Νίκησε τον Εθνικό, έπιασε κορυφή και… περιμένει ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/1/2022 - 18:52

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε ο Άρης κόντρα στον Εθνικό Άχνας στο Τσίρειο για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29ο λεπτό με τον Στεπίνσκι, όμως ο Εθνικός ισοφάρισε προσωρινά στο 47ο λεπτό με τον Ντούρις. Το γκολ της νίκης για την ομάδα της Λεμεσού ήρθε από τον Πακέ στο 65ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης έφτασες τους 30 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης μεταξύ της ΑΕΚ και του Απόλλωνα για να δει αν θα παραμείνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, οι Αχνιώτες έμειναν καθηλωμένοι στην τελευταία θέση με οκτώ βαθμούς.

Για την επόμενη αγωνιστική (17η), ο Άρης θα παραμείνει στη Λεμεσό και στο Τσίρειο, καθώς θα φιλοξενήσει την Δόξα (14/01 - 17:00). Με τη σειρά της, η ομάδα της Άχνας θα επιστρέψει στο Δασάκι για να φιλοξενήσει τον ΑΠΟΕΛ (15/01 - 19:00).

Άρης (Λιάσος Λουκά):  Bάνα, Γκαρσία, Σικόρσκι (Μπαμπίκα 37'), Στεπίνσκι, Πακέ (Ραντούτ 72'), Κβάσιουκ (Ανδρέου 90+3'), Σίλντενφελντ, Ελευθερίου, Μπρόρσον, Πατσέκο (Ιωσηφίδης 72'), Σιμιόν

Εθνικός Άχνας (Νταβίντ Μπαντία): Μπογκαντίνοφ, Περατικός (Ντόλεζαλ 75'), Καρασάουσκς, Χουντόμπιακ, Ζάκπα (Μ.Ηλία 69'), Ιωάννου (Κ.Ηλία 64'), Κυπριανού, Φόλπρεχτ (Ελουντού 46'), Ταράσοφς, Χολ, Ντούρις