«Καθάρισε» το Κατάρ και πήρε το πρώτο της τρίποντο η Σενεγάλη

Παρασκευή, 25/11/2022 - 16:59

Η Σενεγάλη επικράτησε με 3-1 εναντίον του Κατάρ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο, τα «λιοντάρια» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ οι οικοδεσπότες προσέγγισαν το παιχνίδι πιο αμυντικά και εμφάνισαν πάλι αδυναμίες ανασταλτικά. Τελικά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό, με τον Ντία.

Η Σενεγάλη διπλασίασε τα τέρματα της στο 48ο λεπτό, με τρομερή κεφαλιά του Ντιεντχιού και έδειχνε να μην απειλείται. Το Κατάρ ανέβασε «στροφές», δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις και κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 78ο λεπτό, με τον Μουντάρι,

Όμως τις όποιες ελπίδες για ανατροπή, έσβησε ο Ντιένγκ στο 84ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, τα «λιοντάρια» βρίσκονται στην 3η θέση με ισάριθμους βαθμούς, ενώ οι οικοδεσπότες παρέμειναν στον πάτο με μηδέν βαθμούς.

Στην επόμενη αγωνιστική, το Κατάρ αντιμετωπίζει την Ολλανδία (29/11, 17:00) και η Σενεγάλη το Εκουαδόρ (29/11, 17:00).

Οι ενδεκάδες

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσεθ): Μεσάλ, Πέδρο (83΄ Γουάντ), Μοχαμάντ, Χασάν, Αμίν, Μπουντιάφ (69΄ Χατέμ), Αφίφ, Αλχάιντος (74΄ Μουντάρι), Αλί, Κούκι (83΄ Σάλμαν), Ασίμ

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Μεντί (78΄ Π.Σαρ), Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Τζέικομπς (78΄ Παπέ Σισέ), Σαμπαλί, Ν.Μεντί, Γκεγιέ, Ντιατά (65΄ Σις), Σαρ (74΄ Εντιαγέ), Ντία, Ντιεντχιού (74΄ Ντιένγκ)