«Ξέρανε» τον Ολυμπιακό ο Μαΐντεβατς στο ντεμπούτο του με τον Εθνικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/1/2021 - 17:53

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό Άχνας στο Μακάρειο κόντρα στον Ολυμπιακό, στο τελευταίο δευτερόλεπτο κυριολεκτικά της αναμέτρησης. Η ομάδα της Άχνας έφυγε με το τρίποντο χάρις στη νίκη με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Μαΐντεβατς στην αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Παπαγεωργίου στο 73ο λεπτό μετά από πάσα του Μαΐντεβατς. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν «απάντηση» με τον Κοστόφ στο 83ο λεπτό ο οποίος διαμόρφωσε προσωρινά το 1-1. Ο Μαΐντεβατς πάντως δεν είχε πει την τελευταία λέξη και στο 95ο λεπτό με φοβερό σουτ διαμόρφωσε στο ντεμπούτο του, το τελικό 2-1 για την ομάδα της Άχνας.

Με τη νίκη αυτή ο Εθνικός παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 15 βαθμούς όμως ελπίζει με περισσότερες πιθανότητες για την παραμονή. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός για άλλο ένα παιχνίδι έμεινε καθηλωμένος στους 24 βαθμούς.

Την ερχόμενη αγωνιστική (22η) η ομάδα του Ολυμπιακού πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ομόνοια την Παρασκευή 29 Ιανουαρίου στις 16:00. Από την άλλη, η ομάδα της Άχνας φιλοξενεί στο Δασάκι τη Νέα Σαλαμίνα, την Κυριακή 31 Ιανουαρίου στις 18:30.

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος):  Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης (Κυριάκου 22'), Μάντζης (Κοστόφ 73'), Γκουστάβο (Πεχλιβάνης 73'), Κα, Σαντάνα (Σαλί 57'), Μανρίκε, Ζαχαρίου (Βαν Κέσελ 57'), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι

Εθνικός Άχνας (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Ουάλι, Περατικός (Ταράσοβς 90'), Μ.Ηλία (Μαΐντεβατς 57'), Παπαγεωργίου (Χαραλάμπους 90'), Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ (Μιγκελίτο 57'), Ζάκπα (Ντολεζάλ 65'), Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς