Έμεινε ισόπαλη με τον Ολυμπιακό και «πέταξε» δύο βαθμούς ενόψει play-off η Πάφος

Τρίτη, 7/3/2023 - 21:04

Ανεπιθύμητος συμβιβασμός!

Η Πάφος έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στον Ολυμπιακό, για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και... πέταξε δύο σημαντικούς βαθμούς, ενόψει των play-off.

Σε ένα ματς που ήταν «φτωχό» από ευκαιρίες η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Αμπντουραχίμι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο «Τακτακαλάς» κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ψύχα στο 43ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα, οι «γαλάζιοι» διατήρησαν την κατοχή, όμως δεν κατάφεραν να να την μεταφράσουν σε γκολ, με τους γηπεδούχους να αμύνονται σωστά.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Παφίτες παρέμειναν στην 4η θέση με 50 βαθμούς και η ομάδα της Λευκωσίας στην προτελευταία θέση με 16.

Για την επόμενη, πρώτη αγωνιστική των play-off, ο Ολυμπιακός θα πάει στο «Άλφαμεγα Stadium», για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ την Δευτέρα (13/3, 18:00).

Από την άλλη, η Πάφος υποδέχεται στο «Στέλιος Κυριακίδης» τον Άρη, την Κυριακή (12/3, 17:00).

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Mολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Ιωάννου, Ψύχας (Ενόχ 46′), Πεχλιβάνης (Χαραλάμπους 67′), Σλόγκαρ (Κορομά 46′), Γιακουμάκης, Νάνι, Γκόρουπετς (Μπάρντι 31′) Καλίλι

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Μπετανκόρ (Βαλακάρι 46′), Ικόκο, Αμπντουραχίμι, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Ναμέ (Πελάζιο 46′), Μπρούνο (Χέσταντ 46′), Μπαίριτς