Με το... ενάμισι πόδι στα ημιτελικά η Σίτι, «άλωσε» την Πορτογαλία η Ίντερ

Τρίτη, 11/4/2023 - 23:51

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Τρίτης (11/04), οι πρώτες δύο αναμετρήσεις για την προημιτελική φάση του Champions League.

Στο μεγάλο ματς της βραδιάς η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 3-0 την Μπάγερν Μονάχου ενώ η Ίντερ «άλωσε» την Πορτογαλία και πήρε τεράστιο... διπλό με 2-0 κόντρα στην Μπενφίκα.

Αύριο (12/04 - 22:00) θα λάβουν χώρα οι άλλες δύο αναμετρήσεις της προημιτελικής φάσης, με τη Μίλαν να υποδέχεται την Ναπολι στην ιταλική «μονομαχία», ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί τη Τσέλσι. Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν την επόμενη εβδομάδα (18-19/04).

Μάντσεστερ Σίτι - Μπάγερν Μονάχου 3-0

Ισορροπημένα ξεκίνησε η... τιτανομαχία στο «Έτιχαντ», με την Μάντσεστερ Σίτι να παίρνει τα ηνία μετά το 20ο λεπτό και να ανοίγει το σκορ με ένα σουτ-κεραυνό του Ρόδρι στο 27ο λεπτό. Η Μπάγερν έδειξε και αυτή την διάθεση της να επιτεθεί και είχε κάποιες καλές στιγμές, όμως οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλά το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Μετά την ανάπαυλα, οι Βαυαροί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τους «πολίτες» να φέρνουν στα μέτρα τους το ματς και εκμεταλλευόμενοι το λάθος του Ουπαμεκανό να διπλασιάζουν το σκορ με τον Μπερνάντο Σίλβα στο 70ο λεπτό.

Το σύνολο του Γκουαρδιόλα έχοντας... φτερά στα πόδια διατήρησε την πίεση και άνοιξε και άλλο την ψαλίδα των γκολ, με τον συνήθη ύποπτο Έρλινγκ Χάαλαντ να κάνει το 3-0 έξι λεπτά αργότερα.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Ντίας, Ακάντζι, Άκε, Γκουντογάν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Χάαλαντ

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Ζόμερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ, Μουσιάλα, Κομάν, Γκνάμπρι

1

Μπενφίκα - Ίντερ 0-2

«Φτωχό» θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς το πρώτο ημίχρονο, με αμφότερες τις ομάδες να μοιράζονται από μια καλή ευκαιρία και την Μπενφίκα να κρατάει χωρίς κάποια ουσία την κατοχή.

Η Ίντερ ξεκίνησε ιδανικά στο δεύτερο μέρος ανοίγοντας το σκορ στο 51ο λεπτό, με τρομερή κεφαλιά του Μπαρέλα. Οι «αετοί» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και πίεσαν για ένα γκολ, όμως η ιταλική ομάδα διαφύλαξε τα μετόπισθεν και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα.

Τακτική που απέφερε... καρπούς, καθώς κατάφερε να γίνει απειλητική και εντέλει να κάνει το 2-0 στο 82ο λεπτό, με τον Λουκάκου να νικάει τον Βλαχοδήμο από την άσπρη βούλα και να «σφραγίζει» τη νίκη.

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο, Α. Σίλβα, Μοράτο, Γκριμάλντο, Σικίνιο, Λουίς, Ρ. Σίλβα, Μάριο, Άουρσνες, Ράμος

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάκι): Ονανά, Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Μικίταριαν, Ντιμάρκο, Μαρτίνες, Τζέκο