«Λύγισε» την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 17/9/2023 - 20:03

Επιστροφή στις νίκες!

Η Ανόρθωση έφυγε με το... διπλό από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας με 3-1 της Καρμιώτισσας, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα ματς που παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, η «Κυρία» από το πρώτο κιόλας λεπτό ήταν καταιγιστική και διατηρώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων την περισσότερα ώρα στην αναμέτρηση, πανηγύρισε το τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσαν να «κλέψουν» τον πρωταγωνιστικό ρόλο, όμως κατάφεραν να αγχώσουν τον αντίπαλο στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά, όπου μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί, δίχως όμως να ανατρέπουν τα δεδομένα.

Το 1-0 έκανε στο ντεμπούτο του ο Φερέρ (21') με κεφαλιά, ανοίγοντας.... λογαριασμό με τη νέα του ομάδα, ενώ το σκορ διπλασίασε ο Γκερέρο (53'), φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στον φετινό «μαραθώνιο». Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Κατσαντώνης (77') και Καστέλ (90+5').

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Γκαγιέγο ανέβηκε στους δέκα βαθμούς και στην δεύτερη θέση, ενώ η ομάδα των Πολεμιδιών παρέμεινε στην προτελευταία θέση με έναν βαθμό.

Στην επόμενη (5η) αγωνιστική, η Καρμιώτισσα φιλοξενείται το Σάββατο (23/09, 19:00), στο Δασάκι από τον Εθνικό και η Ανόρθωση υποδέχεται την ίδια μέρα (23/09, 20:00) στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον ΑΠΟΕΛ.

Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Γκερέρο να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά στον Τεχέρα, σούταρε και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Νέα φάση για την «Κυρία» στο 10ο λεπτό, με τον Φερέιρα να κάνει την σέντρα με αποδέκτη τον Γουαρίς, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα γκολποστ.

Πρώτη τελική για την Καρμιώτισσα στο 17ο λεπτό, με τον Τσουκαλά να επιχειρεί το σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Φερέρ να νικάει τον Άντος με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

1

Στις καθυστερήσεις (47ο λεπτό) η ομάδα της Αμμοχώστου σπατάλησε νέα τεράστια ευκαιρία, με τον Γκερέρο να κάνει το σουτ από τα αριστερά, τον Άντος να αποκρούει και στην επαναφορά τον Τιουνέ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ανόρθωση «άγγιξε» πάλι το γκολ ένα λεπτό αργότερα, με τον Γκέρερο να δίνει στον Τεχέρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και δοκίμασε το διαγώνιο σουτ, υποχρεώνοντας τον πορτιέρο των γηπεδούχων σε δύσκολη και εντυπωσιακή απόκρουση.

Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Ρόσι να σουτάρει από το σημείο του πέναλτι και τους αμυντικούς της Ανόρθωσης να απομακρύνουν πάνω στην γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι όμως είναι αυτοί που βρήκαν το γκολ στο 53ο λεπτό, με τον Γκερέρο να κάνει κάνει υποδειγματικό πλασέ, από τα δεξιά της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Άντος.

1

Η «Κυρία» απείλησε εκ νέου στο 59ο λεπτό, με τον Φερέιρα να δοκιμάζει το μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Τεράστια διπλή φάση για την ομάδα των Πολεμιδιών στο 73ο λεπτό, με τον Τσουκαλά να σημαδεύει το δοκάρι μετά από κεφαλιά και τον Νιούπορτ στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2, με τον Κατσαντώνη να νικάει τον Μιχαήλ με το κεφάλι.

1

Το σύνολο του Γκαγιέγο έκανε το 3-1 στο 95ο λεπτό, με τον Παρούτη να πασάρει εξαιρετικά στον Καστέλ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

1

Καρμιώτισσα (Φλορίν Μπράτου): Άντος, Μαλόνε, Νεοφύτου (46′ Μπενεζέτ), Φουρ (74′ Γκραντινάρου), Λουκίλι, Παντελή (46′ Χριστοφόρου), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (67′ Κατσαντώνης), Ρόσι, Νιούπορτ, Κοβάσεβιτς

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρσία (66′ Κορέια), Κάργας, Τεχέρα (90+2′ Χαραλάμπους), Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Τιουνέ (78′ Ιωάννου), Φερέρ, Γουαρίς (67′ Παρούτης)

1

Φλορίν Μπράτου (Καρμιώτισσα): «Παίζαμε με μια από τις πιο καλές ομάδες την Ανόρθωση, για εμάς ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι . Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί , χάσαμε πολλές μπάλες , δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε την μπάλα. Κάναμε κάποιες αλλαγές και βάλαμε πολλά προβλήματα στην Ανόρθωση . Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες γιατί πάλεψαν ως το τελευταίο λεπτό. Να το κρατήσουνε αυτό. Στις επόμενες εβδομάδες θα έρθουν οι βαθμοί».

1

Ανόρθωση (Νταβίντ Γκαγιέγο): «Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό, η Ανόρθωση είχε πολλές ευκαιρίες. Μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα γκολ. Είναι σημαντικό ότι ο αντίπαλος είχε λιγοστές ευκαιρίες και δεν μπορούσε να μπει στα καρέ μας. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κακή αρχή και δεν υπήρχε συνέχεια με το πρώτο. Δουλεύουμε στις προπονήσεις ούτως ώστε να μην έχουμε αυτά τα κενά διαστήματα και αυξομειώσεις στην απόδοσή μας».

Για τον επόμενο αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ: «Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό και είναι σημαντικοί οι βαθμοί. Ναι, περιμένουμε αυτό το παιχνίδι».

Για τον Τσίκο και το γεγονός ότι ήταν εκτός αποστολής: «Σήμερα ήρθε δεν είχε προπονηθεί. Θα ήταν έλλειψη σεβασμού προς τους άλλους ποδοσφαιριστές. Βλέπετε πως παίζουν, οπότε θα ήταν άδικο γι’ αυτούς».

Για τον κόσμο: «Ο κόσμος ήταν φανταστικός. Είναι η βάση της ομάδας. Υπάρχει μια πολύ καλή σχέση των παιχτών με αυτούς. Παίζει μεγάλη σημασία για αυτούς τι κάνει η ομάδα. Αναμένουν με ανυπομονησία οι παίχτες το ματς του Σαββάτου για να τους επιστρέψουν κάτι πίσω».