Νίκησε την Ένωση και παρέμεινε μακριά από την επικίνδυνη ζώνη η Δόξα (BINTEO)

Δευτέρα, 3/4/2023 - 20:58

«Άλωσε» το «Τάσος Μάρκου»!

Η Δόξα επικράτησε με 2-1 επί της Ένωσης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta και πήρε δεύτερη συνεχομένη νίκη, μένοντας μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και άνοιξαν τον σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Σαντίκ να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα. Η ομάδα του Παραλιμνίου προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως ο 36χρονος επιθετικό την «πλήγωσε» ξανά στο 26ο λεπτό κάνοντας το 2-0.

Μετά την ανάπαυλα, οι «βυσσινί» εμφανίστηκαν αρκετά βελτιωμένοι και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με τον Ντα Σίλβα στο 49ο λεπτό, όμως οι αντίπαλοι τους ισορρόπησαν και διαχειρίστηκαν καλά το παιχνίδι, πανηγυρίζοντας το «διπλό».

Έτσι η ομάδα της Κατωκοπιάς ανέβηκε στους 27 βαθμούς τοποθετούμενη στην 5η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι θα παραμείνουν στην 6η θέση με 22 βαθμούς.

Στην επόμενη (4η) αγωνιστική, η Ένωση φιλοξενείται την Κυριακή (09/04, 17:00), στο Μακάρειο από τον Ολυμπιακό και η Δόξα αντιμετωπίζει το Σάββατο (08/04, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Ακρίτα.

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά(34′ Κατσιάρης), Μέιρα(83′ Τζαβέ), Γεβρέμοβιτς(76′ Έχμαν), Φερνάντεζ(76′ Μορέιρα), Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου(34′ Κοτσώνης).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι(73′ Τιτζιανί) Σαντίκ, Ασαμόα(73′ Ίλιτς), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε(83′ Αμντολάχι), Τρούγιτς.