«Απέδρασε» από το… Δάσος η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/2/2021 - 17:50

Απέδρασε από το… Δάσος η ΑΕΛ και «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ αν και είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, εν τέλει κατάφερε να κάνει τα εύκολα, δύσκολα μόνη της. Οι «λέοντες» προηγήθηκαν με 2-0 του Εθνικού για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Για την ΑΕΛ σκόραρε στο 21ο λεπτό ο Μπουνόζα με κεφαλιά ενώ το 2-0 για τους Λεμεσιανούς ήρθε με τον Αντάμοβιτς στο 62ο λεπτό. Για τον Εθνικό μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 2-1 ο Ντόλεζαλ στο 65ο λεπτό.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 55 βαθμούς και «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση ενόψει της έναρξης των play-off. Από την άλλη, ο Εθνικός έμεινε στην προτελευταία θέση με 22 βαθμούς.

Οι «λέοντες» την πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης θα φιλοξενήσουν στο Τσίρειο την ΑΕΚ. Για τον Εθνικό ο αντίπαλος θα ξεκαθαρίσει μετά την ολοκλήρωση της 26ης αγωνιστικής.

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 19ο λεπτό. Μετά από προσπάθεια του Γεωργίου, η μπάλα έφτασε στον Νταβόρ που έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, ο Μπουνόζα έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ το 26ο λεπτό. Ο Μαέ εντός περιοχής έκανε το σουτ στη δεξιά κάθετη γωνία του Στρατηλάτη, όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού έπεσε και έδιωξε.

Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Κέρκεζ στο 38ο λεπτό, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόρες, ο Σάντος έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Στρατηλάτης μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό στο 48ο λεπτό, στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ντόλεζαλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Εξαιρετική ενέργεια από τον Μαέ που μπήκε στη περιοχή και έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Αντάμοβιτς. Ο Σέρβος από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 2-0 της ΑΕΛ στο 62ο λεπτό.

Στο 65ο λεπτό ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Μάριου Ηλία από τον Μπουνόζα στην περιοχή. Αν και ο Βοζίνια απέκρουσε το πέναλτι του Χουντόμπιακ, στην επαναφορά ο  Ντόλεζαλ μείωσε σε 2-1 για την ομάδα της Άχνας.

Τρομερή ευκαιρία για τον Εθνικό στο 71ο λεπτό. Ο Παπαγεωργίου σούταρε απέναντι από τον Βοζίνια, που απόκρουσε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κύπριος ποδοσφαιριστής έστειλε τη μπάλα έξω.

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Στρατηλάτης, Ουαλί (Μ.Ηλία 29'), Περατικός, Μιγκελίτο (Σάβιτς 24'), Παπαγεωργίου (Χαραλάμπους 79'), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ, Χουντόμπιακ (Κοστόφσκι 79'), Ζάκπα, Γκόρουπετς, Κυπριανού.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Έουλερ, Μπουνόζα (Πάντιτς 69'), Τεϊσέιρα, Σάντος, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Αντάμοβιτς (Κέρκεζ 88'), Άντονι (Αντβιγιάι 73'), Τόρες, Μαέ (Μπάμπιτς 88')

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός Άχνας): «Είχαμε ένα δύσκολο αγώνα, με μια από τις καλύτερες και αν όχι την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Είμαι απογοητευμένος από το αποτέλεσμα όχι από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου. Αρχίσαμε το παιχνίδι, είχαμε δύο ατυχίες με δύο παίκτες. Δεχθήκαμε το πρώτο γκολ χωρίς να κινδυνεύσουμε ιδιαίτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πολύ καλά, πιέσαμε τον αντίπαλο, βγήκαμε μπροστά. Σε ένα λάθος δικό μας δεχτήκαμε και δεύτερο γκολ. Αντιδράσαμε, πετύχαμε το 2-1 και μετά είχα πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε. Πέραν του αποτελέσματος που μας αφήνει πικρία, είμαι ευχαριστημένος από την αντίδραση των ποδοσφαιριστών. Έχουμε δεκατέσσερις τελικούς και θα βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Είχαμε τον τραυματισμό του Γιόβαν, πάει τώρα στο νοσοκομείο, να είναι καλά, να μην έχει κάτι σοβαρό. Να δώσω συγχαρητήρια για την ΑΕΛ, καλή συνέχεια και συγχαρητήρια στον φίλο τον Κέρκεζ για την δουλειά που κάνει».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Όπως είπα και πριν 2-3 μέρες, περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Σε αυτό το πρωτάθλημα δεν υπάρχουν εύκολα ματς, πρέπει να παίζεις δυνατά. Ξέραμε πως στα τελευταία παιχνίδια η Άχνα παίζει πολύ καλά. Νομίζω όπως άρχισε το ματς και όπως τέλειωσε, κερδίσαμε δίκαια. Μπορούσαμε να το τελειώσουμε πιο νωρίς, αλλά οι παίκτες μου έδωσαν πολλά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που είμαστε δεύτεροι. Κανείς μας δεν το πίστευε πως θα ήμασταν εδώ. Η προσπάθεια συνεχίζεται και θα δούμε που θα τερματίσουμε. Σίγουρα κάναμε και καλύτερα παιχνίδια, όμως σήμερα πήραμε και βαθμούς. Σίγουρα κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν, δεν βοήθησε ούτε το γήπεδο. Δεν μπορείς, όμως, πάντα να παίζεις καλά. Όλοι έχουμε όνειρο το πρωτάθλημα στην ΑΕΛ, αλλά έχουμε ακόμα 10 παιχνίδια δύσκολα. Στόχος ήταν η Ευρώπη και είμαστε κοντά. Πάντα στην ΑΕΛ έχεις πίεση. Εγώ δεν θέλω να έχουμε πανικό. Έχουμε δυνατά παιχνίδια, δεν σημαίνει πως θα τα κερδίσουμε όλα και δεν χρειάζεται πανικός».

Για την κατάσταση του Μπουνόζα και τους υπόλοιπους τραυματίες: «Δεν ξέρουμε για τον Μπουνόζα, είναι στο νοσοκομείο στην Λεμεσό, νομίζω γύρισε ο αγκώνας. Δεν ξέρουμε αν θα χρειαστεί χειρουργείο. Περιμένουμε ενημέρωση. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, του ευχόμαστε καλή τύχη. Ο Αντωνίου ένιωσε κάτι μετά το παιχνίδι με τον Απόλλωνα, δεν θέλαμε να ρισκάρουμε. Έχουμε πολλά παιχνίδια ακόμα. Από αύριο θα προπονηθεί, όμως πρέπει να προσέχει».

Μάνουελ Τόρες (ΑΕΛ): «Κάθε παιχνίδι είναι δύσκολο, ιδιαίτερα σε αυτό το γήπεδο, αλλά η ομάδα πάλεψε μέχρι το τέλος και άξιζε τη νίκη. Είμαστε εκεί και θα παλέψουμε, τώρα αρχίζουν τα πλέι οφ και θα παλέψουμε, να είμαστε συγκεντρωμένοι, τα βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Προσπαθώ να βοηθήσω την ομάδα, έχω δουλέψει πολύ σκληρά, με έχει βοηθήσει η ομάδα μου, και μαζί είμαστε εκεί, είμαστε στην κορυφή».

Δημήτρης Κυπριανού (Εθνικός Άχνας): «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε την πιο σταθερή ομάδα. Χωρίς φάσεις βρεθήκαμε πίσω με 2-0. Προσπαθήσαμε, μειώσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Ξεκινά μια νέα μάχη, κάθε παιχνίδι τελικός. Πάμε να τα δώσουμε όλα. Είμαστε πολύ καλοί στα πλείστα παιχνίδια και δεν πήραμε ότι αξίζαμε. Αν συνεχίσουμε έτσι θα καταφέρουμε να πετύχουμε τους στόχους μας».

Μάριος Μιτσίδης (Εθνικός Άχνας): «Δεν είναι το αποτέλεσμα που θέλαμε. Μπορούσαμε την ισοπαλία, παλέψαμε και δείξαμε πως μπορούσαμε, προχωράμε. Δεν έχουμε κάποια ενημέρωση για τους τραυματίες. Θα τους δούμε αύριο για να μάθουμε τι ισχύει. Τώρα, ξεκινά ένα νέο πρωτάθλημα και πρέπει να συγκεντρωθούμε για να παλέψουμε για τους στόχους μας».