Έβρεξε και… γκολ στο Δασάκι, εύκολη επικράτηση για τον Άρη επί του Εθνικού

Κυριακή, 28/1/2024 - 20:56
ΑΡΗΣ

«Βροχή» (και) τα γκολ στο Δασάκι! Ο Άρης επικράτησε 6-2 του Εθνικού για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σ’ ένα δύσκολο παιχνίδι, λόγω των έντονων καιρικών συνθηκών.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση και εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες της Ανόρθωσης αλλά και της Ομόνοιας, ενώ πλέον βρίσκεται στο -4 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Όσον αφορά στους Αχνιώτες, έμειναν στους 18 βαθμούς.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι ήταν καταιγιστική, και παρά το γεγονός πως ο Εθνικός μείωσε σε 4-2, οι «πράσινοι» σκόραραν άλλα δύο γκολ, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων.

Όσον αφορά στη συνέχεια, ο Άρης θα υποδεχθεί την Τετάρτη (31/1) τον Οθέλλο, ενώ μια μέρα αργότερα, ο Εθνικός θα αναμετρηθεί με τη Δόξα στην Περιστερώνα.

Ο Άρης στο 3ο λεπτό σημείωσε... γκολ από τα αποδυτήρια με τον Μπένγκτσον ο οποίος με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Aπείλησε ξανά στο 17ο λεπτό η ομάδα του Σπιλέφσκι, με το σουτ του Μπράουν να καταλήγει πάνω από την εστία του Παναγή.

Στο 28ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκομίς από τον Περατικό. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκομίς ανέλαβε την εκτέλεση του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού, με τον Μπένγκτσον να πιάνει δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση, απέκρουσε ο Παναγή στην κλειστή του γωνία (44').

Σουτ του Σεμέδο με το... καλημέρα του δευτέρου μέρους, στο δοκάρι η μπάλα. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Παναγή σταμάτησε τον Γκομίς σε τετ-α-τετ.

Τρίτο γκολ για λογαριασμό του Άρη πέτυχε ο Μοντνόρ στο 54', καθώς ο 21χρονος αξιοποίησε την κάθεση του Μπένγκτσον και με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το 3-0.

Tέταρτο γκολ σημείωσε ο Άρης στο 69' με τον Σεμέδο να πλασάρει εύστοχα. Πρώτο γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Σκόραρε ο Εθνικός στο 71, στην πρώτη του ευκαιρία. Ο Μεσκίτα πήρε το... ριμπάουντ και σκόραρε με πλασέ, ενώ προηγήθηκε κεφαλιά του Μ.Ηλία, την οποία εξουδετέρωσε ο Βανά.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Εθνικός διαμόρφωσε το 4-2 με κοντινή προβολή του Ντε Ιριόνδο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την λάθος έξοδο του Βανά και την αδράνεια στην άμυνα του Άρη.

Κέρδισε πέναλτι στο 85' ο Άρης για χέρι του Μεσκίτα εντός περιοχής. Ο Σπόλιαριτς ανέλαβε την εκτέλεση του και ευστόχησε για το 5-2.

Και έκτο γκολ για τον Άρη στο 90', με τον Σαβό να σκοράρει προ κενής εστίας έπειτα από ασταθή απόκρουση των αμυντικών του Εθνικού.

Οι ενδεκάδες

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγή, Στυλιανού (69′ Κ. Ηλία), Περατικός, Λίπσκι, Μπίκερ (46′ Ιωαννίδης), Ντε Ιριόνδο (82' Πέρδιος), Σπιρόφσκι, Πεχλιβάνης (58′ Αγγελόπουλος), Μπέκερ, Χριστοφή (58′ Μεσκίρδα), Μ. Ηλία.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Δημητρίου, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς (62′ Μάτισικ), Μουσούντα, Μπράουν, Σόκε, Μόντνορ (62′ Λουκουμπάρ), Σεμέδο (70′ Σπόλιαριτς), Μπένγκτσον (70′ Κοκόριν), Γκομίς (70′ Σαβό).

Το τρίτο ημίχρονο – Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σπιλέφσκι (Άρης): «Είμαι ικανοποιημένος. Σίγουρα είδα όσα ήθελα. Σίγουρα αυτό το επτάλεπτο που δεχθήκαμε τα δυο γκολ δεν μου άρεσε, όμως είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά. Κάναμε όσα ήθελα να δω. Είναι ακόμη ένα βήμα».

Για το αν θα γίνει τέταρτη μεταγραφή: «Δεν γνωρίζω αν ο πρόεδρος είναι έτοιμος να αγοράσει κάποιον (σ.σ. γέλια). Έχουμε ήδη ενδιαφέρουσα ομάδα, με παίκτες που έχουν περιθώρια ανέλιξης. Αν γίνει μεταγραφή, θα είναι σε αυτό το πλαίσιο».

Σατσιάς (Εθνικός): «Δεν έχουμε να πούμε πολλά. Κάναμε πολλά λάθη, δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να τα εκμεταλλευτεί. Ήταν μια δύσκολη μέρα. Προχωράμε, έχουμε δύσκολα παιχνίδια. Κάναμε τα περισσότερα λάθη από τότε που ήρθα. Είχαμε απουσίες, όμως δεν δικαιολογεί τα λάθη. Πρέπει να το ξεχάσουμε και να προχωρήσουμε».