Τρίποντο... ανάσα για την ΑΕΛ στο Παραλίμνι, παρέμεινε χαμηλά η ΕΝΠ(ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 15/12/2022 - 20:57

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε στο «Τάσος Μάρκου» με 1-0 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Το γκολ για τους «λέοντες» ο Κέβιν Μιραλάς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη νίκη αυτή οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβηκαν στους 18 βαθμούς και… ανάσαναν βαθμολογικά. Από την άλλη, η Ένωση παρέμεινε «κολλημένη» για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική στους 11 βαθμούς και παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης του υποβιβασμού.

Την ερχόμενη, 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Ένωση θα πάει στην Περιστερώνα για να αντιμετωπίσει τη Δόξα (21/12 - 19:00) στο «Γλαύκος Κληρίδης». Με τη σειρά της, η ομάδα της Λεμεσού, θα φιλοξενήσει στο «Άλφαμεγα Stadium» τον Ολυμπιακό (23/12 - 19:00). Παιχνίδι το οποίο θα είναι το πρώτο για τους «γαλαζοκίτρινους» στη νέα τους έδρα.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο δέκατο λεπτό με τον Τζάλμα να μπαίνει στην περιοχή, έδωσε στον Μιλιντσεάνου και αυτός από κοντά έκανε το πλασέ, όμως έδιωξε με το σώμα ο Κόστιτς.

Καλή στιγμή για την Ένωση στο 17ο λεπτό. Ο Γεβρέμοβιτς έπιασε την πισινή κεφαλιά μετά από πλάγιο και ο Κωνσταντίνου έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε στα πόδια των αμυντικών της ΑΕΛ που έδιωξαν στη συνέχεια.

Καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 21ο λεπτό. Ο Μιραλάς έδωσε στον Τσιμπόλα εντός περιοχής, έβγαλε την άμυνα ο Ντα Σίλβα και έδιωξε τη μπάλα και κατά συνέπεια τον κίνδυνο για την ομάδα του Παραλιμνίου.

Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 35ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, έγινε μπέρδεμα στην άμυνα των γηπεδούχων, με τον Μιλιντσεάνου να μη μπορεί να νικήσει από κοντά τον Κόστιτς.

Στις καθυστερήσεις ο Κοτσώνης ανέτρεψε τον Κάσα, με τον διαιτητή να καταλογίζει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιραλάς, βάζοντας την ΑΕΛ σε θέση οδηγού, σημειώνοντας το πρώτο γκολ με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

ω

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 52ο λεπτό. Έφυγαν στην αντεπίθεση τρεις παίκτες, ο Μιραλάς, έδωσε στον Κάσα, έκανε το πλασέ, όμως ο Κόστιτς έκανε άλλη μία μεγάλη απόκρουση.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Τσιμπόλα να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Κόστιτς και πάλι να αποκρούει σε κόρνερ στο 54ο λεπτό.

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Τσιμπόλα τα έκανε όλα, έδωσε στον Μιραλάς, απέναντι από τον Κόστιτς, έκανε το πλασέ, όμως ο κίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε ξανά στο 70ο λεπτό.

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν (Κοτσώνης 32'), Ντρέκσα, Κατσιάρης (Λουσέρο 55'), Κωνσταντίνου (Φλουρής 82'), Βούκσεβιτς (Μαυρουδής 82'), Λαμί, Γεβρέμοβιτς, Μέιρα, Λαμί

ΑΕΛ (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Σάντος (Φραντζής 81'), Τζάλμα, Νταβόρ, Τσιμπόλα, Κάσα, Μιραλάς (Παπαφώτης 72'), Σις, Μιλιντσεάνου (Μπεραχίνο 65')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Μαρίνος Σατσιάς (Ένωση Νέων Παραλιμνίου):  «Συγχαρητήρια στον κ. Γιανέφκσι και την ΑΕΛ για τη νίκη της, απολογούμαι γιατί στο τέλος έφυγα πολύ βιαστικά. Απολογούμαι και στον κόσμο που έφυγα και δεν χειροκρότησα. Θέλω να εκφράσω το παράπονο μου. Δεν μπορούμε να εκφραστούμε, να μιλήσουμε. Θέλουμε σεβασμό. Κρίμα η προσπάθεια που κάνουμε. Δεν παίζουμε επί ίσοις όροις, δυστυχώς. Αυτό μας λυπεί. Έγινε μια τεράστια προσπάθεια από τους παίκτες μας και στο 90' να είναι πιο προσεκτικοί, δεν μπορούμε να πηγαίνουμε μόνοι μας και να σταματάνε τη φάση, και στο 95' ξεκάθαρα να βάλουμε γκολ. Γιατί έγινε το VAR; Να μας δώσουν εξηγήσεις, δεν καταλάβω, πραγματικά, είμαι πολύ στεναχωρημένος, μπορεί να πω πράγματα που δεν θέλω, θα μείνω ως εδώ. Δεν μηδενίζω τη νίκη της ΑΕΛ. Εμείς κάναμε τεράστια προσπάθεια».

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Είπα στους παίκτες να μην κοιτάξουν την βαθμολογία της ΕΝΠ. Κερδίσαμε έναν πολύ καλό αντίπαλο, έπρεπε η ΕΝΠ να ήταν ψηλότερα στην βαθμολογία, έχει το ίδιο πρόβλημα με μας, με το σκοράρισμα. Θέλαμε πολύ τη νίκη. Μετά το 1-0 έγιναν πιο εύκολα τα πράγματα. Όταν δεν τελειώσεις το ματς μπορεί ο αντίπαλος να σε τιμωρήσει. Αυτό συμβαίνει στο ποδόσφαιρο, χάσαμε αρκετές ευκαιρίες. Κάναμε ακόμη ένα βήμα για να είμαστε κοντά στην εξάδα. Θέλουμε να κάνουμε δώρο στον κόσμο μας».

Για την κακή αγωνιστική εικόνα της ΑΕΛ, μετά το 70ο λεπτό: «Έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι νωρίτερα. Θέλαμε να προσαρμοστούμε στις συνθήκες του αγώνα και να κρατήσουμε το μηδέν. Όταν χάνεις ευκαιρίες ξέρεις ότι θα δυσκολευτείς στο τέλος»

Για τις μεταγραφές του Ιανουαρίου: «Δεν είναι μυστικό ότι έχουμε πρόβλημα στο σκοράρισμα. Δεν είναι εύκολο να βρεις καλούς παίκτες τον Ιανουάριο. Προσπαθούμε. Αν βρούμε κάτι καλύτερο θα πάρουμε».