Έσωσε την... παρτίδα με τον Μπέιλ και πήρε τον βαθμό από ΗΠΑ η Ουαλία

Δευτέρα, 21/11/2022 - 23:00

Απέκτησε... σφυγμό και πήρε τον βαθμό η Ουαλία!

Οι «δράκοι» συμβιβάστηκαν εναντίων των ΗΠΑ με τελικό σκορ 1-1, στην δεύτερη αναμέτρηση για τον Β' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Ουαλία να προσεγγίζει αμυντικά το παιχνίδι, προσπαθώντας να φυλάξει τα μετόπισθεν και να χτυπήσει στην κόντρα. Εντέλει οι «γιάνκηδες» άνοιξαν το σκορ στο 36ο λεπτό, με τον Γουεά να κάνει άψογο τελείωμα, μετά από κάθετη πάσα του Πούλσικ.

Οι «δράκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν στην ανάπαυλα, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως παρέμειναν ακίνδυνοι. Όμως στην συνέχεια ανέβασαν ακόμα παραπάνω την απόδοση τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα στο 82ο λεπτό, με τον Μπέιλ να πραγματοποιεί εξαιρετική εκτέλεση, νικώντας τον Τέρνερ από την άσπρη βούλα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες θα βρεθούν στην δεύτερη και την τρίτη θέση με 1 βαθμό, ενώ στην κορυφή του ομίλου βρίσκεται η Αγγλία με τρεις και στον πάτο το Ιράν με 0 βαθμούς .

Στην δεύτερη αγωνιστική του Μουντιάλ, οι ΗΠΑ αντιμετωπίζουν τα «τρία λιοντάρια» (25/11, 21:00) και η Ουαλία το Ιράν (25/11, 12:00).

Οι ενδεκάδες

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπελχάτερ):  Τέρνερ, Ντεστ, Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Μούσα, ΜακΚένι, Πούλισικ, Ριμ, Γουεά, Σάρτζεντ.

Ουαλία (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μέφαμ, Ροντόν, Γουίλσον, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Αμπάντου, Τζέιμς.