Απόλυτα αποτελεσματική η Μπάρσα και ονειρεύεται ήδη την... Μαδρίτη (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 1/5/2019 - 23:56

Η Μπαρσελόνα πέτυχε σπουδαία νίκη με 3-0 επί της Λίβερπουλ η οποία της δίνει ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό της Μαδρίτης. Το σκορ άνοιξε ο Σοάρες στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι Άγγλοι μπήκαν πολύ δυνατά έχασαν σωρεία ευκαιριών όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν, κάτι που κατάφερε να κάνει ο Μέσι εις διπλούν στο 75΄ και στο 82΄ κάνοντας την ομάδα του ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση.

Α΄ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την Μπαρσελόνα στο 3΄, ο Ράκιτιτς επέλεξε να κάνει το γύρισμα με τον Μάτιπ να διώχνει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι, η κεφαλιά του Σοάρες όμως πέρασε έξω.

Στο 5΄ η Λίβερπουλ απείλησε με αντεπίθεση ο Βαϊνάλντουμ έσπασε στον Μανέ που μπήκε στην περιοχή και έπεσε μετά από επαφή με τον Πικέ αλλά ο Κάιπερς έδειξε σωστά «παίζετε».

Αρκετά γρήγορος ο ρυθμός. Στο 13΄ ο Ρόμπερτον με απίθανο τάκλιν δεν επιτρέπει στον Μέσι να σκοράρει με κοντινό σουτ! Στη συνέχεια, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Μάτιπ αλλά σωστά δεν δίνεται κάτι καθώς ήταν ακούσιο και σε πολύ κοντινή απόσταση.

Δυο λεπτά αργότερα ο Κουτίνιο βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Άλισον να έχει καλή τοποθέτηση και να μπλοκάρει.

Με την συμπλήρωση 26΄ λεπτό η Μπαρσελόνα θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Σοάρες. Ο Τζόρντι Άλμπα έκανε την... τέλεια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα, έχοντας δει την κίνηση του Σουάρες, ο οποίος με προβολή νίκησε τον Άλισον και έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα. Τεράστια η ευθύνη του Μάτιπ.

Στο 35΄ η Λίβερπουλ θα φτάσει κοντά στην ισοφάριση.  Ο Χέντερσον έκανε φοβερή μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά ο Μανέ έκανε κακό πλασέ με το αριστερό και η μπάλα πήγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε η Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 47΄ πλησίασε στην ισοφάριση.  Ο Σαλάχ μοίρασε για τον Βαϊνάλντουμ, αυτός έστρωσε στον Μίλνερ αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο Βρετανός, έδιωξε σε κόρνερ ο Τερ Στέγκεν με υπερένταση!

Λίγο αργότερα οι Άγγλοι απείλησαν και πάλι. Ωραίο σουτ του Σαλάχ (43΄), έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Τερ Στέγκεν.

Στο 59΄ η Λίβερπουλ πλησίασε και πάλι κοντά στην ισοφάριση. Ο  Σαλάχ έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, με τον Βαϊνάλντουμ να αφήσε πανέξυπνα για τον επερχόμενο Μίλνερ αλλά το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε γωνία και ο Τερ Στέγκν μπλόκαρε.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Μπαρσελόνα κατάφερε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ στο 75΄ με τον Μέσι. Μετά από κόντρες, η μπάλα φτάνει στον αμαρκάριστο Σουάρες μέσα στην περιοχή, ο οποίος κάνει το πλασέ που σταματάει στο δοκάρι. Ο Μέσι, όμως πήρε το «ριμπάουντ», κοντρόλαρε με το στήθος και εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως ο Άλισον ήταν πεσμένος, μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 82΄ μάλιστα ο Αργεντίνος πέτυχε και τρίτο γκολ δίνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του. Ο Μέσι με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Άλισον.

Στο 84΄ η Λίβερπουλ πλησίασε όσο ποτέ άλλοτε στο γκολ, όμως ούτε και τώρα οι ποδοσφαιριστές του Κλοπ βρήκαν στόχο. Ο Φιρμίνο κάνει άψογο πλασέ κάτω από τα πόδια του Τερ στέγκεν αλλά ο Μπουσκέτς διώχνει πάνω στην γραμμή! Στη συνέχεια, ο Σαλάχ παίρνει το ριμπάουντ αλλά στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και χάνει την ευκαιρία να μειώσιε και να πετύχει το εκτός έδρα γκολ.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Μπαρσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Βιδάλ, Κουτίνιο, Σουάρες, Μέσι.

Στον πάγκο οι Σίλεσεν, Σεμέδο, Ουμτιτί, Αρτούρ, Αλενιά, Ντεμπελέ, Μάλκομ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμες, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Κεϊτά (Χέντερσον), Σαλάχ, Μανέ.

Στον πάγκο οι Μινιολέ, Λόβρεν, Φιρμίνο, Χέντερσον, Σακίρι, Οριγκί, Άρνολντ.