Με το μυαλό στο Κύπελλο, «κόλλησε» δεύτερη νίκη η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 11/3/2022 - 20:53

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχε η ΑΕΛ, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 1-0 στο ΓΣΠ, το βράδι της Παρασκευής (11/03), στο πλαίσιο της δεύτερης της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Ο Τεϊσέιρα ο σκόρερ για τους «κίτρινους», με τον Παντελίδη να «μοιράζει» χρόνο ενόψει και του αγώνα Κυπέλλου.

Το παιχνίδι ήταν για το Β' όμιλο, με την ΑΕΛ να είναι πλέον στους 31 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 23 και στην 3η θέση του ομίλου. Στους αγώνες της Α' φάσης, τα αποτελέσματα ήταν: Ολυμπιακός - ΑΕΛ 1-1, ΑΕΛ - Ολυμπιακός 3-0.

Η συνέχεια για την ΑΕΛ περιλαμβάνει το πολύ σημαντικό παιχνίδι για το Κύπελλο κόντρα στην Ομόνοια, ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ΠΑΕΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις και με φτωχό θέαμα, με τις δύο ομάδες να καταγράφουν από μια προσπάθεια μετά το 20' και ενώ ο Μολ είχε μαζέψει ένα σουτ του Παπαφώτη στο 11'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο αλλαγές του Σάββα Παντελίδη η ΑΕΛ έγινε πιο επιθετική, είχε κάποιες προϋποθέσεις και κατάφερε να προηγηθεί από την άσπρη βούλα, με τον Αντρέ Τεϊσέιρα στο 65'. Το πέναλτι υποδείχθηκε μετά από παρέμβαση του VAR, για χέρι του Μανρίκε.

Στο 83' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Μουκτάρης δέχθηκε (απευθείας) κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Φραντζή. Το παιχνίδι κύλησε (και ολοκληρώθηκε) χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο, πλην μίας φάσης στο φινάλε, όταν ο Μαρόσα έχασε ένα τετ α τετ με τον Μολ.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Κ. Πολυκάρπου): Μολ, Μποβέδα, Μουκτάρης, Κα (58′ Ευτυχίδης), Γουίλσον  (75′ Τιάγκο), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (58′ Μανιάς), Κονφέ, Ντιανιέ, Ουακάσο (75′ Μακρής), Χαραλάμπους (82′ Κυριάκου)

ΑΕΛ (Σ. Παντελίδης): Μέγιερι, Τεϊσέιρα, Ζντραβκόβσκι, Σάντος, Έουλερ (67' Τόρες), Ριέρα (46′ Μαρόσα), Ανδρέου (46′ Μπαλντέ), Παπαφώτης (75′ Φραντζής), Μαζάν, Μιλιντσεάνου (67′ Τσέποβιτς), Ριστέβσκι