Έσωσε την... κορυφή στο τέλος ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/2/2021 - 20:32

Έσωσε την «παρτίδα» κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Απόλλωνας...

Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με την Καρμιώτισσα εκτός έδρας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 24η αγωνιστική. Το γκολ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Ρομό στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης με όμορφο πλασέ εντός περιοχής. Η «απάντηση» του Απόλλωνα ήρθε στο 98ο λεπτό με σουτ του Νταμπό εντός περιοχής.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός, δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες όμως δεν κατάφερε σε καμία να κάνει τη... ζημιά στους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Μιχαήλ αμύνθηκαν σωστά και κράτησαν το μηδέν ενώ προσπάθησαν να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την κατοχή όμως δεν απειλούσε την εστία του Τούμπα, με την ίδια συχνότητα. Η Καρμιώτισσα ανέβασε... στροφές και κατάφερε σε μια από τις λίγες φάσεις που δημιούργησε να ανοίξει το σκορ στο 69ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Πετράκη ανέβηκαν ψηλά, πίεσαν, δημιούργησαν ξανά πάρα πολλές ευκαιρίες για γκολ και το κατάφεραν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, σώζοντας τον ένα βαθμό και την πρώτη θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας βρίσκεται στους 48 βαθμούς και στο +1 από τη δεύτερη Ομόνοια. Από την άλλη, η Καρμιώτισσα πήγε στους 18 βαθμούς και εξακολουθεί να βρίσκεται στην προτελευταία θέση. Την ερχόμενη αγωνιστική (24η) ο Απόλλωνας φιλοξενεί στο Τσίρειο την ΑΕΚ στις 9 Φεβρουαρίου στις 19:00. Από την άλλη, η ομάδα της Καρμιώτισσας θα πάει στο Δασάκι στις 11 Φεβρουαρίου για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό στις 17:00.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και έφυγε σε κόρνερ στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Σέντρα του Γιαννιώτα στο 20ο λεπτό, ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά, απόκρουσε όμως με το ένα χέρι ο Τούμπας και έσωσε την ομάδα του.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μαλεκκίδης έξω από την περιοχή επιχείρησε το σουτ όμως ήταν για λίγο άστοχος.

Στο 36ο λεπτό ο Απόλλωνας λίγο έλειψε να σκοράρει με τον Πίττα ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιγκινί επιχείρησε νέο σουτ όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων κατάφερε να σώσει εκ νέου την ομάδα του.

Εκτέλεση φάουλ του Πέδρο στο 49ο λεπτό, σκαστή κεφαλιά του Γιούστε, απόκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα στο 67ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαργκάν, ο Πέρεζ έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής με το τέρμα όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Δημητρίου.

Στο 69ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρομό. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων απέναντι από τον Δημητρίου δε λάθεψε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα στο 83ο λεπτό. Σέντρα του Ματέι, κεφαλιά του Ρομπέρζ μέσα από την μικρή περιοχή και εντυπωσιακή επέμβαση από τον Τούμπα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 98ο λεπτό, ο Νταμπό έκανε το δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Ρομό, Χριστοφή (Στυλιανού 73’), Πέρεζ, Ι.Σάσι, Χατζηβασίλης (Χρίστου 63'), Βαλέντε (Μ.Σάσι 90'), Ρέινολντς, Νεοφύτου (Μπαργκάν 63', Σάββα 90')

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Χάμπος (Νταμπό 75’), Ντένιτς (Μπένσοπ 81’), Γιαννιώτας (Παπουνασβίλι 59'), Πίττας (Ματέι 75’), Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί

Χρύσης Μιχαήλ (Καρμιώτισσα): «Αν με ρωτούσε κάποιος πριν το παιχνίδι πως μια ισοπαλία με τον Απόλλωνα θα ήταν καλή θα το δεχόμουνα. Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες δεν κρατήσαμε ένα πελώριο τρίποντο. Είμαι λυπημένος για την προσπάθεια των παιδιών. Με τέτοια ενέργεια, δεν μπορώ να πιστέψω πως αυτή η ομάδα θα πέσει κατηγορία. Αλίμονο αν ο Απόλλωνας δεν δημιουργούσε ευκαιρίες. Λεπτομέρειες είναι να μην κρατήσουμε μπάλα, ή να διώξουμε στο κόρνερ. Δεν χρεώνω τα λάθη στους ποδοσφαιριστές μου, αλλά οι λεπτομέρειες μας κρατάνε χαμηλά».

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε πολύ να κερδίσουμε, το ίδιο και η άλλη πλευρά. Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν δεχθήκαμε ευκαιρία. Εμείς βγάλαμε επιθετικότητα, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και αρκετές προϋποθέσεις που στο τέλος δεν παίρναμε καλές αποφάσεις. Στην πρώτη ευκαιρία η Καρμιώτισσα σκόραρε, μας έβαλε σε δύσκολη θέση. Η προσπάθεια όμως ήταν σημαντική. Στο τέλος τουλάχιστον πήραμε τον βαθμό της ισοπαλίας. Είμαστε απογοητευμένοι. Αποδεικνύεται ότι όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα. Για μένα είναι σημαντικό που δημιουργούμε φάσεις. Το ότι δεν σκοράραμε έχει να κάνει με τα δοκάρια και με τον αντίπαλο κίπερ. Δεν παίζουμε μόνοι μας. Έχουμε όμως την καλύτερη επίθεση, έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου. Έχουμε ποιότητα. Μπορούμε να παίξουμε και καλύτερα. Νομίζω έγιναν αρκετές καθυστερήσεις, θα μπορούσαμε να παίξουμε περισσότερο, όμως δεν θα σταθώ σε αυτό. Συνεχίζουμε».

Γιώργος Μαλεκκίδης (Απόλλωνας): «Και ένας βαθμός είναι σημαντικός έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Η ομάδα διεκδίκησε την νίκη, χάσαμε πολλές ευκαιρίες και το αποτέλεσμα θεωρώ ότι είναι άδικο. Αν οι φάσεις που χάσαμε κατέληγαν στα δίχτυα, θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Ένας βαθμός παρά το μηδέν είναι σημαντικός γιατί μας διατηρεί στην κορυφή. Σέβομαι την Καρμιώτισσα, όμως από τη στιγμή που είμαι ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα θα δίνω το 100% και θα δουλεύω όσο πιο σκληρά μπορώ».

Ιωακείμ Τούμπας (Καρμιώτισσα): «Δεν γίνεται πρώτη φορά αυτό, είναι ένα μεγάλο άτυχο γεγονός. Στην τελευταία φάση, για ακόμη ένα παιχνίδι, χάσαμε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Αλλά δεν σταματάμε εδώ,  έχουμε πολύ δρόμο ακόμα και θα το παλέψουμε. Με τις μεγάλες παίζουμε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο όμως με τις ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους είναι δύσκολο γιατί παίζουν κλειστά. Αυτός είναι ο λόγος ότι στα μεγάλα παιχνίδια δείχνουμε προσωπικότητα και χαρακτήρα. Στο μέλλον δεν ξέρω τι θα τύχει. Το θέμα είναι τώρα να συνεχίσουμε να παίζουμε καλά και να μην χάνουμε τέτοια παιχνίδια γιατί στο τέλος μας στοιχίσουν αυτοί οι βαθμοί».

Ανδρόνικος Ξιαρής (Καρμιώτισσα): «Πήραμε το βαθμό. Μας αφήνει πικρή γεύση ο τρόπος που ήρθε το αποτέλεσμα, τελευταίο δευτερόλεπτο. Νομίζω οι παίκτες μας απόδειξαν πως μπορούν να παίξουν απέναντι σε κάθε ομάδα, φτάνει να έχουν το πάθος τους και την ανταγωνιστικότητα τους. Μας στεναχώρησε το αποτέλεσμα, είδαμε τους παίκτες μόλις είδαν πως τελείωσε ο αγώνας και μέτρησε το γκολ. Στεναχωρήθηκαν και έπεσαν κάτω στο γήπεδο. Και τώρα μέσα στα αποδυτήρια είναι λυπημένοι. Συγχαρητήρια στους παίκτες, πολύ καλό παιχνίδι με πολλές φάσεις. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι με την Άχνα και τον μεθεπόμενο με τον Ολυμπιακό. Πήραμε ψυχολογική τόνωση σήμερα. Κακά τα ψέματα ο Απόλλωνας είναι πρώτος, αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου, μέχρι την τελευταία φάση που σφυρά ο διαιτητής πρέπει να είσαι προσεκτικός. Ατυχήσαμε, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Τα επόμενα τρία παιχνίδια θα είναι καθοριστικά για την πορεία μας, θα είναι καλό δείγμα για μετά. Πιθανά θετικά αποτελέσματα θα μας τονώσουν ψυχολογικά. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτε, θα κυνηγήσουμε τις ευκαιρίες που θα έχουμε για να πετύχουμε τους στόχους μας».