Ασταμάτητη ΑΕΚ, «λύγισε» την Δόξα και πήρε έκτη συνεχόμενη νίκη (BINTEO)

Παρασκευή, 9/12/2022 - 20:56

Δεν... φρενάρει πουθενά η ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» επικράτησαν με 1-0 εναντίον της Δόξας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήρε την έκτη συνεχόμενη νίκη της.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες δίχως να τις εκμεταλλεύονται. Από την άλλη η ομάδα της Κατωκοπιάς επέλεξε να επικεντρωθεί στην άμυνα και απέκτησε παθητικό ρόλο

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην ανάπαυλα, με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ στο 61ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και την μπάλα να κοντράρει στο κεφάλια του Άντενον, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και απείλησαν την εστία του πίριτς, όμως δεν κατάφεραν να φέρουν... τούμπα τον αγώνα και γνώρισαν την ήττα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Λαρνακείς αναρριχήθηκαν στην 3η θέση και μοιράζονται 31 βαθμούς με την δεύτερη Πάφο, που ηττήθηκε από τον ΑΠΟΕΛ. Στην αντίπερα όχθη, η Δόξα παρέμεινε στην 11η θέση με ισάριθμους βαθμούς.

Στην επόμενη (15η) αγωνιστική, η ομάδα της Κατωκοπιάς φιλοξενείται την Πέμπτη (15/12, 19:00) στο Τσίρειο από τον Απόλλωνα και οι «κιτρινοπράσινοι» υποδέχονται την Παρασκευή (16/12, 19:00), στην «Αρένα» την Ομόνοια.

Πρώτο ημίχρονο

Στο 2ο λεπτό η ΑΕΚ σημείωσε την πρώτη ευκαιρία, με τον Γκιούρτσο αν σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος θα επιχειρήσει νέο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 11ο λεπτό οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν κλασσική ευκαιρία, με τον Σανχούρχο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, μετά από γύρισμα, να πλασάρει και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σισκόφσκι.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 37ο λεπτό, με τον Τρισκόφσκι να βγαίνει τετ-α-τετ και τον πορτιέρο της Δόξας να του λέει «όχι».

1

Δεύτερο ημίχρονο

Πρώτη τελική στην ανάπαυλα για την Δόξα στο 52ο λεπτό, με τον Μπένι να πασάρει στον Στυλιανού και εκείνος να δοκιμάζει το σουτ, μέσα από την περιοχή, με την εκτέλεση να μην είναι καλή.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Αντενόν, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς απείλησε στο 71ο λεπτό, με τον Μπένι να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Πίριτς.

2

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Κέρλα, Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Φαουάζ, Βαγιέχο, Στυλιανού (66′ Τιτζανί).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Γκαρθία, Πονς, Γκιούρτσο, Άλτμαν.

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Το πιο σημαντικό στο ποδόσφαιρο είναι να μπορείς να κερδίσεις. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, είχαμε αρκετές ευκαιρίες. Ήμασταν με όλους τους τρόπους στην περιοχή του αντιπάλου, αλλάζαμε την μπάλα γρήγορα, είχαμε τον έλεγχο. Με τις πολλές ευκαιρίες που δημιουργήσαμε δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Το δεύτερο μέρος για εμάς ήταν πολύ κακό. Σκοράραμε έχοντας την εύνοια της τύχης χωρίς να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Άξιζε περισσότερα η αντίπαλη ομάδα. Δεν ήμασταν καλοί ούτε στην άμυνα, η Δόξα είχε 2-3 ξεκάθαρες ευκαιρίες. Πρέπει να βελτιωθούμε αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι καλό».

Για το αν θεωρεί ότι επηρέασαν την συνοχή της ομάδας του οι πολλές αλλαγές: «Δεν θεωρώ ότι είναι αυτός ο λόγος. Πάντα είμαστε ανταγωνιστικοί, σε όλα τα παιχνίδια. Ακόμα και όταν είχαμε τα ματς της Ευρώπης, η παρουσία μας ήταν πολύ καλή. Είμαι χαρούμενος με την απόδοση στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο πετύχαμε το γκολ αλλά μείναμε πίσω. Ανέβηκε και ο αντίπαλος, έκανε το παιχνίδι του, πίεσε ψηλά. Για εμένα το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν μια καταστροφή. Είμαι ο προπονητής και εγώ είμαι υπεύθυνος».

Ρικάρντο Σέου (Δόξα): «Σέβομαι το ποδόσφαιρο και τις προσπάθειες των αντιπάλων και των ποδοσφαιριστών μου. Όμως δουλεύω σκληρά. Οι δικοί μου παίκτες μέσα από τις προπονήσεις μου δουλεύουν πιο σκληρά από όλες τις υπόλοιπες ομάδες. Παλέψαμε στα ίσα μια ομάδα που θα παλέψει για το πρωτάθλημα. Για διαφορετικούς λόγους πάλι δεν τα καταφέραμε. Αυτό που έγινε είναι πολύ άδικο. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορροπήσαμε, η ΑΕΚ είχε κατοχή και περισσότερες ευκαιρίες όμως όχι ουσιαστικές. Στο δεύτερο μέρος δεχθήκαμε γκολ από ανύποπτη φάση. Αλλάξαμε κάποια πράγματα και κάναμε δεν ξέρω και εγώ πόσες ευκαιρίες όμως δεν σκοράραμε. Το αποτέλεσμα ήταν άδικό».

«Πάντα σε όλα τα παιχνίδια συγχαίρω όλους όσους βρίσκονται στο γήπεδο ειδικά τους διαιτητές. Δεν ξέρω όμως τι πρέπει να γίνει για να πάρουμε ένα πέναλτι. Είχαμε καθαρό πέναλτι σε μια φάση που ο αμυντικός της ΑΕΚ σπρώχνει με τον ώμο του τον παίκτη μας και τον διαιτητή να μη δείχνει την παράβαση. Επίσης πήραμε πολλές κίτρινες. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που παίρνουμε τις κάρτες. Θέλω το καλύτερο για το ποδόσφαιρο, είμαι πιστός στρατιώτης του ποδοσφαίρου. Είμαι πολύ δίκαιος, θέλω να μιλάμε για ποδόσφαιρο όμως μιλάμε για άλλα πράγματα. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι».

Για τις μεταγραφές: «Μπορείτε με μια πρώτη ματιά να καταλάβετε ποιοι δεν θα συνεχίσουν μαζί μας. Ήδη έχει φύγει ένας παίκτης. Είναι κάτι στο οποίο δουλεύουμε οι μεταγραφές. Η αγορά ανοίγει για 3 βδομάδες, και ήδη έχουμε 2 παίκτες εδώ που προπονούνται μαζί μας. Έχουμε ήδη τους στόχους μας για να κάνουμε την ομάδα ακόμα πιο ανταγωνιστική. Και πρέπει να ακολουθήσουμε τους νόμους. Πρέπει να παίζουμε με 2 Κύπριους παίκτες. Και εμείς το κάναμε. Η ΑΕΚ για παράδειγμα δεν το έκανε. Το κάναμε και σε άλλα παιχνίδια. Θέλουμε να προωθούμε το Κυπριακό ποδόσφαιρο. Ψάχνουμε για ακόμα 2 θέσεις, βρήκαμε τους παίκτες. Θα αρχίσουν να είναι μαζί μας όταν διευθετηθούν κάποιες λεπτομέρειες».