Ανεβασμένη ΑΕΛ, νίκησε την Καρμιώτισσα και συνεχίζει την ανοδική πορεία (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 16/10/2022 - 19:58

Νέο τρίποντο από την ανεβασμένη ΑΕΛ!

Οι «λέοντες» επικράτησαν με 2-1 κόντρα στην Καρμιώτισσα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πήραν δεύτερη σερί νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Λεμεσού έδειξε σημάδια βελτίωσης τόσο στο ανασταλτικό, όσο και στο επιθετικό κομμάτι και εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Ντζάλμα στο 18ο λεπτό και ο Παπαφώτης το διπλασίασε.

Στην ανάπαυλα, η ομάδα των Πολεμιδιών ανέβασε «στροφές», είχε την κατοχή και πίεζε για την ανατροπή, μειώνοντας το σκορ στο 69ο λεπτό, με τον Ντούμπια. Οι φιλοξενούμενοι, κλείστηκαν στο δικό τους μισό του γηπέδου και αμύνθηκαν, για να κρατήσουν το αποτέλεσμα.

Με αυτό το τρίποντο η ΑΕΛ αναρριχήθηκε στην 8η θέση με οκτώ βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο -1, από τους «γαλαζοκίτρινους».

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική, η ομάδα από τα Πολεμίδια φιλοξενεί την Κυριακή (23/10, 17:00), στο «Αμμόχωστος» τον Ακρίτα και οι «λέοντες» υποδέχονται την ίδια μέρα στις 19:00, την Ένωση.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν, να κρατήσουν μπάλα και να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα. Η ΑΕΛ θα καταφέρει, να ανοίξει νωρίς το σκορ στο 18ο λεπτό, με τον Τζάλμα  να κλέβει την μπάλα, μετά από παράλληλη πάσα που επιχείρησε ο Χατζιβασίλης, στην συνέχεια ο πρώτος θα σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή,  με την μπάλα να χτυπάει στο πόδι του Μεντίμορετς και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο ρυθμός μετά το γκολ έπεσε, με την Καρμιώτισσα να δυσκολεύεταινα αναπτυχθεί μεσοεπιθετικά για να απειλήσει την εστία του Μούριελ και τελικά θα τα καταφέρει στο 39ο λεπτό, με τον Ελ Αλουχί να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει κόρνερ.

Όμως οι «λέοντες» είναι αυτοί που θα βρουν και άλλο τέρμα στο 41ο λεπτό, με τον Κοντινέλα να πιέζει και να κλέβει την μπάλα, στην συνέχεια να στρώνει στον Παπαφώτη και εκείνος να κάνει ένα πολύ ωραίο πλασέ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει την μπάλα, στην δεξιά γωνία του Κνόμπλοχ.

Εντέλει οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει ίδιο.1

Δεύτερο ημίχρονο

Στην ανάπαυλα ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, με την ομάδα των Πολεμιδιών να έχει την κατοχή και να ψάχνει αντίδραση, για να μειώσει το σκορ και την ΑΕΛ να αμύνεται και να περιμένει στο δικό της μισό του γηπέδου.

Έτσι στο 69ο λεπτό οι γηπεδούχοι θα κάνουν το 2-1, με τον Ντούμπια να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Καρμιώτισσα συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, με την ΑΕΛ να κλείνει αρκετά καλά τους χώρους, προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Εντέλει ο αγώνας έληξε, με το σκορ να παραμένει ίδιο και τους «λέοντες» να πανηγυρίζουν την δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

1

Ενδεκάδες:

Καρμιώτισσα (Αλιακσάντρ Χάτσκεβιτς): Κνόμπλοκ, Τάντι, Μαλόνε,  Ντούμπια, Χούμποτσαν, Ελ Αλουχί Μεντιμόρετς, Οικονομιδης (58′ Κουλιμπαλί), Μπεν Σαλάμ, Χατζηβασίλης (46′ Ντούρις), Ζελάγια (75′ Χουσμπάουερ)

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέβσκι): Μουριέλ, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (61′ Φραντζής), Κάσα, Παπαφώτης (80′ Παντελή), Τσέποβιτς, Σάντος, Μακρής, Μπιλοβάρ, Τζαλμά (35′ Νεοφύτου), Κοντινέλα (61′ Μπεραχίνο)

Αλιακσάντρ Χάτσκεβιτς (Καρμιώτισσα): «Χάσαμε όλες τις μονομαχίες στο πρώτο ημίχρονο και αυτός ήταν ο λόγος που δεχθήκαμε δυο γκολ. Στο 2ο ημίχρονο προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε. μειώσαμε στο σκορ μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε αλλά δεν τα καταφέραμε». (Δημοσιογραφική διάσκεψη)

«Ο διαιτητής έπρεπε να δώσει ένα πέναλτι. Δεν έχω κάποιο παράπονο από την διαιτητή αλλά από το VAR που έπρεπε να ξαναδεί κάποιες φάσεις. Δεν έχω παράπονο από τους ποδοσφαιριστές μου, απλά η ΑΕΛ φάνηκε πιο δυνατή στο παιχνίδι». (Cablenet Sports 1HD)

Τσεντομίρ Γιανέβσκι (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια για δεύτερη φορά  στους παίχτες και σε όλο το επιτελείο της ομάδας. Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλή οργάνωση, τους είδα στο ματς με τον Ολυμπιακό.  Ήταν δύσκολο να βρούμε επιθετικές λύσεις. Προσπαθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο και κρατήσαμε το μηδέν στην άμυνα και καταφέραμε και πετύχαμε δύο γκολ. Το 2-0 είναι ένα πολύ επικίνδυνο σκορ γιατί όλα μπορούν να αλλάξουν με ένα γκολ.  Χρειαζόμασταν καλύτερη οργάνωση για να πετύχουμε τρίτο γκολ.

Ξέραμε ότι είχαμε πολλά προβλήματα στην μεσαία γραμμή επειδή παίξαμε με νέους ποδοσφαιριστές που δεν είχαν παιχνίδια στα πόδια τους. Γι’ αυτό η Καρμιώτισσα είχε περισσότερη δύναμη στο δεύτερο ημίχρονο.  Μας έπιασε και  λίγο πανικός μετά το 2-1.  Όλοι αξίζουν μπράβο και είμαι ευχαριστημένος για την γενικότερη αντίδραση της ομάδας. Αλλάξαμε πολλούς παίχτες σε πολλές θέσεις λόγω των τραυματισμών. Είμαι ικανοποιημένος από τους τρεις βαθμούς αλλά βεβαίως μπορούμε να παίξουμε και καλύτερα.

Ξέρουμε ότι ο κόσμος θέλει να μας βλέπει να παίζουμε καλύτερα, όμως, το πιο σημαντικό, αυτή την στιγμή, είναι να πάρουμε βαθμούς και να βγούμε από την δύσκολη θέση και μετά να διορθώσουμε τις γραμμές μας και πώς να είμαστε πιο δημιουργικοί επιθετικά.  Ευχαριστώ τον κόσμο για την στήριξή τους γιατί νιώσαμε ότι παίζαμε στην έδρα μας. Θα επιστρέψουν χαρούμενοι στη Λεμεσό. Τώρα θα δώσουμε ρεπό να ξεκουραστούμε και μετά θα δούμε το επόμενο παιχνίδι για να προετοιμαστούμε όσο πιο καλύτερα γίνεται».