«Φρέναρε» την Ανόρθωση ο Άρης (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/4/2022 - 20:56

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Τσίρειο μεταξύ του Άρη και της Ανόρθωσης για την πέμπτη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο, 1-1.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αμπαρτζουμιάν (53'), ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπογκνάρ (88').

Αξίζει να αναφερθεί πως ο Άρης από το ένατο λεπτό αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο καθώς ο Κβάσιουκ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για χέρι εντός περιοχής. Πέναλτι το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε για τους Βαρωσιώτες ο Χριστοφή.

Με την ισοπαλία αυτή, η Άρης έφτασε τους 45 βαθμούς και παρέμεινε μόνος στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -6 από την κορυφή. Με τη σειρά της, η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στους 44 βαθμούς και έμεινε στο -7 από την πρώτη θέση.

Για την ερχόμενη, 6η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος ο Άρης θα παραμείνει στη Λεμεσό για να φιλοξενήσει στο Τσίρειο τον ΑΠΟΕΛ (17/04 - 19:00). Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου θα πάει στην «Αρένα» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (18/04 - 19:00).

Στο έκτο λεπτό, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κβάσιουκ στην περιοχή. Μετά από on field review o Χριστοφόρου απέβαλε τον ποδοσφαιριστή του Άρη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χριστοφή στο εντέκατο λεπτό, όμως ο Βάνα Άλβες έπεσε σωστά και κράτησε το μηδέν.

Στο 29ο λεπτό, η Ανόρθωση έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Χριστοφή. Από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή ο Κύπριος άσος, δε μπόρεσε να κάνει σωστά την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 42ο λεπτό ο Μπράουν προσπάθησε να απειλήσει με δυνατό σουτ, απόκρουσε όμως σταθερά ο Λόρια.

To γκολ για την Ανόρθωση ήρθε στο 57ο λεπτό. Έδιωξε ο Σίλντεφελντ στο κόρνερ, κέρδισε εκ νέου ο Λάζαρος, έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Αμπαρτζουμιάν με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 58ο λεπτό. Ο Λάζαρος στην εκτέλεση φάουλ, έγινε το γύρισμα στην περιοχή και ο Νοβότνι από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Άλβες.

Στο 63ο λεπτό η Ανόρθωση έχασε νέα ευκαιρία. Η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Νοβότνι που έκανε το σουτ αλλά κατέληξε μόλις έξω.

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα στο 84ο λεπτό, με τον Ρουσιά να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Στο 88ο λεπτό ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπογκνάρ. Δεν μάζεψε σωστά ο Λόρια, έχασε την μπάλα η οποία πέρασε την γραμμή της εστίας του.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Άλβες, Σίλντεφελντ, Μπρόρσον, Καζού (Φράγκος 75'), Ρονκάλια, Σπόλιαριτς (Σιμιόν 57'), Μπράουν (Μπογκνάρ 75'), Κβάσιουκ, Γιαγκό (Τζαβέ 57'), Γιαμπλόνσκι, Σικόρσκι (Σλόγκαρ 68')

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (Χρυσοστόμου 68'), Βερχόβετς (Λάζαρος 46'), Ουάρντα, Χριστοφή (Ντέλετιτς 46'), Νοβότνι (Ρουσιάς 68')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν και πάλι ένα συναισθηματικό παιχνίδι, οι συνθήκες μετά την κόκκινη κάρτα ήταν πάρα πολύ δύσκολες, αλλά πρέπει να είμαι ειλικρινείς ότι με εξαίρεση τα πρώτα δέκα λεπτά, μετά την κόκκινη κάρτα η ομάδα μου άρχισε να παίζει καλυτέρα. Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου πιστεύω ότι η ομάδα μου έλεγξε το παιχνίδι. Στο δεύτερο αναγκαστήκαμε να προβούμε σε κάποιες αλλαγές κάποιων βασικών παικτών όπως οι Καζού, Γιανγκό και Σικόρσκι. Θέλω να πω ότι οι παίκτες που μπήκαν στο παιχνίδι ήταν φανταστικοί. Κάναμε τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες και η ισοπαλία πέρα για πέρα δίκαιη. Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους φίλους της ομάδας, ακούγαμε τη φωνή τους και μας βοήθησαν. Κάθε εβδομάδα είναι περισσότερο και μας βοηθάνε στην προσπάθεια που κάνουμε. Απομένουν άλλα πέντε παιχνίδια, η κατάσταση στη βαθμολογία είναι πολύ ρευστή και θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε».

Για την απουσία του Στεπίνσκι: «Οι απουσίες είναι εκεί. Έλειπε και ο Μπαμπίκα που ξέρουμε ποσό σημαντικός είναι. Δεν θέλω να αναφέρομαι σε απουσίες, είμαστε ομάδα».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Σίγουρα είμαστε απογοητευμένοι γιατί δεν πήραμε το τρίποντο. Είμαι απογοητευμένος από την προσπάθεια των παικτών που πιστεύω ότι δεν είχαν την αναμενόμενη απόδοση και αγωνιστική πειθαρχία που είναι πολύ σημαντική. Ο καθένας θέλει να γίνει ήρωας και ξεχνάμε το ρομαντικό ποδόσφαιρο. Τι να πούμε; Είναι δύσκολο. Δημιουργήσαμε περισσότερες ευκαιρίες αλλά δεν τις κάναμε γκολ. Σε τέτοιες περιπτώσεις η μπάλα τιμωρεί. Τιμωρηθήκαμε με ωραία εκτέλεση φάουλ που μπορούσαμε να αποφύγουμε. Ήταν σημαντικό το παιχνίδι, μπαίναμε στην μάχη του τίτλου. Όμως τώρα είναι δύσκολο… Θα συνεχίσουμε όμως μέχρι το τέλος και βλέπουμε».

Για το τι έφταιξε: «Κυριαρχήσαμε στο δεύτερο μέρος. Στο πρώτο μέρος, δεν ήμασταν. Δουλεύουμε για συμβουλεύουμε τους παίκτες και κάποιοι παίρνουν άλλες πρωτοβουλίες. Αλλάξαμε κάποια πράγματα αλλά δυστυχώς δεν βρήκαμε τα δίχτυα».

Για το αν υπάρχει κούραση στην ομάδα: «Αν ήταν 11 με 11 να το δικαιολογήσω. Αλλά και το προηγούμενο παιχνίδι παίξαμε με μισή ομάδα, σήμερα με έναν λιγότερο και δεν τα καταφέραμε. Δεν ελέγξαμε τον ρυθμό. Σίγουρα υπάρχει κούραση, όχι μόνο φυσική αλλά και ψυχολογική. Περιμέναμε να έχουμε συνέχεια αλλά κάποιοι ήθελαν να το παίξουν ήρωες».