Τρίποντο «οξυγόνο» για τον Ερμή κόντρα στον ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

ΕΡΜΗΣ

Τη νίκη με 2-0 πανηγύρισε ο Ερμής κόντρα στον ΑΠΟΕΛ στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για την έβδομη αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα της Αραδίππου οι Δημητρίου στο 11ο λεπτό και ο Καϊσερλίδης από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Με τη νίκη αυτή ο Ερμής έφτασε τους 32 βαθμούς, παραμένοντας όμως στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού στο -4 από τη Δόξα που είναι εκτός των επικίνδυνων θέσεων. Από την άλλη, ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στους 46 βαθμούς και στην πρώτη θέση του ομίλου.

Την ερχόμενη αγωνιστική (8η) ο Ερμής φιλοξενεί εκ νέου στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» τη Δόξα (23/04 - 19:00). Από την πλευρά του ο ΑΠΟΕΛ έχει το παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι (25/04 - 17:00). Μεσοβδόμαδα η ομάδα της Λευκωσίας έχει και τη ρεβάνς των ημιτελικών του κυπέλλου (21/04 - 20:00) με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ.

Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ στο όγδοο λεπτό. Έγινε μπαλιά στον Βρόντη που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Φιρινίδης όμως του πήρε τη… μπουκιά από το στόμα.

Ο Ερμής στο 11ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Δημητρίου έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Ζόρζε δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα, ενώ ήταν εύκολο, και κάπως έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σίλβα.

Σπουδαία ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 15ο λεπτό. Ο Γαβριήλ έκανε τη μπαλιά από αριστερά και ο Μπεν Σαχάρ με προβολή από κοντά δεν κατάφερε να βρει εστία.

Απίθανη μπαλιά του Βρόντη στον Μπεν Σαχάρ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως για ακόμη μια φορά δεν κατάφερε να σκοράρει στο 36ο λεπτό.

Ο Κοβάσεβιτς πέρασε από τον Ζόρζε, έκανε το σουτ, με τον Σίλβα να μαζεύει εύκολα τη μπάλα στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπεν Σαχάρ δοκίμασε ο πόδι του από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Μπαλιά του Ντε Βινσέντι από αριστερά, κεφαλιά του Νούχιου με υπερένταση ο Φιρινίδης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 79ο λεπτό, μπαλιά του Ντε Βινσέντι, ο Νουχίου έπιασε την κεφαλιά όμως και πάλι ο Φιρινίδης του είπε «όχι».

Στις καθυστερήσεις ο Ερμής κέρδισε πέναλτι, με τον Καϊσερλίδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 2-0 για την ομάδα της Αραδίππου.

Ερμής (Δημήτρης Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Καραγκούνης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Ρουσιάς (Παπαθανασίου 82'), Ντίας, Φόλπρεχτ (Μέιρα 70'), Κοβάσεβιτς (Παντελή 70'), Γκάταριτς (Σάαντο 58'), Κυριακίδης (Καϊσερλίδης 82'), Σιντιμπέ

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Αποστολάκης, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Ντίας (Λουντέμο 46'), Βρόντης (Ζαχίντ 65'), Ντε Βινσέντι, Κατσαντώνης (Κλωναρίδης 46'), Γαβριήλ (Νουχίου 52'), Μπεν Σαχάρ

Δημήτρης Δασκαλάκης (Ερμής): «Συγχαρητήρια στην ομάδα και στους παίκτες. Θέλαμε περισσότερο από τον ΑΠΟΕΛ τη νίκη. Έχουμε ένα γύρο ακόμα για να πάρουμε όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται. Στόχος να παρουσιαζόμαστε κάθε παιχνίδι καλύτεροι και να σωθούμε. Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι με τη Δόξα. Υπάρχει πολύς δρόμος μπροστά μας για να καλύψουμε το έδαφος. Κερδίσαμε ένα ΑΠΟΕΛ που μπορεί να είναι αδιάφορο βαθμολογικά όμως έχει κερδίσει και ήταν σοβαρό σε όλα τα παιχνίδια. Είναι μια διπλή νίκη για εμάς. Το μόνο πράγμα που μου είπε ο πρόεδρος όταν ανέλαβα είναι να παλέψουμε όλα τα παιχνίδια. Κλείσαμε καλά τον ΑΠΟΕΛ. Ήμασταν τυχεροί σε μερικές φάσεις όπου και ο Γιάννης είχε μερικές πολύ καλές αποκρούσεις και πήραμε τη νίκη».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (ΑΠΟΕΛ): «Απογοητευτική εμφάνιση, ελπίζω να μην έχει κάτι το σοβαρό ο Σταύρος και να επιστρέψει υγιής. Για το πέναλτι, αυτό που είδα από τον πάγκο, ένα σφύριγμα και κάρτα στον Αρτούρ. Μετά μάθαμε ότι δεν ήταν ο Αρτούρ αλλά ο Σιέλης. Έγινε ένα μπέρδεμα. Δεν είμαι σίγουρος τι έγινε. Απογοητευτική εμφάνιση, δε μπορώ πω κάτι παραπάνω. Δε μιλάω ατομικά, μιλάω ομαδικά».

Κώστας Αποστολάκης (ΑΠΟΕΛ): «Ήμασταν πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο πιέσαμε, είχαμε φάσεις αλλά δεν τα καταφέραμε, Κοιτάμε το κύπελλο την Τετάρτη. Εννοείται είναι εφικτή για εμάς η ανατροπή, θα δώσουμε το 100% για να περάσουμε στον τελικό του κυπέλλου που είναι ο στόχος μας.»

Γ' Κατηγορία: Νίκες για Πέγεια και Ολυμπιάς Λυμπιών