«Λύγισε» το Μεξικό και μπήκε στο... κόλπο της πρόκρισης η Αργεντινή

Σάββατο, 26/11/2022 - 22:57

Ο Μέσι έδειξε τον δρόμο!

Η Αργεντινή επικράτησε επί του Μεξικού με 2-0, για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου και απέκτησε ξανά ελπίδες πρόκρισης, στην επόμενη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «φτωχό» από θέαμα, με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μονομαχίες, για την κατοχή της μπάλας, όμως να αδυνατούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες

Στην ανάπαυλα η «αλμπισελέστε» ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 64ο λεπτό, με τον Μέσι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί.

Τη νίκη «σφράγισε» στο 87ο λεπτό ο Φερνάντες, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό σουτ.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην δεύτερη θέση με 3 βαθμούς μαζί με την Σαουδική Αραβία, ενώ το Μεξικό παρέμεινε στην τελευταία θέση με έναν βαθμό.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Αργεντινή αντιμετωπίζει την Πολωνία (30/11, 21:00) και το Μεξικό την Σαουδική Αραβία (30/11, 21:00).

Αργεντινή (Λ. Σκαλόνι): E. Μαρτίνες, Μοντιέλ (63’ Μολίνα), Οταμέντι, Λ. Μαρτίνες, Ακούνια, Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57’ Φερνάντες), Ντι Μαρία (69’ Ρομέρο), Μέσι, Μακ Άλιστερ (69’ Παλάσιος), Λαουτάρο (63’ Γ. Άλβαρες)

Μεξικό (Τ. Μαρτίνο): Οτσόα, Μοντές, Αραούχο, Μορένο, Κ. Άλβαρες (67’ Χιμένες), Ερέρα, Γκουαρδάδο (41’ Γκουτιέρες), Τσάβες, Γκαγιάρδο, Λοσάνο (73’ Αλβαράδο), Βέγκα (67’ Αντούνα)