Πρώτη νίκη για τη Δόξα στην τρέχουσα σεζόν με… θύμα της τον Άρη (BINTEO)

Δευτέρα, 18/12/2023 - 21:01
ΔΟΞΑ

«Επιτέλους νίκη» βροντοφωνάζουν στη Δόξα! Η ομάδα της Κατωκοπιάς επικράτησε 2-0 του Άρη στο «Γλαύκος Κληρίδης» για την 15η αγωνιστική, καταγράφοντας το πρώτο τρίποντο στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο (!). Οι «πράσινοι έχουν πλέον 4 βαθμούς, σαφώς παραμένουν σε δύσκολη βαθμολογική θέση, ωστόσο πιστεύουν πως με το πρώτο τρίποντο θα πάρουν αυτοπεποίθηση και… κίνητρο για τη συνέχεια.

Από την άλλη, η ομάδα του Σπιλέφσκι δεν κατάφερε να σηκώσει κεφάλι μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής με την ΑΕΚ, όπως επίσης και από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό. Μάλιστα, απομακρύνθηκε από την κορυφή (-6) ενώ Ομόνοια και Ανόρθωση την προσπέρασαν! Ο Άρης παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών, δεν φόρεσε το καλό του κοστούμι και φανέρωσε ξανά κάποιες σημαντικές αμυντικές αδυναμίες. Μπήκε ανεβασμένος στο παιχνίδι, οι Μαγιαμπέλα-Γκομίς έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τη Δόξα να τον τιμωρεί για την… αστοχία του.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ασάντε ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ ο Γκομίς άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα. Στα αξιοσημείωτα, ο Γκλεόφιλο συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και θα χάσει είτε το παιχνίδι με την ΑΕΚ, είτε αυτό με την ΑΕΖ, ενώ ο Μοντνόρ θα χάσει ΑΕΖ ή Πάφο.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Δόξα θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ στην «Αρένα (22/12) στο τελευταίος ματς του 2023, και ο Άρης την ίδια μέρα θα φιλοξενήσει την ΑΕΖ.

Το παιχνίδι

Απείλησε με το... καλημέρα ο Άρης καθώς πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 5λεπτου, Μαγιαμπέλα βρέθηκε μόνος απέναντι από την εστία, όμως ο Πούριτς σταμάτησε τη μπάλα στη γραμμή.

Προσπάθησε να σκοράρει με τον Τρούγιτς η Δόξα στο 15ο λεπτό, το πλασέ του όμως κατέληξε στην εξωτερική των διχτύων.

Νέο σουτ από τον Μαγιαμπέλα στο 26ο λεπτό, ο Σισκόφσκι όμως απέκρουσε σταθερά.

Τεράστια φάση για τον Άρησ το 30', όταν ο Γκομίς εντελώς μόνος από πολύ κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω.

Στο 32ο λεπτό η Δόξα άνοιξε το σκορ! Οι Βανά-Μπρόρσον δεν εκτίμησαν σωστά την φάση, ο Ασάντε έκλεψε και προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Δεύτερο γκολ για τη Δόξα μετά από αυτογκόλ του Γκομίς ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει μετά από εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. 2-0 στο 45'+1.

Στο 46' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά όταν ο Ναμπί εκτέλεσε απευθείας (!) το κόρνερ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Καμία ευκαιρία στο δεύτερο μέρος μέχρι το 70', με τη Δόξα να διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Σισκόφσκι, Φοφανά, Τρούγιτς (84' Σαντίκ), Ναμπί (79' Τραϊτσέφσκι), Σκόγκλουντ (68' Γκλεόφιλο), Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου (79' Στυλιανού), Πούριτς, Ασάντε.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Γιαγκό (76' Στεπίνσκι), Μπρόρσον, Μουσούντα, Στρούσκι (46' Νίκολιτς), Μπράουν, Μαγιαμπέλα, Μοντνόρ, Γκομίς (68' Σάβο), Κοκόριν.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν μια δύσκολη νύχτα. Κανείς δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη. Ήμουν ξεκάθαρος πριν το ματς, ότι θα ήταν δύσκολο. Δεν έχω τίποτα αρνητικό να πω για τους παίκτες μου, προσπάθησαν. Πληρώσαμε δύο ατομικά λάθη. Αν παίζαμε 5-6 ώρες ακόμη δεν θα βάζαμε γκολ. Εύχομαι η Δόξα να παίζει με τόσο πάθος με όλες τις ομάδες. Είχαμε ένα πέναλτι με τον Κοκόριν που δεν δόθηκε. Δεν θα διαγράψω αυτές τις 15-20 μέρες για ότι πετύχαμε μέχρι σήμερα. Πάμε για τη νίκη με την ΑΕΖ. Έχω πει στους παίκτες ότι η σεζόν θα είναι δύσκολη».

Γιώργος Πετράκης (Δόξα): «Η σπουδαιότητα η βαθμολογική αυτού του αγώνα ήταν σημαντική. Συγχαρητήρια στους παίκτες με πρώτο στοιχείο την συγκέντρωση, το πάθος και την πίστη που προσπαθούμε να μεταφέρουμε. Εκτός από το τακτικό κομμάτι είναι σημαντικό αν αποκτήσουμε συναισθηματική σταθερότητα που δεν θα μας βγάζει από το πλάνο μας. Δεν είναι εύκολο. Δεν αλλάζει ότι είμαστε στην τελευταία θέση, είμαστε ταπεινοί και σε αυτό θέλουμε να χτίσουμε για την συνέχεια».

Σισκόφσκι (Δόξα): «Ζητώ περισσότερο σεβασμό από κάποιους ανθρώπους στην ομάδα. Έκανα ένα λάθος με τη Νέα Σαλαμίνα και ακούστηκαν πολλά. Η ψυχολογία μου είναι δυνατή. Μπορούμε να καλύψουμε την διαφορά και να μείνουμε στην κατηγορία».