Έφυγε νικητής ο Απόλλωνας από τη Λευκωσία κόντρα στον Ολυμπιακό (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 31/10/2021 - 20:52

Με νίκη συνέχισε στο πρωτάθλημα Cyta ο Απόλλωνας. Οι Λεμεσιανοί επικράτησαν με 2-0 του Ολυμπιακού στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ σκόραρε ο Μπαγκαλί Νταμπό στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Γιάνγκα στο 85ο λεπτό.

Ο Απόλλωνας πραγματοποίησε μια πέρα για πέρα… γεμάτη εμφάνιση και θα μπορούσε να είχε βρει πολλά περισσότερα τέρματα αν οι ποδοσφαιριστές του Τσόρνιγκερ ήταν πιο προσεκτικοί στα τελειώματα. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε και αυτός τις δικές του ευκαιρίες, όμως αρκέστηκε στις αντεπιθέσεις.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε στους 18 βαθμούς και επέστρεψε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι «γαλάζιοι» βρίσκονται στο -2 από την κορυφή της βαθμολογίας και πιο συγκεκριμένα από την ΑΕΚ η οποία έχει 20 βαθμούς. Ο «Τακτακταλάς» με τη σειρά του έμεινε στους 11 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση.

Την ερχόμενη, ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Ολυμπιακός πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει τη νεοφώτιστη, ΠΑΕΕΚ (05/11 - 20:00). Ο Απόλλωνας, την ίδια ημέρα, θα φιλοξενήσει στο Τσίρειο τη Δόξα (05/11 - 18:00).

Πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα μόλις ξεκίνησε ο αγώνας στο δεύτερο λεπτό. Ο Πίττας εκτός περιοχής έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω.

Καλή φάση για Απόλλωνα με τον Νταμπό από πλάγια θέση και αριστερά να κάνει το σουτ και τον Μολ να αποκρούει τη μπάλα με τα πόδια στο 15ο λεπτό.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 18ο λεπτό. Ο Μαυρίας από δεξιά έκανε την σέντρα για τον Νταμπό που κατέβασε με κεφαλιά για τον Ζράντι εντός περιοχής του οποίου το σουτ απέκρουσε εντυπωσιακά και την έστειλε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Νέα καλή ευκαιρία για Απόλλωνα στο 24ο λεπτό. Από αριστερά ο Νταμπό βρήκε κενά, ο οποίος γύρισε για τον Αλμπάνη με το σουτ του να μπλοκάρεται από τον Μολ εκ νέου.

Καλή κυκλοφορία της μπάλας από τον Ολυμπιακό, με τον Κυριάκου να φτάνει μέχρι εκτός περιοχής αλλά το σουτ του να περνάει έξω στο 32ο λεπτό του ημιχρόνου.

Στο 41ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική στιγμή με τον Γουίλσον. Ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων βρέθηκε απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλων κατάφερε να πει «όχι».

Σέντρα του Μαυρία από δεξιά με τη μπάλα να μένει στην περιοχή αλλά ο Μολ να κάνει τρομερή επέμβαση στο κοντινό τελείωμα του Αλμπάνη στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δύο λεπτά αργότερα, καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κυριάκου βρήκε ξανά χώρο εκτός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

Οι Λεμεσιανοί εν τέλει πήραν προβάδισμα στο 53ο λεπτό με τον Νταμπό. Γύρισμα στην περιοχή των γηπεδούχων από τον Μαυρία, με τον Γάλλο επιθετικό από το ύψος του πέναλτι να σημαδεύει σωστά, νικώντας τον Μολ για το 1-0.

Στο 63ο λεπτό ο Απόλλωνας είχε δοκάρι με τον Ιωάννη Πίττα. Ο άσος των Λεμεσιανών υποδέχθηκε τη μπάλα πλάγια στην περιοχή και επιχείρησε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μολ.

Νέα καλή φάση για Απόλλωνα στο 70ο λεπτό. Ο Νταμπό από δεξιά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Μολ.

Το 2-0 για τους Λεμεσιανούς ήρθε στο 85ο λεπτό. Στην αντεπίθεση, ο Πίττας μοίρασε στον Γιάνγκα, με τον επιθετικό του Απόλλωνα «φάτσα» με τον Μολ να μην έχει πρόβλημα να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα.

Στις καθυστερήσεις, ο Στορ από πλάγια στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (Χαραλάμπους 78'), Μάντζης (Ευτυχίδης 78'), Γουίλσον, Σαρφό, Πεχλιβάνης (Μανρίκε 55'), Ντιάνιε, Νάνι (Κα 67'), Κυριάκου (Γκουστάβο 67')

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (Μαλεκκίδης 88'), Κολ, Χάμπος (Ίλιεφ 70'), Ζράντι, Αλμπάνης (Σπόλιαριτς 70'), Πίττας (Στορ 88'), Νταμπό (Γιάνγκα 78')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Γιώργος Πετράκης (Ολυμπιακός): «Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν επικίνδυνο αντίπαλο με μεγάλη ποιότητα στην επίθεση. Ειδικά στην αρχή δεν καταφέραμε να ανταποκριθούμε. Μετά το πρώτο 20λεπτο ισορροπήσαμε, βρήκαμε τρόπους να σπάσουμε το πρέσινγκ, δημιουργήσαμε προϋποθέσεις και μια πολύ καλή ευκαιρία αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Το δεύτερο ημίχρονο κυμάνθηκε λίγο πολύ το ίδιο μέχρι το σημείο που δεχτήκαμε το γκολ. Με τη συνολική εικόνα το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο. Παραγωγικά, βάσει ευκαιριών, στατιστικά κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι αν και απειληθήκαμε πολύ περισσότερο από όλες τις ομάδες που έχουμε παίξει μέχρι τώρα».

Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ (Απόλλωνας): «Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Με τις ευκαιρίες που είχαμε αξίζαμε τη νίκη. Είναι καλό για το κυπριακό ποδόσφαιρο ότι υπήρχαν δύο ομάδες που ήθελαν να παίξουν ποδόσφαιρο. Ξεκινήσαμε και τα δύο ημίχρονα με δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, φτιάχναμε φάσεις και στο τέλος ευτυχήσαμε να πάρουμε τη νίκη. Είχαμε τον έλεγχο στο transition, ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να αξιοποιήσει τους χώρους και έχει ταχύτητα. Πήραμε την επιλογή με το περισσότερο ρίσκο, οι παίκτες πιστεύουν στη δουλειά που γίνεται και παίρνουν σωστές αποφάσεις. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση και το μηδέν παθητικό. Τώρα παίζουμε εντός έδρας με τη Δόξα και πάμε για το τρίποντο. Είμαι χαρούμενος που σκόραραν δύο επιθετικοί γιατί δουλεύουν σκληρά».

Για την ανέπαφη εστία για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι: «Στο σύγχρονο ποδόσφαιρο πρέπει να ελέγχεις το παιχνίδι ακόμα και όταν δεν έχεις την μπάλα. Όταν χάνουμε την μπάλα υπάρχει ρίσκο, αν κάποιος χάσει την μπάλα μπορεί να δημιουργηθεί ευκαιρία. Αν φοβάσαι στη ζωή γενικότερα δεν μπορείς να πετύχεις. Δεν σκεφτόμαστε τα προηγούμενα χρόνια, μόνο αυτή τη χρονιά και πόσο πετυχημένοι μπορούμε να είμαστε. Ο ένας παίκτης ξέρει τι κάνει ο άλλος, παίρνουν σωστές αποφάσεις και αυτό είναι κλειδί».

Βαγγέλης Κυριάκου (Ολυμπιακός): «Μας βρίσκει πικραμένους το αποτέλεσμα γιατί πιστεύουμε ότι μπορούμε να παλέψουμε με αυτές τις ομάδες και να πάρουμε πόντους. Δεν θα τα βάλουμε κάτω και θα συνεχίσουμε. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο. Στο δεύτερο, με μια μπαλιά έτυχε να μπει το γκολ. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, όποιος είναι πιο συγκεντρωμένος παίρνει το αποτέλεσμα».

Ραντζέλο Γιάνγκα (Απόλλωνας): «Ήταν αρκετά δύσκολο παιχνίδι και το περιμέναμε.  Ο Ολυμπιακός είναι μια πολύ συμπαγής ομάδα και έπρεπε να πιέζουμε συνεχώς.  Είχαμε καλή κυκλοφορία σε όλο το παιχνίδι και πετύχαμε ένα δεύτερο γκολ και έτσι κλειδώσαμε τη νίκη. Όταν ήρθα στην ομάδα, ένιωσα πολύ ωραία και αυτό θέλω να συνεχίσω να κάνω, να πετυχαίνω τέρματα και να βοηθώ».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Είναι η πιο σημαντική νίκη μέχρι την επόμενη, μια νίκη η οποία συνοδεύτηκε με την καλύτερη φετινή μας εμφάνιση. Ήταν ο πραγματικός Απόλλων σήμερα, όπως τον θέλουμε, όπως τον ονειρεύεται ο Τσόρνιγκερ και ο κόσμος. Είναι τρεις βαθμοί και συνεχίζουμε. Ήμασταν, παραγωγικοί, παίξαμε σ στρωτό ποδόσφαιρο όμως έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσής. Περιμένουμε ακόμα καλύτερες εμφανίσεις και καλύτερα αποτελέσματα. Το πρωτάθλημα είναι ένας μαραθώνιος. Ο κόσμος μας στηρίζει με μεγάλο σθένος και το αισθανόμαστε. Έχουμε πολύ δρόμο να διανύσουμε. Είναι ένα χρυσό και ωφέλιμο τρίποντο για μας. Σήμερα ο Απόλλων ήταν πραγματικά τρομερός και μπορούσαμε για μεγαλύτερο κόσμο. Ευχαριστούμε τον κόσμο και θα προσπαθήσουμε να δώσουμε συνέχεια σε αυτό το μομέντουμ».