Στα προημιτελικά του Euro με... παράταση και ζόρια η Ιταλία (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 27/6/2021 - 00:33

Τα βρήκε... μπαστούνια, ζορίστηκε όμως εν τέλει η Ιταλία πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Euro 2020. Οι Ιταλοί στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας, έμειναν στο 0-0 με την Αυστρία, έτσι χρειάστηκε η ημίωρη παράταση για να πάρουν την πολυπόθητη πρόκριση με 2-1.

Σκόρερ και επί της ουσίας... λυτρωτές για την «Σκουάντρα Ατζούρα» ο Κιέζα στο 95ο λεπτό και ο Πεσίνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Και οι δύο ποδοσφαιριστές μπήκαν στο παιχνίδι ως αλλαγή. Οι Αυστριακοί το μόνο που κατάφεραν ήταν μειώσουν στο σκορ σε 2-1 στο 114ο λεπτό με τον Καλάιτζιτς. Να αναφέρουμε πως η Αυστρία στο 65ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Αρναούτοβιτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR.

Η Ιταλία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού (27/06 - 22:00) Βέλγιο – Πορτογαλία. Η αναμέτρηση των προημιτελικών είναι ορισμένη για την Παρασκευή 2 Ιουλίου στις 22:00 (ώρα Κύπρου) στην «Allianz Arena» στο Μόναχο της Γερμανίας.

ALPHAMEGA Spin & Win >> Play the Game <<

Το παιχνίδι

Η Ιταλία ξεκίνησε το παιχνίδι με τον κλασικό συνηθισμένο τρόπο. Έδωσε μπάλα και χώρους στην Αυστρία, η οποία κυκλοφορούσε με ηρεμία την μπάλα και προσπαθούσε να βάλει στο παιχνίδι τον Αρναούτοβιτς. Όσο περνούσαν τα λεπτά, πάντως, η «Σκουάντρα Ατζούρα» άρχιζε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί, βάζοντας στην επιθετική της λειτουργία τους Σπινατσόλα, Μπαρέλα.

Ο πρώτος είχε την πρώτη φάση στο ματς στο 12', όταν σούταρε άουτ από πλάγια θέση, με τον δεύτερο να βλέπει τον Μπάχμαν να βγάζει δύσκολα με τα πόδια το σουτ που επιχείρησε πέντε λεπτά μετά. Στα... καπάκια ο Αρναούτοβιτς κινήθηκε στο όριο και έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Ιταλών, αλλά το βολέ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία. Η καλύτερη φάση του ημιχρόνου, πάντως, ήρθε στο 32ο λεπτό όταν ο Ιμόμπιλε έπιασε τρομερό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας και δεν του επέτρεψε να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα, με τον Μπάχμαν στο 43' να βγάζει το σουτ του Σπινατσόλα.

Παρότι κανείς θα περίμενε την Αυστρία να παίξει πιο κλειστά στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν συνέβη αυτό. Οι παίκτες του Φράνκο Φόντα πίεζαν ψηλά, έκλεβαν μπάλες και ήταν απειλητικοί, ενώ... σόκαραν τους Ιταλούς στο 65ο λεπτό όταν ο Αλάμπα πήρε την πρώτη κεφαλιά-πάσα και ο Αρναούτοβιτς σκόραρε από κοντά. Παρόλα αυτά, οι καρδιές των Ιταλών ήρθαν στη θέση τους αφού μετά την εξέταση του VAR το γκολ δε μέτρησε καθώς ο Αυστριακός φορ ήταν εκτεθειμένος. Αυτή η φάση ξύπνησε τους Ιταλούς, οι οποίοι πήραν τα ηνία και πίεζαν αλλά αδυνατούσαν να φτάσουν σε καθαρή τελική. Το ματς πήγαινε ολοταχώς για παράταση, ο Μαντσίνι έβαλε μέσα τους Κιέζα, Μπελότι και έβγαλε του Μπεράρντι, Ιμόμπιλε.

Το ματς είχε πάει στην παράταση, εκεί όπου οι Ιταλοί χτύπησαν δις στο πρώτο μέρος με τον Μαντσίνι να έχει βάλει το... χεράκι του σε αυτό. Διότι, αρχικά ο Κιέζα στο 95' με τρομερή κίνηση και σουτάρα μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την «Σκουάντρα Ατζούρα», με τον Πεσίνα να χτυπάει δέκα λεπτά αργότερα με ωραία ντρίμπλα σε μικρό χώρο και άψογο διαγώνιο τελείωμα για το 2-0. Οι Ιταλοί ήταν καβάλα στ' άλογο, με την Αυστρία να το παλεύει και να δικαιώνεται, αφού μείωσε στο 115' με κεφαλιά του Καλάιτζιτς που μόλις είχε μπει στο ματς και άγχωσε τους Ιταλούς, που με... νύχια και δόντια κράτησαν τη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (Πεσίνα 67'), Ζορζίνιο, Βεράτι (Λοκατέλι 67'), Μπεράρντι (Κιέζα 84'), Ιμόμπιλε (Μπελότι 84'), Ινσίνιε (Κριστάντε 108')

Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ (Τρίμερ 114'), Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Γκρίλιτς (Σάουμπ 106'), Σλάγκερ (Γκρεγκόριτς 106'), Λάιμερ, Σάμπιτζερ, Μπαουμγκάρτνερ (Σεπφ 90'), Αρναούτοβιτς (Καλάιτζιτς 97')