Στα ημιτελικά του Euro 2020 μέσω της «ρωσικής ρουλέτας» η Ισπανία (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 2/7/2021 - 21:42

Στα ημιτελικά του Euro 2020 προκρίθηκε η Ισπανία!

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επικράτησε της Ελβετίας στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 3-1.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία 1-1. Αρχικά, η Ισπανία πήρε προβάδισμα με 1-0 με το αυτογκόλ του Ζακάρια στο όγδοο λεπτό, ενώ η «απάντηση» των Ελβετών ήρθε στο 68ο λεπτό με τον Σακίρι.

Να σημειώσουμε πως οι Ελεβτοί από το 78ο λεπτό αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Φρέουλερ. Στην παράταση, η Ισπανία αν και ήταν καλύτερη δεν κατάφερε να βρει το... δρόμο προς τα δίκτυα.

H Ισπανία στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού μεταξύ του Βελγίου και της Ιταλίας. Η αναμέτρηση για τους «4» της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένη για τις 6 Ιουλίου στο Γούεμπλεϊ του Λονδίνου στις 22:00 (ώρα Κύπρου).

ALPHAMEGA Spin & Win >> Play the Game <<

Δυναμικό ξεκίνημα από την Ισπανία στο ματς, με τους παίκτες του Λουίς Ενρίκε να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό από το πρώτο κιόλας λεπτό, και την Ελβετία να περιορίζεται στο δικό της μισό του γηπέδου. Η πρώτη στιγμή καλή στιγμή άνηκε στους τυπικά γηπεδούχους, με το μακρινό σουτ του Σακίρι να μην ανησυχεί τον Σιμόν.

Στο 8ο λεπτό και ουσιαστικά στην πρώτη φάση της, η «φούρια ρόχα» άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Ζακάρια. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Ζόρντι Άλμπα ο οποίος επιχείρησε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Ο στόπερ των Ελβετών στην προσπάθειά του να απομακρύνει άλλαξε την πορεία της μπάλας, με τον Ζόμερ να μην προλαβαίνει να αντιδράσει.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό, απειλώντας εκ νέου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κόκε στο 15ο λεπτό. Στο 22', η Ελβετία είδε το ματς να... στραβώνει ακόμα περισσότερο, με τον Εμπολό να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού.

Στο 26', η Ισπανία άγγιξε το γκολ, όταν και πάλι από κόρνερ, ο Αθπιλικουέτα βρέθηκε ανενόχλητος στην «καρδιά» της περιοχής, με την κεφαλιά του όμως να μπλοκάρει σταθερά ο Ζόμερ. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με την Ελβετία να κερδίζει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει επικίνδυνη στιγμή μπροστά από τα καρέ του Σιμόν.

Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με το παιχνίδι να αποκτά μια... άγρια ομορφιά, αφού οι Ελβετοί ήταν αναγκασμένοι να επιτεθούν. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 47', όταν ο Σιμόν έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την κεφαλιά-γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα. Όσο παιρνούσε η ώρα, η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο. Στο 56ο λεπτό, ήρθε η πρώτη ουσιαστικά μεγάλη στιγμή των Ελβετών, με την κεφαλιά του Ζακάρια έπειτα από κόρνερ να περνάει... αργά και βασανιστικά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 64ο λεπτό, ήρθε μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Βάργκας να βρίσκει υπέροχα τον επερχόμενο Ζούμπερ στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Σιμόν να πραγματοποιεί την επέμβαση του αγώνα, παραχωρώντας κόρνερ στην προσπάθεια του Ελβετού μέσου.

Ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν νωρίτερα οι συμπαίκτες του το έκανε ο Σακίρι στο 68'! Μετά από ένα τραγικό λάθος της άμυνας των Ισπανών, με τους Πάου Λόπες και Λαπόρτ να μπερδεύονται μεταξύ τους και να χάνουν την μπάλα, ο Φρόιλερ έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Σακίρι, με τον μεσοεπιθετικό της Λίβερπουλ να κάνει το 1-1 με όμορφο πλασέ.

Γκολ που ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία της Ελβετίας, σε αντίθεση με τους Ισπανούς που έδειχναν να τα έχουν... χαμένα. Στο 77ο λεπτό όμως, ήρθε η αποβολή του Φρόιλερ με απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μορένο για να αλλάξει εκ νέου την εικόνα του ματς.

Όπως ήταν φυσικό, η Ισπανία ανέβασε την πίεσή της, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Παρ' όλα αυτά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το σύνολο του Λουίς Ενρίκε δεν μπόρεσε να απειλήσει στα τελευταία λεπτά.

Παράσταση για έναν ρόλο η παράταση, με τους «φούριας ρόχας» να πιέζουν ασφυκτικά και να... σφυροκοπούν αδιάκοπα την εστία του Ζόμερ! Ενδεικτικό είναι πως ο κίπερ των Ελβετών πραγματοποίησε οκτώ επεμβάσεις στο έξτρα μισάωρο (!), πολλές εκ των οποίων σωτήριες! Οι Ισπανοί έχασαν τα... άχαστα, με τους Μορένο, Φεράν Τόρες και Ντάνι Όλμο να σπαταλούν πολλές κλασικές ευκαιρίες, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Ζούμπερ (Φάσναχτ 90'), Βίντμερ (Μπαμπού 101'), Ζακάρια, Σακίρι (Σο 82'), Φρόιλερ, Εμπολό (Βάργκας 23'), Σεφέροβιτς (Γαβράνοβιτς 82')

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Πάου Τόρες (Τιάγκο 113'), Λαπόρτ, Ζόρντι Άλμπα, Κόκε (Γιορέντε 90'), Μπουσκέτς, Πέδρι (Ρόντρι 119'), Σαράμπια (Όλμο 46'), Μοράτα (Μορένο 55'), Φεράν Τόρες (Ογιαρθάμπαλ 91')