«Βύθισε» τον Ολυμπιακό και επέστρεψε στις νίκες η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 28/11/2022 - 20:54

Επιστροφή στις νίκες!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 1-0 εναντίον του Ολυμπιακού, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς.

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για την κατοχή, δημιουργώντας καλές προϋποθέσεις, ώστε να ανοίξουν το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που ήταν πιο ουσιαστικοί, έκαναν το 1-0 στο 44ο λεπτό, με τον Ντορεγκαράι.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και ανέβασαν «στροφές» ιδιαίτερα στην ανάπαυλα, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες. Έτσι γνώρισαν νέα ήττα στο ντεμπούτο του Μάκη Μακρίδη, ως νέο προπονητή.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Κλίμοβιτς, εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια των αντιπάλων.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο «Τακτακαλάς» βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι αναρριχήθηκαν στην έβδομη θέση με 16 βαθμούς.

Στην επόμενη (13η) αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται το Σάββατο (03/12, 19:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης» από την Πάφο και η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την ίδια μέρα και ώρα, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τον ΑΠΟΕΛ.

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς (46′ Ψύχας), Γκεριέ, Κα (46′ Κορομά), Δόσης, Πεχλιβάνης (64′ Ντεσιρέ), Χέντρικς (71′ Σάλι), Νάνι, Κυριάκου

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο, Μάντζεκ, Φράγκος, (63′ Μαργκάσα) Ντορεγκαράι, Οφόρι, Τιάγκο, Φελίπε, Ντιακιτέ