Γλίτωσε... έμφραγμα στο 97' και επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 22/12/2023 - 21:01

Έπαιξε με την... φωτιά, όμως δεν κάηκε ο Απόλλωνας!

Σε ένα ματς που σημειώθηκαν συνολικά επτά γκολ, οι Λεμεσιανοί κατάφεραν να «λυγίσουν» την σκληροτράχυλη Καρμίωτισσα με 4-3 και να φύγουν με το τρίποντο από το «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Το σύνολο του Τσολάκη ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, με τον Αμπντουραχίμι (3') να ανοίγει από νωρίς το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι δείχνοντας εξαρχής μεγάλα ψυχικά αποθέματα και μαχητικό πνέυμα, ανέβασαν την απόδοση τους και απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα από τον Μάρκες (37') κόντρα στην ροή του αγώνα. Τελικά οι ποδοσφαιριστές του Χαραλάμπους ανταμείφθηκαν από την προσπάθεια τους, μειώνοντας με τον Ντούμπια (39').

Μετά την ανάπαυλα, η εικόνα δεν άλλαξε με την ομάδα των Πολεμιδιών να... πληρώνει ξανά την δυστοκία της, δεχόμενη και τρίτο τέρμα από τον Μαλεκκίδη (73'). Έτσι στα εναπομείναντα λεπτά, φαινόταν πως η υπόθεση τρίποντο είχε «καθαρίσει» για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Ντούμπια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μείωσε ξανά (84' ΠΕΝ), ενώ ο Ρόσι (87') έφερε στα ίσα τον αγώνα και επέτρεψε στην Καρμιώτισσα να βρεθεί ένα βήμα πριν τον πολύτιμο βαθμό.

Οι φιλοξενούμενοι σοκαρισμένοι από την έκβαση της αναμέτρησης, είδαν τον Λέουβενμπεργκ να σταματάει σε τετ-α-τετ τον Ρόσι (95') και πήγαν στην τελευταία φάση του ματς, ψάχνοντας το νικητήριο γκολ, με τον Πέρετς σαν «από μηχανής θεός» να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα και να τους χαρίζει το... διπλό, παρά την ψυχρολουσιά.

Με αυτό τον τρόπο, ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 25 βαθμούς και την έβδομη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους δέκα βαθμούς και την προτελευταία θέση.

Στην επόμενη (17η) αγωνιστική και πρώτη για το 2024, η Καρμιώτισσα φιλοξενείται την Τρίτη (02/01, 19:00), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση και ο Απόλλωνας υποδέχεται την ίδια μέρα (02/01, 19:00), στο «Άλφαμεγα Stadium» τον ΑΠΟΕΛ.

Το παιχνίδι

Γκολ με το... καλημέρα για τον Απόλλωνα στο τρίτο λεπτό, με τον Μάρκες να μπαίνει στην περιοχή κυνηγώντας μια μακρινή μπαλιά, τον Ανέστη να διώχνει λανθασμένα την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Αμπντουραχίμι, που σημάδεψε σε άδεια εστία για το 1-0.

Τελική για την Καρμιώτισσα στο 7ο λεπτό, με τον Κατσαντώνη να κάνει το σουτ, μέσα από την περιοχή, όμως ήταν αδύναμο και ο Λέουβενμπεργκ μάζεψε με ευκολία.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους στο 12ο λεπτό, με τον Ντούμπια να επιχειρεί το συρτό σουτ, έξω από την περιοχή και τον πορτιέρο των «κυανόλευκων» να παίρνει την μπάλα στην αγκαλιά του.

Οι Λεμεσιανοί απείλησαν στο 20ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να κάνει την προσποίηση περνώντας ταυτόχρονα δύο αντιπάλους και στην συνέχεια να κάνει το φαλτσαριστό πλασέ, υποχρεώνοντας τον Ανέστη σε δύσκολη απόκρουση.

Μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Χαραλάμπους στο 28ο λεπτό, με τον Ρόσι να κάνει την κάθετη μπαλιά στην μικρή περιοχή με αποδέκτη τον Φουρ, ο οποίος βρέθηκε μπροστά από τον Λεουβενμπεργκ και έκανε το συρτό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 στο 37ο λεπτό, με τον Σαγκάλ να δίνει στον Μάρκες, ο οποίος μέσα από την περιοχή ελευθερώθηκε και νίκησε με σουτ τον Ανέστη.

Άμεση απάντηση για την ομάδα των Πολεμιδιών δύο λεπτά αργότερα, με τον Ντούμπια να επιχειρεί το φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Καρμιώτισσα σημείωσε νέα τελική στο 44ο λεπτό, με τον Νεοφύτου να επιχειρεί το μακρινό σουτ και τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων να αποκρούει εντυπωσιακά.

Φάση για τους γηπεδούχους στο 47ο λεπτό, με τον 25χρονο ποδοσφαιριστή να δοκιμάζει εκ νέου του σουτ και τον  Λεουβενμπεργκ να του λέει ξανά «όχι»,

Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας αντέδρασε, με τον Μαλεκκίδη να παίρνει την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, έσωσε ο Ανέστης.

Μεγάλη ευκαιρία για τους ποδοσφαιριστές του Χαραλάμπους στο 65ο λεπτό, με τον Ντούμπια να κάνει το πλασέ από την... καρδιά της περιοχής, όμως ήταν άστοχο.

Ο Απόλλωνας έκανε το 3-1 στο 74ο λεπτό, με τον Βαλμπουενά να εκτελεί φάουλ από τα δεξιά και την μπάλα να φτάνει στον Μαλεκκίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι ποδοσφαιριστές του Χαραλάμπους μείωσαν ξανά το σκορ στο 84ο λεπτό, με τον Ντούμπια να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Τρία λεπτά αργότερα κατάφεραν να φέρουν στα ίσα το ματς, με τον Ρόσι να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από γύρισμα του Κατσαντώνη.

Παρά την «ψυχρολουσιά» οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πέρετες.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Φουρ (46′ Λουκίλι), Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου (81′ Παντελή), Χριστοφόρου (66′ Σουκ), Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς

Απόλλωνας (Άγγελος Τσολάκης): Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Αμπντουραχίμι (66′ Βάργκα), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (66′ Τέκιε), Κυριάκου (77′ Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Βαλμπουενά (84′ Πέρετζ), Φιλιώτης, Μάρκες (84′ Κρμέντσικ), Κολ

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Αδικούμε τους εαυτούς μας, δεν αξίζαμε να χάσουμε σήμερα. Πληρώσαμε κάποια ατομικά λάθη. Παρόλο που χάναμε 3-1 ειχαμε τις αντοχές να φέρουμε το ματς στα ίσα. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Πρέπει να διορθώσουμε την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης. Καλά Χριστούγεννα σε όλους».

Για το γεγονός πως ο Άγγελος Τσολάκης έδωσε συγχαρητήρια στην Καρμιώτισσα: «Είναι καλά τα μπράβο και τα συγχαρητήρια αλλά εμείς χρειαζόμαστε βαθμούς».

1

Άγγελος Τσολάκης (Απόλλωνας): «Πρώτα να συγχαρώ την Καρμιώτισσα η οποία διαθέτει ομάδα. Θεωρώ πως δεν θα κινδυνεύσουν. Να κάνω ένα σχόλιο για τον πανηγυρισμό μου. Απολογούμαι αν παρεξηγήθηκαν κάποιοι. Πανηγύρισα σαν Απολλωνίστας. Είδατε πως πανηγυρίσαμε , γιατί οι παίκτες το ήθελαν, το πάλεψαν. Όταν είμαστε ενωμένοι ο Απόλλωνας μπορεί να επιστρέψει. Να ευχαριστήσω τον κόσμο και να τους καλέσω να σταθούν δίπλα στην ομάδα. Ο Απόλλωνας είναι μεγάλη ομάδα και θα επιστρέψει. Καλά Χριστούγεννα σε όλους. Ήταν καιρός να μας χαμογελάσει η τύχη. Κατανοώ την πίκρα, δεν θέλω να ισοπεδώνουμε τα πάντα. Οι παίκτες προσπαθούν, προχωράμε».

Για το αν θα συνεχίσει: «Δεν με απασχολεί καθόλου, είμαι συγκινημένος που είμαι εδώ. Όσο είμαι εδώ θα δίνω την ψυχή μου. Θα γίνουν κάποιες κινήσεις για να ενισχυθεί η ομάδα, θα κάνουμε την αντεπίθεση μας».