Οι ημερομηνίες και οι ώρες δεν έχουν οριστεί ακόμα.

Πρώτη φάση για την Ομόνοια στο 10ο λεπτό, με τον Κακκουλή να κάνει την διαγώνια σέντρα στον Σράντι, η μπάλα πέρασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος εντός περιοχή πήγε να κάνει το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε και αιφνιδίασε τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος τελικά μάζεψε.

Γκολ για τον Απόλλωνα τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Φαμπιάνο έδιωξε και η μπάλα χτύπησε στον Εκπολό και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 18ο λεπτό, με τον Παναγιώτου να κάνει την βαθιά μπαλιά, με αποδέκτη τον Σράντι, που με εύστοχο πλασέ σκόραρε.

Μεγάλη ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο 23ο λεπτό, με τον Λέζιακς να κάνει την σέντρα από τα αριστερά προς τον Κακουλή που ήταν έτοιμος να σκοράρει, όμως ο Πεϊμπερνς  έδιωξε σε κόρνερ.

Γκολ για τον Απόλλωνα στο 44ο λεπτό, με τον Πίττα να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 57ο λεπτό, με τον Μαυρία να κάνει το σουτ, από το ύψος της περιοχής και τον Φαμπιάνο να μαζεύει με ευκολία.

Τεράστια φάση για την Ομόνοια στο 81ο λεπτό, με τον Λοΐζου να εκτελεί το φάουλ, τον Κούσουλο να παίρνει την κεφαλιά και τον Γιοβάνοβιτς να κάνει μεγάλη απόκρουση.

Γκολ για την ομάδα της Λεμεσού τρία λεπτά αργότερα, με τον Ουάρντα να χτυπάει στην αντεπίθεση, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνο και να τον κερδίζει.

1

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς, Εκπολό, Χαμάς (5′ Μαυρίας), Ίλιεφ (81′ Σπόλιαριτς), Χάμπος, Κολ, Βα, Ουάρντα (90′ Ντόνιο), Πίττας (90′ Ντιγκινί).

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους (75′ Μπεζούς), Λανγκ, Παναγιώτου, Λέζιακς, Κούσουλος, Μιξ (61′ Χαραλάμπους), Σράντι (75′ Ζαχαρίου), Παπουλής (46′ Λοΐζου), Κακουλλής (61′ Μπεσεντίν), Ανσαριφάρντ.

1

Μπογκντάν Αντόνε (Απόλλωνας): «Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους οπαδούς μας που έκαναν sold-out και δημιούργησαν μια όμορφη ατμόσφαιρα. Ήταν απίστευτη η υποστήριξη τους. Είναι λόγος που έβγαλε η ομάδα πάθος στο σημερινό παιχνίδι. Θέλω να μιλήσω και για τον πρόεδρο μας τον οποίο χρειαζόμαστε να έρθει κοντά μας. Τον χρειαζόμαστε για να κτίσουμε μαζί το μέλλον. Πρέπει να είμαστε όλοι ενωμένοι».

Για τον κόσμο: «Ένας από τους λόγους που είμαι χαρούμενος είναι γιατί κάνουμε περήφανο τον κόσμο μας. Αντιλαμβάνομαι τι σημαίνει γι' αυτούς. Είπα στους παίκτες μου να παίξουν γι' αυτούς και όχι για τους ίδιους και τις οικογένειες του. Είναι πολύ σημαντικό που επέστρεψαν κοντά μας. Χρειαζόμαστε την ξεκούραση, όμως έχουμε αρκετούς παίκτες με τις Εθνικές, δεν θα έχουν αρκετό χρόνο προετοιμασίας. Τους περιμένω υγιείς».

Για τον τραυματισμό του Χαμάς και τις μειωμένες επιλογές στο αριστερό άκρο της άμυνας: «Είναι πάρα πολύ λυπηρό. Είναι απίστευτα άτυχος ο Χαμάς. Ίσως χρειαστεί να παίξει ο Μπαρούν ή Γιώργος Βασιλείου σε αυτή τη θέση», ανέφερε χαριτολογώντας ο προπονητής του Απόλλωνα.

Σωφρόνης Αυγουστή (Ομόνοια): «Ήταν ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό βροχή. Σιγουρά το αποτέλεσμα μας αδικεί αλλά το αποτέλεσμα θα μας προβληματίσει αρκετά. Στο παιχνίδι του κυπέλλου πρέπει να είμαστε αρκετά προσεκτικοί γιατί χωρίς λόγο δεχτήκαμε τρία εύκολα γκολ. Ελέγχαμε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια.

Μπορούσαμε και στο 2-1 να ισοφαρίσουμε όμως η πολύ καλή εμφάνιση που είχε ο Γιοβάνοβιτς κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Είδα αρκετά πράγματα από τους ποδοσφαιριστές μου σήμερα.

Να έρθουν πίσω γεροί από τις εθνικές για να τους έχουμε μαζί μας με την επανέναρξη. Για να περάσουμε στον τελικό κυπέλλου πρέπει να αποφύγουμε αρκετά πράγματα που κάναμε στο σημερινό παιχνίδι».