Νίκησε τον Ολυμπιακό και επέστρεψε στις νίκες ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 3/12/2021 - 20:59

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές για τον Άρη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο Τσίρειο στο πλαίσιο της 12η αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το «χρυσό» γκολ για τους Λεμεσιανούς πέτυχε ο Πακέ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Να αναφέρουμε πως ο Άρης στο 80ο λεπτό βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Κβάσιουκ, όμως ο διαιτητής, Βασίλης Δημητρίου, μετά από παρέμβαση του VAR ακύρωσε το γκολ για φάουλ του επιθετικού των γηπεδούχων πάνω στον Μανρίκε στην αρχή της φάσης, στη διεκδίκηση της μπάλας.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Λιάσου Λουκά έφτασε τους 23 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στους δύο βαθμούς και περιμένει τα αποτελέσματα των Απόλλωνα και ΑΕΚ. Από την άλλη, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έμεινε «κολλημένη» στους 15 βαθμούς.

Την ερχόμενη (13η) αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Άρης παραμένει στη Λεμεσό και αντιμετωπίζει ως τυπικά φιλοξενούμενος, τον Απόλλωνα στο Τσίρειο (12/12 - 17:00). Με τη σειρά του ο Ολυμπιακός επιστρέφει στη Λευκωσία και ως τυπικά γηπεδούχος θα φιλοξενήσει τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ (12/12 - 19:00).

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βάνα, Μανού (Ράντουτ 90+3'), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Καζού, Γιαγκό, Μονέτ-Πακέ (Λόπεζ 74'), Σίντεφελντ, Πατσέκο (Φράγκος 56'), Μπαμπίκα (Κβάσιουκ 74'), Σιμιόν (Σπόλιαριτς 56')

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Μποβέδα, Κα (Ευτυχίδης 82'), Γουίλσον (Μάντζης 76'), Σαρφό, Πεχλιβάνης (Σάλι 58'), Κονφέ, Ντιανέ (Μανρίκε 46'), Νάνι (Γκουστάβο 82'), Κυριάκου, Χαραλάμπους