«Πάτησε» τον Άρη και… ελπίζει η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 31/1/2022 - 20:56

«Ζωντανή» για είσοδο στο πρώτο γκρουπ των play-off του πρωταθλήματος έμεινε η ΑΕΛ! Οι «λέοντες» επικράτησαν στο τοπικό ντέρμπι του Άρη στο Τσίρειο με 2-1 για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» της Λεμεσού σκόραραν οι Μαρόσα (20’) και Μιλιντσεάνου (31’). Για τους τυπικά γηπεδούχους μείωσε στο σκορ ο Σπόλιαριτς στο 66ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίωρο η ΑΕΛ ήταν καλύτερη από τον Άρη και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα δύο φορές. Στη συνέχεια του ημιχρόνου η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε κάποιες πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να μπει ξανά στο παιχνίδι, χωρίς όμως επιτυχία.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» όπως αναμενόταν ανέβηκαν ακόμη πιο ψηλά και έψαξαν το γκολ για να μπουν ξανά στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Το γκολ για τον Άρη ήρθε, όμως η ομάδα του Λιάσου Λουκά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει παρά την πίεση που άσκησε. Η ΑΕΛ όπως ήταν λογικό προσπάθησε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έφτασε τους 21 βαθμούς και βρίσκεται στο -6 από την έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας δύο παιχνίδια στο… χέρι. Από την άλλη, οι «πράσινοι» της Λεμεσού έμειναν στους 34 βαθμούς και στο -4 από την πρώτη θέση, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.

Για την ερχόμενη, 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Άρης θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετωπίσει στην «Αρένα» την ΑΕΚ (05/02 - 17:00), στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της αγωνιστικής. Με τη σειρά της, η ΑΕΛ, θα υποδεχθεί στο Τσίρειο τον ΑΠΟΕΛ (06/02 - 19:00).

Καλή ευκαιρία για τον Άρη στο 13ο λεπτό. Ο Καζού έκανε το γύρισμα με τον Στεπίνσκι να κάνει το σουτ αλλά ο Μέγερι μάζεψε σε δεύτερο χρόνο τη μπάλα.

Σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής στο 16ο λεπτό, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέγερι.

Στο 20ο λεπτό οι «λέοντες» άνοιξαν το σκορ με τον Μαρόσα. Ο επιθετικός της ΑΕΛ υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, «άδειασε» τον Σίλντεφελντ και πλάσαρε τον Άλβες για το 1-0.

Δοκάρι για την ΑΕΛ μετά από σουτ του Έουλερ ο οποίος έκανε το φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής από τα δεξιά στο 28ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μαρόσα ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το 2-0 για την ΑΕΛ ήρθε στο 31ο λεπτό. Ο Έουλερ έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Μιλιντσεάνου ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Άλβες και πλάσαρε υποδειγματικά.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη να μειώσει με τον Μανού να κάνει την κεφαλιά από πολύ κοντά αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 35ο λεπτό.

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη ξανά με τον Μανού ο οποίος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μέγερι είπε «όχι» με εξ' επαφής απόκρουση στο 43ο λεπτό.

Μεγάλη φάση για τον Άρη στο 57ο λεπτό. Ο Στεπίνσκι εξ επαφής δε μπόρεσε να σκοράρει καθώς ο Μέγιερι έδιωξε τη μπάλα με υπερένταση.

Ο Άρης μείωσε στο σκορ σε 2-1 στο 66ο λεπτό. Ο Σπόλιαριτς έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα από πολύ κοντά μετά από σέντρα του Σιμιόν στο δεύτερο δοκάρι.

Στο 83ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σίλντεφελντ έκανε την κεφαλιά, όμως ο Μέγιερι ήταν ξανά στο σωστό σημείο και απομάκρυνε τη μπάλα.

Ο Μέγιερι στο 89ο λεπτό έκανε άλλη μια μεγάλη απόκρουση μετά από δυνατό διαγώνιο πλασέ του Μπρόρσον από κοντινή απόσταση.

Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, ο Τσέποβιτς στην αντεπίθεση επιχείρησε από το ύψος της περιοχής το φαλτσαριστό σουτ, όμως για λίγο έστειλε τη μπάλα έξω.

Άρης (Λιάσος Λουκά): Άλβες, Μανού, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Καζού, Κβάσιουκ (Ντελμίρο 46'), Σίλντεφελντ, Μπρόρσον, Ρονκάλια (Φράγκος 46', Μπράουν 81'), Μπαμπίκα (Γιαμπλόνσκι 81'), Σιμιόν (Σικόρσκι 76')

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Μαζάν, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Σάντος, Νταβόρ, Παπαφώτης (Ρέινολντς 62'), Έουλερ (Αντωνίου 82'), Μπαλντέ (Σωτηρίου 70'), Μιλιντσεάνου (Τσέποβιτς 82'), Μαρόσα

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Λιάσος Λουκά (Άρης): «Έγινε πάρα πολύ καλό παιχνίδι, συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για τη νίκη. Το πρώτο ημίχρονο μπήκαμε και δώσαμε ρυθμό, δημιουργήσαμε 2-3 προϋποθέσεις, μετά ξέραμε ότι ο αντίπαλος θα προσπαθήσει να πάει στη μετάβαση, δυστυχώς δεν καταφέραμε να αναχαιτίσουμε τον αντίπαλο κι είναι δική μου ευθύνη γιατί δουλέψαμε στην προπόνηση άρα κάτι δεν κάναμε καλά. Μετά το πρώτο γκολ της ΑΕΛ είχε ένα 15λεπτο, έβαλε δεύτερο θα μπορούσε και τρίτο, ήταν κενό διάστημα για εμάς. Μετά χάσαμε κλασικές ευκαιρίες να μπούμε πιο νωρίς στο παιχνίδι. Στο δεύτερο, είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, για την προσπάθεια, έκαναν πάρα πολύ καλό παιχνίδι, πολλές προϋποθέσεις και κλασικές ευκαιρίες. Σκοράραμε, είχαμε χρόνο, συνεχίσαμε την πίεση μέχρι το τέλος, δυστυχώς λίγο η πίεση του χρόνου, λίγο οι κακές επιλογές, δεν είχαμε καθαρό μυαλό για το δεύτερο γκολ που θα διεκδικούσαμε ακόμα και τη νίκη. Πιστεύω στους παίκτες, φάνηκε και στο γήπεδο. Δεν υπάρχει δίκαιο και άδικο, συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Είμαι ευχαριστημένος από την ομάδα μου για την αντίδραση και το ποδόσφαιρο που έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και βοήθησε. Η επόμενη μέρα είναι πολύ πιο σημαντική, βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι. Ο Άρης είναι εδώ, έχουμε πολύ καλή ομάδα, θα πάμε σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».

Για το τι έφταιξε και δεν ήρθε το δεύτερο γκολ: «Τα τελευταία λεπτά επιλέξαμε γεμίσαμε την περιοχή, είχαμε και παίκτες γύρω από την περιοχή, ήταν θέμα επιλογής, καθαρού μυαλού, είχαμε και φάσεις που η μπάλα ήταν κάτω στο έδαφος, δεν είχαμε το τελείωμα, την τελική πάσα, συμβαίνουν αυτά, ο αντίπαλος έκλεισε καλά τις γραμμές, αμύνθηκε μαζικά, μια ομάδα ήταν στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο κι αν σκόραρε κάποια ομάδα θα ήμασταν εμείς».

Για το ότι δήλωσε πως περίμενε πώς θα παίξει η ΑΕΛ και πως ήταν διαβασμένοι, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε δύο γκολ κι αν θεωρεί πως η ΑΕΛ τους έπιασε αδιάβαστους ή αν υπερτίμησαν τις δυνάμεις τους: «Καμία σχέση αυτό που λέτε, μόλις ξεκίνησα είπα ότι ξέραμε ότι η ΑΕΛ θα πάει σε τρανζίσιον απλά ποτέ δεν παίζεις μόνος σου, έχει και η ΑΕΛ καλούς παίκτες, είναι καλή ομάδα, εκμεταλλεύτηκε αυτή τη συνθήκη με την ποιότητά της κι έβαλε δύο γκολ, που τα δεχθήκαμε εύκολα. Δεν παίζουμε μόνοι μας. Μας έκανε τη ζημιά, μπορούσε να βάλει και τρίτο. Αλλά είχαμε και εμείς κλασικές στο πρώτο ημίχρονο, συνεχίσαμε και στο δεύτερο, τα παιδιά έδωσαν πάρα πολλές δυνάμεις κι είμαι χαρούμενος που δεν τα παρατάμε ποτέ, παλέψαμε μέχρι το τέλος για ένα παιχνίδι που για πολλούς ήταν χαμένο, μπορούσαμε και να το γυρίσουμε».

Σάββας Παντελίδης (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη και την προσπάθεια, ήταν μεγάλη. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ό,τι καλύτερο κάναμε όσο είμαι εδώ, από ένα σημείο και μετά παίξαμε πάρα πολύ καλά, όχι ότι στην αρχή δεν ήμασταν καλοί. Πήγε όπως το σχεδιάσαμε, τα παιδιά ήταν πιστά σε όσα είπαμε, μικρές αποστάσεις, δώσαμε την μπάλα στον αντίπαλο να κάνει ένα παιχνίδι που δεν έχει συνηθίσει και να τρέξουμε στην πλάτη του. Δεν ξεκινήσαμε άσχημα το δεύτερο αλλά το γκολ μάς άγχωσε πάρα πολύ και ο τρόπος παιχνιδιού του αντιπάλου με τις μεγάλες μπάλες, δεν είχαμε τη δυνατότητα να βγάλουμε την μπάλα έξω από την περιοχή μας. Αν προσθέσετε και το άγχος της ομάδας να κερδίσει, είχαμε την εικόνα του β’ μέρους που δεν μας τιμάει αλλά σίγουρα αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρατήσουμε το πρώτο ημίχρονο, να βελτιωθούμε και να συγχαρούμε τα παιδιά».

Για το τι δίνει στην ΑΕΛ η νίκη και τι πρέπει να αλλάξει με βάση την εικόνα του β’ ημιχρόνου: «Δίνει ψυχολογία. Για το τι να αλλάξει, αν δω τις ευκαιρίες του αντιπάλου είναι όλα από μεγάλες μπάλες και σέντρες. Για να το αντιμετωπίσεις πρέπει να κρατήσεις τις δεύτερες μπάλες, το λάθος μας είναι ότι δεν είχαμε καλές απορκούσεις, ήταν μικρές και τις έπαιρνε ξανά ο αντίπαλος και το ότι όταν παίρναμε μπάλες προσπαθούσαμε να γίνουμε ήρωες, ήθελαν να βάλουν το τρίτο γκολ. Κέρδιζε την μπάλα ο αντίπαλος, ρίσκαρε αρκετά και γι’ αυτό μας απείλησε. Είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις τις μεγάλες μπάλες εκτός κι αν είσαι πολύ καλός στο ψηλό παιχνίδι κι εμείς δεν ήμασταν».

Για το τι άλλαξε και η ΑΕΛ μπήκε τόσο καλά στο παιχνίδι αυτή τη φορά: «Δεν ξέρω να απαντήσω. Αν ήξερα γιατί δεν γινόταν αυτό στα προηγούμενα παιχνίδια θα μπορούσα να το αλλάξω από την πρώτη. Αν παίρνεις αποτελέσματα οι παίκτες πιστεύουν στο πλάνο. Και τα δύο γκολ τα κάναμε στην προπόνηση. Σήμερα βγήκαν, άλλες φορές δεν βγαίνουν. Δεν συμβαίνει πάντα το ίδιο. Στο πρώτο ημίχρονο βγήκαν όλα όσα σχεδιάσαμε».

Για το παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ: «Θα επιθυμούσα να είναι ανάλογο. Ξέρετε, πάντα όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα, ένα πράγμα λέω. Αυτή τη στιγμή τελείωσε το παιχνίδι, χαιρόμαστε τη νίκη σήμερα αλλά το πιο δύσκολο παιχνίδι είναι πάντα το επόμενο. Συγκεντρωνόμαστε, δουλεύουμε για να βγάλουμε καλύτερο αποτέλεσμα».

Για τα γκολ των νέων: «Για αυτό τους πήραμε, να βάλουν κάνα γκολ, το πέτυχαν σήμερα, δουλεύουν και οι δύο, και οι τέσσερις που πήραμε. Ο Μέγερι έκανε καταπληκτική εμφάνιση. Μακάρι να έχουν ανάλογη συνέχεια».

Ματία Σπόλιαριτς (Άρης): «Θέλαμε τη νίκη, δε μπήκαμε καλά στον αγώνα. Χάναμε 2-0 και κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να το γυρίσουμε. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες και ήμασταν άτυχοι. Όλες οι ομάδες μπορεί να έχουν κακό ημίχρονο».

Τι έφταιξε και δεν ήρθε το θετικό αποτέλεσμα; «Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, έκανε πολλές επεμβάσεις και ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ και του δίνω τα συγχαρητήρια μου.

Μπάλαζ Μέγιερι (ΑΕΛ): «Νομίζω ξεκινήσαμε πολύ καλά, αυτό που σχεδιάσαμε πήγε πολύ καλά, είχαμε σπουδαίες ευκαιρίες, πετύχαμε δύο γκολ. Ξέραμε πώς έπρεπε να παίξουμε στο β’ μέρος, παλέψαμε μέχρι το τέλος και νομίζω αξίζαμε τη νίκη, ειδικά για την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου».

Για την εμφάνισή του: «Είμαι χαρούμενος που είμαι εδώ, χαρούμενος που παίζω, είχα κακή περίοδο, είμαι πεινασμένος να παίξω. Απολαμβάνω να είμαι στο γήπεδο. Δεχθήκαμε γκολ άρα δεν είμαι 100% ευχαριστημένος. Το πιο σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη».

Τι αλλάζει η νίκη για την ΑΕΛ: «Σίγουρα μας κρατά στον δρόμο μας, τώρα έχουμε δύο σερί νίκες, μας δίνουν αυτοπεποίθηση, αν συνεχίσουμε έτσι θα ανέβουμε και ακόμη πιστεύω ότι μπορούμε να πετύχουμε τους στόχους μας».