Νίκησε την ΑΕΛ και... ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 28/10/2023 - 20:54

«Ερυθρόλευκο» τρίποντο!

Η Νέα Σαλαμίνα επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 2-1 στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Για την ιστορία, τα γκολ των γηπεδούχων ήρθαν από τους Κονέ (3') και Ντορεγκαράι (77'). Για τους Λεμεσιανούς ισοφάρισε προσωρινά ο Τζάλμα (49').

Με τη νίκη αυτή η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 15 βαθμούς. Με τη σειρά τους οι «λέοντες» έμειναν... καθηλωμένοι στους δέκα βαθμούς, όντας στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα και τη δέκατη θέση.

Την ερχόμενη, δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η Νέα Σαλαμίνα πάει στο «Άλφαμεγα Stadium» για να αναμετρηθεί με τον Άρη (04/11 - 19:00). Από την άλλη, η ΑΕΛ φιλοξενεί εξίσου στο «Άλφαμεγα Stadium» την Καρμιώτισσα (05/11 - 19:00).

Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι για την ΑΕΛ στο τρίτο λεπτό. Κάθετη του Γερολέμου στον Τσέρνιχ, αλλά το πλασέ του δεν είχε στόχο με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Μελίσσα. Ο Μπεχαράνο βρήκε ωραία τον Ντιακιτέ και αυτός με τη σειρά του έδωσε έτοιμο γκολ στον Κονέ που με πλασέ άνοιξε το σκορ για τη Νέα Σαλαμίνα στο τέταρτο λεπτό.

Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 21ο λεπτό. Η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Κονέ που από κοντά με κεφαλιά δε μπόρεσε να νικήσει τον Μπέκερ. Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα, δύο λεπτά αργότερα (23'). Ο Ντορεγκαράι βρέθηκε απέναντι στον Μπέκερ αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος (49') η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Τζάλμα ο οποίος από πλάγια έκανε το δυνατό σουτ, νικώντας τον Μελίσσα για το 1-1. Μετά απο εκτέλεση κόρνερ ο Παπαγεωργίου πήρε την κεφαλιά, ο Μούριελ απέκρουσε δύσκολα και στην επαναφορά ο Ντορεγκαράι έκανε το σουτ και έγραψε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ (Φερνάντες 70'), Ντουρμισάι (Κουσμάνοβιτς 46'), Μπεχαράνο (Τσελέα 82'), Καρλίτος (Μιγκελίτο 60'), Κονέ (Παπαγεωργίου 60'), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Βίκτωρος, Ντιακιτέ

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μπέκερ, Σωτηρίου (Φιλίποβιτς 46'), Μπάστο, Μεντόγεβιτς (Παπαφώτης 70'), Τσέρνιχ, Σρνιτς, Μαρς (Μόρσαϊ 46'), Τσούκα, Μακρής (Ανδρέου 81'), Τζάλμα, Γερολέμου (Μορέιρα 70')

Το... τρίτο ημίχρονο - Όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης

Χριστόδουλος Χριστοδούλου (Νέα Σαλαμίνα): «Είναι μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα που ήρθε με κίνητρο και νέο προπονητή. Τα παιδιά έδωσαν τα πάντα και έπαιξαν στα όρια τους, στο τρίτο παιχνίδι της εβδομάδας. Καταφέραμε να κλείσουμε μια σειρά αγώνων με νίκη που θα μας ανεβάσει βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά. Είμαστε προσγειωμένοι σε αυτό που βλέπουμε, είμαστε πιστοί στο πλάνο και αυτό με κάνει χαρούμενο. Ευχαριστώ τον κόσμο για την αγάπη που δείχνει στην ομάδα. Με τέτοιο κόσμο μπορούμε να προχωρήσουμε σε καλύτερες μέρες. Το πρώτο ημίχρονο ήμασταν απόλυτοι κυρίαρχοι, βρήκαμε κλασσικές ευκαιρίες και μπορούσαμε να τελειώσουμε το παιχνίδι. Στη συνέχεια ήταν φυσιολογικό η κούραση να κάνει την εμφάνιση της, το περίμενα. Κάναμε αλλαγές και επανήλθαμε, σκοράραμε ξανά, δώσαμε τη μάχη μας και θεωρώ πήραμε μια δίκαιη νίκη στο τέλος. Δε βλέπω τη βαθμολογία προσωπικά. Για εμένα λέει πολλά η αγωνιστική εικόνα, παίζουμε καλό ποδόσφαιρο, κυνηγάμε όλα τα παιχνίδια, για εμένα αυτό λέει πολλά. Θεωρώ πως κάναμε πολύ καλή δουλειά το καλοκαίρι. Βάσει των λεφτών που είχαμε, έχουμε πολύ καλούς παίκτες. Έχουμε και βάθος στον πάγκο, προσπαθώ να είμαι δίκαιος με όλους».

Τόνι Κόσκελα (ΑΕΛ): «Απογοητευτικό αποτέλεσμα. Αρχίσαμε πολύ άσχημα το παιχνίδι, δεχθήκαμε γκολ νωρίς και ήταν δύσκολα όμως προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε. Στο δεύτερο μέρος βελτιωθήκαμε, βρήκαμε νωρίς το γκολ, όμως μας στοίχησαν τα στημένα και ήρθε το δεύτερο γκολ. Είχαμε κάποιες καλές ευκαιρίες για την ισοφάριση εκ νέου, όμως δεχθήκαμε πολλές ευκαιρίες από τον αντίπαλο. Υπάρχουν κάποιες αδυναμίες και προσπαθούμε να βελτιωθούμε μέσω των προπονήσεων στα παιχνίδια».