«Καθάρισε» την Δόξα και επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 20/1/2024 - 18:54

Επιστροφή στις νίκες!

Ο Απόλλωνας πέρασε με επιτυχία από το «Γλαύκος Κληρίδης», επικρατώντας με 3-0 της Δόξας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και έβγαλε άμεση αντίδραση μετά την ήττα από τον Άρη.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και είχαν τον έλεγχο καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο τους, πήραν το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Από την άλλη, η ομάδα της Κατωκοπιάς δεν κατάφερε ποτέ να βγάλει αντίδραση και γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα της με κατεβασμένο το... κεφάλι.

Το σκορ άνοιξε ο Μαλεκκίδης (17') και το διπλασίασε ο Βλαμπουενά (45'). Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπακένγκα (48')

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους οκτώ βαθμούς και στην τελευταία θέση, ενώ το σύνολο το Ματσίν ανέβηκε στους 32 βαθμούς, τοποθετούμενοι στην έβδομη θέση.

Στην επόμενη (21η) αγωνιστική, η Δόξα φιλοξενείται το Σάββατο (27/01, 18:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος από την Ανόρθωση και υποδέχεται την ίδια μέρα (27/01, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» την ΑΕΖ.

Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να κάνει την σέντρα, την μπάλα να χτυπάει πάνω σε αμυντικό της δόξας και να περνάει δίπλα απο την εστία του Αντωνίου.

Οι «κυανόλευκοι» απείλησαν ξανά δύο λεπτά αργότερα, με τον Μπαγκένγκα να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία για το σύνολο του Ματσίν στο έβδομο λεπτό, με τον Μάρκες να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Οι Λεμεσιανοί άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό, με τον Μαλεκκίδη να κάνει το σουτ μέσα από την «καρδιά» της περιοχής της περιοχής και να νικάει τον Αντωνίου.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 23ο λεπτό, με τον Σιέλη να πιάνει τη κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά ήταν άστοχη.

Φάση για τον Απόλλωνα στο 30ο λεπτό, με τον Κολ επιχειρεί το σουτ, από πλεονεκτική θέση, όμως δεν βρήκε καλά την μπάλα και την έστειλε αρκετά έξω.

Νέα στιγμή στο 38ο λεπτό, με τον Μπαγκένγκα να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο την εστία του Αντωνίου.

Οι «κυανόλευκοι» διπλασίασαν το σκορ στο 45ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να κάνει εντυπωσιακό φαλτσαριστό σουτ και να κάνει το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 3-0 στο 48ο λεπτό, με τον Μπαγκένγκα να... ανοίγει λογαριασμό με δυνατό σουτ.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, Τάντι (71' Κυριάκου), Σιέλης (42' Κυριάκου), Πούριτς, Αντωνιάδης, Ναμπί, Βελκόφσκι, Αλσέους (78' Τραϊτσέφσκι), Προβυδάκης, Ασάντε (78' Σκογκλούντ), Τρούγιτς

Απόλλωνας (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης (62' Άδωνης), Κολ (71' Πεϊμπέρνς), Πέρετζ, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (46΄Αρτεάν), Μάρκες (46' Ποντικός), Μπαγκένγκα (77' Σοφοκλέους)

Γιώργος Πετράκης (Δόξα): «Να δώσω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα και καλή συνέχεια σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Σε γενικές γραμμές, αν και το σκορ έφτασε στο 3-0, καταφέραμε να περιορίσουμε τον Απόλλωνα να μην γράψει πολλές τελικές μπροστά στην εστία μας. Το ότι βρήκαν σκορ, μας προβληματίζει. Μας προβληματίζει επίσης ότι δεν είμαστε απειλητικοί και δεν έχουμε ποιοτικές εκτελέσεις, προσπαθούμε να βρούμε λύσεις. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, δείξαμε ότι μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε τέτοια παιχνίδια. Το αφήνουμε πίσω, βλέπουμε Ανόρθωση»

Για το πώς θα ανακάμψει η Δόξα και πως θα προσεγγίσει τα επόμενα με ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους: «Δεν ξεχωρίζουμε παιχνίδια, είναι θέμα βαθμού δυσκολίας. Η αγωνιστική κατάσταση πρέπει να είναι στο υψηλότερο επίπεδο, μπορούμε να το ξανακάνουμε (εννοεί που νίκησε μεγάλες ομάδες, Άρη και Πάφο). Πάμε παιχνίδι με παιχνίδι».

Για το τι πρέπει να αλλάξει: «Οι αντίπαλοι άρχισαν να βλέπουν τη Δόξα, βάσει αποτελεσμάτων που φέραμε. Με Άρη και Πάφο, βρήκαμε λύσεις στις αντεπιθέσεις μας. Πρέπει να δουλέψουμε και το συλλογικό παιχνίδι, σήμερα δεν γράψαμε ούτε τελική και αυτό μας στεναχωρεί. Σήμερα όμως κυκλοφορήσαμε μπάλα και κάναμε πράγματα που πριν δεν κάναμε. Θέλουμε και αναζητάμε ευκαιρίες».

Πάμπλο Ματσίν (Απόλλωνας): Ήταν πιο εύκολος ο αγώνας από όσο πιστεύαμε. Δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήμασταν συγκεντρωμένοι από την αρχή σε σχέση και με τον αντίπαλο. Βάλαμε νωρίς γκολ και μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Το 2ο γκολ μας έδωσε ηρεμία για να συνεχίσουμε και το 3ο γκολ μας έδωσε αυτοπεποίθηση και να κάνουμε αλλαγές σε παίκτες».

Για τον μεγάλο αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ για το Κύπελλο: «Πάντα ο πιο σημαντικός αγώνας είναι αυτός που παίζουμε. Τώρα που κερδίσαμε την Δόξα μπορούμε να σκεφτούμε τον επόμενο αγώνα. Έχουμε πολλές δυσκολίες με τους τραυματισμούς, όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα ματς. Συγχαρητήρια σε αυτούς που αγωνίστηκαν. Πιστεύω θα δώσουμε χαρά κερδίζοντας στο κύπελλο».