Νίκησε την Καρμιώτισσα και συνεχίζει το... βιολί της η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 26/1/2024 - 20:56

Τέταρτο σερί τρίποντο για την ΑΕΚ!

Οι Λαρνακείς αν και δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους, επικράτησαν της Καρμιώτισσας στο «Στέλιος Κυριακίδης» με 3-1 στο πλαίσιο της 21ης  αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ράφα Λόπες (33’), με τους γηπεδούχους να… απαντούν με τον Θεοδώρου (45+2’), ενώ τα νικητήρια γκολ για τους «κιτρινοπράσινους» ήρθαν από τους Φαράζ (51’) και Τρισκόφσκι (88').

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν έφτασε τους 42 βαθμούς και πλασαρίστηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη, η ομάδα των Πολεμιδίων έμεινε… καθηλωμένη στους 14 βαθμούς, μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και με παιχνίδι περισσότερο.

Την ερχόμενη, 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Καρμιώτισσα θα πάει στη Λευκωσία για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ (30/01 - 19:00) στο ΓΣΠ. Με τη σειρά της, η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στην «Αρένα» την Ομόνοια (31/01 - 19:00).

Το πρώτο ημίωρο πέρασε χωρίς... πολλά-πολλά στο «Στέλιος Κυριακίδης», με τις τελικές ευκαιρίες να απουσιάζουν. Έτσι, στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Μιλίτσεβιτς, ο Ράφα Λόπες έπιασε το βολέ στην κίνηση, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Δύο λεπτά αργότερα (35'), οι γηπεδούχοι απείλησαν όμως το σουτ του Ντούμπια εντός περιοχής έφυγε για λίγο έξω από την εστία του Πίριτς. Στο 40ο λεπτό η ΑΕΚ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της, όμως το δυνατό σουτ του Ράφα Λόπες εντός περιοχής σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Άντος.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Θεοδώρου (45+2'). Ο Κατσαντώνης γύρισε στον Θεοδώρου ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Πίριτς και ισοφάρισε για την Καρμιώτισσα.

Στο 52ο λεπτό η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα με τον Φαράζ. Ο άσος των φιλοξενούμενων μπήκε από πλάγια στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίκτυα του Άντος για το 2-1. Στο 84ο λεπτό ο Τρισκόφσκι εντός περιοχής, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Άντος έπεσε στη γωνία του και έδιωξε με δυσκολία. Ο Σκοπιανός βρήκε τελικά δίκτυα στο 88ο λεπτό καθώς βγήκε... φάτσα με τον Άντος στην αντεπίθεση και έκανε το 3-1.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Ντούμπια, Νεοφύτου, Θεοδώρου (Ματθαίου 75'), Χριστοφόρου (Χαραλάμπους 88'), Αγγελή, Μπεν Σαλάμ (Ρόσι 46'), Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Σουκ (Ψύχας 70'), Πάουλαβετς

ΑΕΚ (Ραν Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια (Τρισκόφσκι 80'), Φαράζ (Ρομπέρζ 80'), Λόπες (Σολ 73'), Μιλίτσεβιτς, Γκάμα (Μάμας 73'), Σάντσες (Γκαρσία 57'), Ντίμερς

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Ήμασταν καλύτεροι ομολογουμένως στο δεύτερο ημίχρονο. Ξέροντας τα προβλήματα που είχαμε και τον αντίπαλο που είναι φορμαρισμένος, έπρεπε να αμυνθούμε και να μείνουμε στο παιχνίδι, αλλά και να είμαστε ανταγωνιστικοί. Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ ήταν καθοριστικό και επηρέασε την έκβαση του παιχνιδιού. Προσπαθήσαμε να βάλουμε πίεση, όμως το τρίτο γκολ του Τρισκόφσκι ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι. Πρέπει να αποφύγουμε κάποια ατομικά λάθη και δυστυχώς κάνουμε αρκετά. Δείξαμε πως μπορούμε να πάρουμε βαθμούς από όλους ανεξαρτήτως. Με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ θα είναι πολύ δύσκολο και το ξέρουμε. Σιγά σιγά θα πρέπει να περιμένουμε επιστροφές για να γεμίσει το ρόστερ από τις απουσίες που έχουμε τώρα. Δεν έχουμε κάτι άλλο μεταγραφικό προς το παρόν, όμως ελπίζω έως το τέλος της μεταγραφικής να έχουμε εξέλιξη γιατί θέλουμε άλλη μια κίνηση».

Ραν Μπεν Σιμόν (ΑΕΚ): «Κυριαρχήσαμε σε όλο το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο όμως να επανέλθουμε μετά από τον αγώνα με την Πάφο. Διαχειριστήκαμε έξυπνα το παιχνίδι και η εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου μας έδωσε τη νίκη. Το σημείο κλειδί ήταν η αντίδραση που βγάλαμε στο δεύτερο μέρος και χρησιμοποιήσαμε παίκτες που δεν έπαιξαν πολύ για να ξεκουράσουμε κα κάποιους».

nv

Ιμάντ Φαράζ (ΑΕΚ): «Πιστεύω πως έχουμε αυτό που χρειάζεται για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Δε λογαριάζουμε με ποια ομάδα παίζουμε αφού εμείς πρέπει να νικάμε όλα τα ματς. Το γκολ μου ήταν καθοριστικό πιστεύω αφού ήταν στην αρχή του ημιχρόνου και μας έδωσε ψυχολογία».