Το «τρένο» του ΑΠΟΕΛ πέρασε (και) από το «Αμμόχωστος» (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 3/12/2022 - 20:52

Δε σταματάει πουθενά ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερα ψηλά στάνταρ απόδοσης, επικράτησαν με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος – Επιστροφή», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Σκόρερ για την ομάδα της Λευκωσίας οι Μπλουμ (36’), Μαρκίνιος (38’) και Κοσταντίνοφ (90’), ενώ για τους Βαρωσιώτες μείωσε προσωρινά ο Χουάν Φελίπε (46’).

Μέχρι το 25ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ανούσιο χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία, μέχρι που ο Σαρφό απείλησε την εστία των γηπεδούχων. Έως το τέλος του ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε κάπως… στροφές και βρήκε δύο γκολ που του έδωσαν ουσιαστικά το τρίποντο. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με το… καλημέρα και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Παρ’ όλα αυτά, στη συνέχεια έλειψαν οι πολλές μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Κοσταντίνοφ να «κλειδώνει» το τρίποντο στο τέλος.

Με την έβδομη διαδοχική νίκη του ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 30 βαθμούς, παραμένει στη δεύτερη θέση και συνεχίζει να βρίσκεται στο… κυνήγι της Πάφου. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 16 βαθμούς και παραμένει εκτός της πρώτης εξάδας του πρωταθλήματος.

Την ερχόμενη (14η) αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ θα πάει στην Πάφο (09/12 - 19:00) για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Με τη σειρά της, η ομάδα της Αμμοχώστου θα παραμείνει στην έδρα της για να φιλοξενήσει την Καρμιώτισσα (12/12 - 19:00). Μεσοβδόμαδα, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν στο «Αμμόχωστος» τον Παναθηναϊκό σε φιλική αναμέτρηση (08/12 - 18:30).

H πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 25ο λεπτό, όταν ο Σαρφό «χόρεψε» την αντίπαλη άμυνα και επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Μελίσσας έδιωξε με υπερένταση.

Στο 36ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Μπλουμ. Ο Σατσιάς από αριστερά επιχείρησε το γέμισμα, με τον Γερμανό να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα, για το 1-0 των «γαλαζοκίτρινων».

Μέσα σε δύο λεπτά η ομάδα της Λευκωσίας βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Μαρκίνιος. Ο Βραζιλιάνος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Μελίσσα, για το 2-0.

Με το... καλημέρα (46') στο δεύτερο ημίχρονο, η Νέα Σαλαμίνα μείωσε στο σκορ με τον Φελίπε ο οποίος με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Μπέλετς για το 2-1.

Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους στο 86ο λεπτό, με τον Άδωνη να παίρνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ και τον Μπέλετς να αποκρούει εξαιρετικά στη γωνία του.

Στο 90ο λεπτό, ο Κοσταντίνοφ «κλείδωσε» το τρίποντο για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Βούλγαρος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα της Νέας Σαλαμίνας για το 3-1.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Άδωνη, Τσίκο, Μάντζιεκ, Κλίμοβιτς (Τιάγκο 61'), Φράγκος (Μαργκάσα 46'), Ντορεγκαράι, Λέουκο (Κουμούρης 87'), Οφόρι, Φελίπε (Μιγκελίτο 72'), Ντιακιτέ (Μποτεάκ 87')

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Σατσιάς, Σαρφό (Νταουσβίλι 90+2'), Μπλουμ (Ηλία 90+2), Εντονγκαλά (Εφραίμ 61'), Μαρκίνιος (Καρώ 77'), Μάγκλιτσα (Ντάλσιο 61')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Συγχαρητήρια στον κόσμο μας για την βοήθεια. Δυστυχώς δεν πήραμε κάτι από αυτό το ματς. Σεβαστήκαμε παραπάνω από ότι έπρεπε τον αντίπαλο στο πρώτο μέρος και δεν ήμασταν καλοί. Στο δεύτερο μέρος επιβληθήκαμε του αντιπάλου. Πετύχαμε ένα γκολ γρήγορα και βάλαμε δύσκολα στον αντίπαλο. Δεχτήκαμε το τρίτο γκολ και τα πράγματα τέλειωσαν. Κάτι μας λείπει με αυτές τις μεγάλες ομάδες στην έδρα μας. Κρατάμε την εμφάνιση στο 2ο μέρος. Ο ΑΠΟΕΛ με τον κύριο Μιλόγεβιτς έχει δυναμώσει. Συνεχίζουμε, το πρωτάθλημα είναι μακρύ».

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (ΑΠΟΕΛ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, είναι μια μεγάλη νίκη. Ευχαριστώ τη Νέα Σαλαμίνα για τη φιλοξενία. Πριν αυτό το παιχνίδι είχαμε κάποιες απουσίες αλλά αυτό που με ευχαριστεί πάρα πολύ από την δουλειά όλων των παιδιών που έχουν δουλέψει. Αυτό που θέλαμε από την αρχή απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα στην έδρα της, θέλαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο το ελέγξαμε πλήρως, βάλαμε δύο γκολ. Κάναμε λάθος στην αρχή του β' ημιχρόνου. Η Νέα Σαλαμίνα πήρε αυτοπεποίθηση και μας πίεσε αρκετά. Απείλησε με στημένες φάσεις.

Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε και το σύστημα, βάλαμε τρίτο στόπερ, ειλικρινά δεν το δουλέψαμε πολύ αλλά είμαι ευχαριστημένος, θέλαμε να κλειδώσουμε το παιχνίδι, βάλαμε το τρίτο γκολ. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, όταν έχεις αποχή βγαίνει και κούραση. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι και να ετοιμαστούμε για το επόμενο».

Για το παιχνίδι κορυφής με την Πάφο: «Έχω πει στα παιδιά ότι κάθε επόμενο παιχνίδι είναι πάρα πολύ σημαντικό, δεν κάνουμε υπολογισμούς, είναι μακρύ το πρωτάθλημα. Σίγουρα αυτά που είδαμε θα τα διορθώσουμε, έχουμε πολλά να διορθώσουμε, να δουλέψουμε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα παιδιά. Από εκεί και πέρα έχουμε χρόνο να ετοιμαστούμε για το παιχνίδι αυτό».