Πέρασε από το «Στέλιος Κυριακίδης» και πήρε πέμπτη συνεχόμενη νίκη ο ΑΠΟΕΛ

Σάββατο, 28/10/2023 - 21:02

Ασταμάτητος ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πέρασαν από το «Στέλιος Κυριακίδης», επικρατώντας με 2-1 της Καρμιώτισσας, για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πήραν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους.

Σε ένα ματς χωρίς καλό ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, η ομάδα της Λευκωσίας ούσα ανώτερη ποιοτικά, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και στην συνέχεια διαχειρίστηκε καλά το υπέρ της προβάδισμα, «κλειδώνοντας» το τρίποντο. Τα γκολ έβαλαν οι Εντογκαλά (25') και Κβιλιτάια (66').

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν κάποια καλά διαστήματα, όπου κυκλοφορούσαν την μπάλα, όμως δυσκολεύτηκαν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή και να γίνουν ουσιαστικοί. Στο τέλος κατάφεραν να βάλουν το γκολ της... τιμής, με τον Σουκ (99') να ευστοχεί από την άσπρη βόυλα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, το σύνολο του Σα Πίντο ανέβηκε στους 20 βαθμούς και στην κορυφή (προσωρινά) της βαθμολογίας και η ομάδα της Κατωκοπιάς παρέμεινε στους δύο βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Στην επόμενη (10η) αγωνιστική, η Καρμιώτισσα φιλοξενείται την Κυριακή (05/11, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» από την ΑΕΛ και ο ΑΠΟΕΛ πηγαίνει την ίδια μέρα (05/11, 18:00), στην «Αρένα» για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Πρώτη τελική για τον ΑΠΟΕΛ μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Ντάλσιο να κάνει το σουτ και τον Ανέστη να μαζεύει.

Η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, με τον Μαρκίνιος να δίνει στον Εντογκαλά, ο οποίος έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στο έδαφος. Μετά από έλεγχο του VAR φάνηκε ότι είχε περάσει την γραμμή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το σύνολο του Σα Πίντο απείλησε ξανά, με τον Γαβριήλ να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα στο 32ο λεπτό, με τον Ντούμπια να δοκιμάζει το σουτ, από το ύψος της περιοχής και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 56ο λεπτό, με τον Πολυκάρπου να παίρνει την κεφαλιά και τον Ανέστη να ελέγχει.

Ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε το σκορ στο 66ο λεπτό, με τον Εντογκαλά να φεύγει στην αντεπίθεση και να κάνει το γέμισμα στην περιοχή με στόχο τον Κβιλιτάια, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Καρμιώτισσα απείλησε στο 84ο λεπτό, με τον Χριστοφόρου να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 93ο λεπτό, με τον Ντάλσιο να δοκιμάζει το σουτ και τον Ανέστη να μαζεύει.

Το σύνολο του Χαραλάμπους μείωσε το σκορ πέντε λεπτά αργότερα, με τον Σουκ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

1

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, (81′ Θεοδώρου), Φουρ (73′ Νεοφύτου), Παντελή, Τσουκαλάς (85′ Γκραντινάρου), Ρόσι, (73′ Κατσαντώνης), Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Σουκ, Μπενεζέτ (46′ Ματθαίου)

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκεζ): Μπέλετς, Καραμανώλης, Κρέσπο, Ζέφτε (46′ Σατσιάς), Τσεπάκ, Πολυκάρπου,(70′ Βιγιαφάνες),Ντάλσιο, Σαρφό, (80′ Φαουάζ), Ντογκαλά, Μαρκίνιος, (63′ Δώνης) Γαβριήλ, (63′ Κβιλιτάια)

1

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Δεν πήγε καλά το ότι δεχθήκαμε δύο γκολ. Ήταν δύσκολο να βλέπω τους παίκτες μου να δίνουν την ψυχή τους και να μην παίρνουν τίποτα. Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΕΛ. Πρέπει να δουλέψουμε για να πάρουμε τους βαθμούς που θέλουμε για να παραμείνουμε στην κατηγορία».

1

Ζοσέ Ντομίνγκεζ (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα καλό παιχνίδια. Πετύχαμε 6η σερί νίκη σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Αυτοί που έπαιξαν βοήθησαν και ο κ. Πίντο είναι χαρούμενος για αυτό. Γνωρίζαμε πως η Καρμιώτισσα ήταν σε δύσκολη θέση. Ψάχνει βαθμούς από παντού. Γενικότερα επειδή είχαμε να διαχειριστούμε την απουσία του Πέτροβιτς και του Κονστνίνοφ αφού ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια είμαστε χαρούμενοι και με αυτούς που έπαιξαν σήμερα. Είναι σημαντικό ότι σκόραρε και ο Κβιλιτάια. Είχαμε ένα μικρό πρόβλημα με τον Βιγαφάνιες είχε μια μικροενόχληση τον προστατέψαμε και τον χρησιμοποιήσαμε στο τέλος. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και κ. Πίντο είναι χαρούμενος για αυτό.

Δεν είναι όλα τα παιχνίδι τα ίδια. Η Καρμιώτισσα είναι σε δύσκολη θέση και ήθελε βαθμούς και φάνηκε στο γήπεδο. Δεν μπορούμε να παίζουμε το ίδιο. Η ομάδα ήταν σοβαροί. Δούλεψαν τα φτερά σκόραρε και ο επιθετικός. Παίξαμε τρεις αγώνες μέσα σε μια εβδομάδα. Θα έχουμε τώρα μια καθαρή εβδομάδα από παιχνίδια και θα δουλέψουμε καλύτερα.

Ο κόσμος είναι ο 12ος παίκτης. Παίξαμε σε μεγάλα και γεμάτη γήπεδα. Ο κόσμος είναι έξτρα πίεση. Πάντα έχεις την πίεση. Αυτό χρειάζεται ο ΑΠΟΕΛ. Να είμαστε στην κορυφή και να κερδίζουμε τίτλους. Είναι δύσκολο να είσαι πρώτος και όλοι θα θέλουν να κερδίσουν τον ΑΠΟΕΛ».